Polub nas na Facebooku
Czytasz: Bóle stawów: zapalne i niezapalne – przyczyny bólu stawów i mięśni
menu
Polub nas na Facebooku

Bóle stawów: zapalne i niezapalne – przyczyny bólu stawów i mięśni

NAN

Fot: puhhha / stock.adobe.com

Bóle stawów i mięśni częste są w chorobach reumatycznych, mogą występować również jako objaw infekcji wirusowych. Najczęściej bóle stawów to skutek nadmiernego wysiłku fizycznego lub urazów. Bóle stawów dzieli się na zapalne i niezapalne, w zależności od przyczyny.

Zapalne bóle stawów dotyczą jednego stawu lub grupy stawów, przeważnie dolegliwości występują także w pobliskich mięśniach, a niekiedy też w kościach. Oprócz bólu stawów w zapaleniu mogą pojawić się obrzęk chorego miejsca, zaczerwienienie i ocieplenie skóry oraz zaburzenie ruchomości stawu lub stawów, a także gorączka. Niezapalne bóle stawów przebiegają przeważnie bez wymienionych dolegliwości, odczuwany jest jedynie ból.

Zobacz także: Zapalenie stawów: rodzaje, objawy i przyczyny (wirusy, bakterie, urazy, choroby)

Bóle stawów jako efekt przeciążenia lub kontuzji

Bóle stawów rąk, stawów barkowych i nóg najczęściej wynikają z nadmiernego obciążenia lub kontuzji. Intensywny wysiłek fizyczny może powodować nadwyrężenie stawów i mięśni. Zdarza się to osobom ćwiczącym bez rozgrzewki lub przeceniającym swoje możliwości fizyczne i doprowadzającym do przetrenowania.

Częstą przyczyną bólu stawów jest też uraz mechaniczny. Naciągnięcie mięśnia czy zwichnięcie lub skręcenie stawu powoduje silny ból i wymaga wizyty u lekarza, a przeważnie także rehabilitacji.

Zapalenie kaletki stawowej często jest konsekwencją nienaturalnego układania ciała, nieprawidłowej postawy podczas pracy przy komputerze lub braku rozgrzewki przed treningiem. Ból stawów pojawia się w miejscu, w którym doszło do stanu zapalnego. Mogą to być m.in. bóle stawów rąk, np. łokciowych. Razem z bólem występują tkliwość stawów, obrzęk, ograniczenie ruchomości i ból podczas ruchu.

Choroby wirusowe powodujące ból stawów i mięśni

Bóle stawów i mięśni mogą być jednym z objawów infekcji wirusowej. Występują przeważnie w przebiegu takich chorób wirusowych, jak:

  1. grypa – bóle stawów i mięśni nie muszą być zlokalizowane w jednej części ciała, zwykle odczuwane są w całym ciele i towarzyszy im osłabienie, gorączka i bóle stawów to jedne z najczęstszych pierwszych objawów infekcji wirusem grypy,
  • przeziębienie – bóle stawów i mięśni zazwyczaj trwają kilka dni i nie są intensywne,
  • ospa wietrzna – bóle stawów zwiastują chorobę, mogą współwystępować z objawami podobnymi do grypy oraz biegunką,
  • różyczka – bóle stawów występują przed pojawieniem się zmian skórnych, mogą im towarzyszyć dolegliwości typowe dla grypy.

Bóle stawów i mięśni w chorobach wywołanych przez wirusy ustępują przeważnie razem z innymi objawami, niekiedy wcześniej, bo już po kilku dniach.

Zobacz film: Kiedy warto sięgnąć po gorczycę? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Choroby reumatyczne a ból stawów i mięśni

Choroby reumatyczne mają podłoże autoimmunologiczne. Oznacza to, że przyczyną pojawiających się dolegliwości jest nieprawidłowe działanie układu odpornościowego. Organizm niszczy własne tkanki, czemu towarzyszy przewlekły stan zapalny. Choroby reumatyczne, w których występują bóle stawów, to m.in.:

  • reumatoidalne zapalenie stawów – występują bóle stawów rąk i nóg, a najczęściej małych stawów tych kończyn, np. palców, rzadziej pojawiają się bóle stawów barkowych; bólowi towarzyszą przeważnie obrzęk i sztywność stawów, a także gorączka,
  • młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów – występują bóle stawów u dzieci do 16. roku życia, stan zapalny toczy się w stawach kolanowych, skokowych, nadgarstkach oraz w małych stawach, mogą wystąpić także objawy przypominające grypę, następuje spadek aktywności, dziecko staje się apatyczne,
  • polimialgia reumatyczna – zwykle atakuje osoby po 50. roku życia, zaczyna się od bólu mięśni szyi i karku, a także obręczy barkowej i biodrowej, z czasem pojawia się sztywność mięśni i zapalenie stawów, w tym najczęściej stawu kolanowego i stawu mostkowo-obojczykowego,
  • toczeń rumieniowaty układowy – choroba uszkadza wiele tkanek i narządów, a najczęściej nerki, skórę i stawy, bóle stawów i mięśni przeważnie współwystępują z obrzękami, zmianami skórnymi i dolegliwościami ze strony zaatakowanych układów.

W chorobach reumatycznych bóle stawów są przewlekłe. Oprócz wymienionych schorzeń bólem stawów lub stawów i mięśni objawiają się także:

  • zesztywniejące zapalenie stawów kręgosłupa,
  • choroba Stilla – oprócz bólu stawów występują wysypka, gorączka i powiększenie węzłów chłonnych,
  • ostra gorączka reumatyczna – objawem są wędrujące bóle stawów – stawy bolą jeden po drugim, choroba występuje przeważnie u dzieci jako powikłanie po anginie.

Potencjalne przyczyny bólu stawów o podłożu autoimmunologicznym to też zapalenie wielomięśniowe, fibromialgia, twardzina układowa czy nawracające zapalenie chrząstek. Bóle stawów związane mogą być także z dną moczanową, chorobą metaboliczną.

Inne choroby powodujące bóle stawów

Bóle stawów i mięśni przyczyny mogą mieć związane z zaburzeniami pracy tarczycy. Niedoczynność tarczycy powoduje u niektórych osób sztywność i bóle mięśni oraz bóle nadgarstka i ograniczenie ruchomości tego stawu.

W zaawansowanym stadium boreliozy bóle stawów występują obok zaburzeń neurologicznych, a czasem nawet zaburzeń w pracy układu krwionośnego. Przewlekła borelioza objawia się także gorączką, dreszczami, bólami głowy, gardła i bólami stawów, sztywnością mięśni oraz ich nieprawidłowym, mimowolnym kurczeniem i rozkurczaniem.

Zobacz film: Narodowość a odczuwanie bólu. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
614
167
Komentarze (1)
AA
Hej. Odkryłam przyczynę moich bólów stawów. Zabrało to mnóstwo czasu, nic niewnoszących wizyt u różnych specjalistów, nieskutecznych leków i strachu. Problemów wynikających z bólu. Wybudzaniem w nocy z powodu bólu. Nie po to jednak zamieszczam tego posta, by o tym pisać. Powód jest inny.

Znalazłam, a przyczyna może wydawać się prozaiczna... Gdyby ktoś powiedział mi o tym rok temu, uznałabym, że to niemożliwe, bzdura. W skrócie – to jest coś z jelitami, coś z zapaleniami, coś nieprzyswajaniem składników. Poradzono mi bym wykluczyła ze swojej diety zboża, zwłaszcza pszenicę (gluten) i mleko krowie z jego przetworami. Zabrało to trochę czasu. Okazało się strzałem w dziesiątkę.

Nie jestem lekarzem. O szczegółach więc nie będę pisać.

Pół roku temu przeczesywałam net w nadziei na znalezienie jakiejś wskazówki. Zamieszczam ten wpis na różnych portalach, bo może ktoś jest w tej samej sytuacji co ja pół roku temu i pozwoli mu szybciej znaleźć rozwiązanie.

Pozdrawiam, AA
Czytaj całość
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?