Polub nas na Facebooku
Czytasz: Różyczka – choroba zakaźna wieku dziecięcego. Objawy, rozpoznanie, leczenie oraz zapobieganie różyczce
menu
Polub nas na Facebooku

Różyczka – choroba zakaźna wieku dziecięcego. Objawy, rozpoznanie, leczenie oraz zapobieganie różyczce

NAN

Fot: fotolia.com

Różyczka jest chorobą, która u dzieci ma łagodny przebieg i bardzo rzadko prowadzi do powikłań. Jej charakterystycznym objawem jest plamisto-grudkowa wysypka oraz powiększenie węzłów chłonnych. W Polsce obowiązkowe są szczepienia ochronne przeciwko różyczce.

Różyczka jest wirusową chorobą zakaźną. U dzieci choroba ma łagodny przebieg. W przypadku zachorowania przez osobę dorosłą różyczka często prowadzi do poważnych i niebezpiecznych powikłań.

Różyczka – sezonowość zachorowań

Różyczka jest chorobą, którą najczęściej przechodzi się w dzieciństwie. Szerzy się drogą kropelkową oraz poprzez kontakt z osobą już zakażoną. Do zarażenia może dojść również na drodze wertykalnej, czyli przez łożysko – wówczas mówi się o różyczce wrodzonej. Najwięcej zachorowań na różyczkę odnotowuje się w sezonie zimowo – wiosennym. Okres wylęgania choroby wynosi od 14 do 21 dni. Osoba chora stanowi potencjalne niebezpieczeństwo dla otoczenia – zakaźność różyczki rozpoczyna się na około 7 dni przed wystąpieniem charakterystycznej wysypki i utrzymuje się do 8 dni po jej pojawieniu się u dziecka.

Objawy różyczki u dzieci

U dzieci starszych często występują objawy wstępne różyczki, do których zalicza się: bóle gardła i głowy, bóle stawowe, zapalenie spojówek, nudności oraz brak apetytu. U małych dzieci objawy te są obserwowane bardzo rzadko. Najbardziej charakterystycznym symptomem wskazującym na zachorowanie na różyczkę jest wystąpienie u dziecka plamisto-grudkowej wysypki o różowym zabarwieniu, której może towarzyszyć swędzenie. Lokalizuje się ona początkowo w okolicy twarzy i szyi, a następnie obejmuje całe ciało. Wysypka najczęściej trwa około 2-3 dni, a następnie zaczyna ustępować. Częstym objawem jest również powiększenie węzłów chłonnych – zausznych, szyjnych oraz karkowych. U niektórych dzieci pojawia się wysoka gorączka sięgająca nawet 40 stopni Celsjusza. Różyczka może mieć przebieg zupełnie bezobjawowy – wówczas stwierdza się jedynie powiększenie węzłów chłonnych, bez typowej wysypki.

Zobacz film i poznaj listę szczepień obowiązkowych:

Zobacz film: Lista szczepień obowiązkowych. Źródło: 36,6.

Różyczka wrodzona

Różyczkę wrodzoną diagnozuje się u dziecka, gdy do zakażenia doszło w trakcie trwania ciąży. Wirusy przechodzą od chorej matki przez łożysko do płodu. Im wcześniej doszło do zachorowania (czyli im wcześniejszy wiek ciążowy przyszłej matki), tym większe ryzyko wystąpienia niebezpiecznych powikłań w przebiegu ciąży. W przypadku zakażenia wirusem różyczki podczas pierwszego trymestru ciąży często dochodzi do obumarcia płodu i poronienia. Zakażenie w drugim lub trzecim trymestrze prowadzi do rozwoju wad wrodzonych u dziecka. Różyczce wrodzonej towarzyszy zespół objawów klinicznych, które określane są jako zespół Gregga. Wśród nich wymienia się:

  • zaburzenia neurologiczne – zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, małogłowie, zaburzenie rozwoju umysłowego,
  • stany zapalne narządów wewnętrznych – najczęściej wątroby, nerek, śledziony,
  • patologiczne zmiany w obrębie oczu – zmętnienie soczewki oka (może stać się przyczyną całkowitej bądź częściowej ślepoty, czyli zaćmy), niedorozwój gałek ocznych,
  • głuchotę ośrodkową,
  • zmiany skórne o charakterze plamicy,
  • zaburzenia rozwoju psychoruchowego dziecka.

Diagnoza i ewentualne powikłania po różyczce

Diagnoza różyczki stawiana jest przez lekarza w oparciu o dokładny wywiad lekarski przeprowadzony z rodzicami dziecka i zbadanie chorego dziecka. U małych dzieci różyczka nie prowadzi do powikłań. Mogą one wystąpić w przypadku dzieci starszych, chociaż też są rzadkością. Możliwymi powikłaniami są: bóle stawów, różyczkowe zapalenie mózgu oraz małopłytkowość, która objawia się wybroczynami na skórze, częstymi krwawieniami z dziąseł i/lub z przewodu pokarmowego, krwiomoczem (obecność krwi w moczu).

Leczenie różyczki u dzieci

Leczenie różyczki polega na zwalczaniu objawów choroby. Głównym celem leczenia jest wyeliminowanie wysokiej gorączki poprzez podawanie dziecku leków obniżających temperaturę ciała. W trakcie zachorowania dziecko powinno odpoczywać i wygrzewać się w łóżku. Zaleca się ograniczenie kontaktu osoby chorej z pozostałymi członkami rodziny, którzy nie chorowali na różyczkę, aby nie doprowadzić do zarażenia.

Zobacz film: Szczepienie dzieci - tak czy nie? Źródło: Stylowy Magazyn

Szczepienia przeciwko różyczce

Szczepienia dzieci przeciwko różyczce należą w Polsce do szczepień obowiązkowych. Dzieciom podaje się trójskładnikową szczepionkę MMR, która ma zapobiegać zachorowaniu na świnkę, odrę i różyczkę. Wskazane jest, by szczepienie zostało wykonane w 13.-14. miesiącu życia dziecka. W wieku 10 lat należy zgłosić się z dzieckiem na szczepienie przypominające. W przypadku dziewczynek, które nie zostały wcześniej zaszczepione przeciwko różyczce, szczepionkę aplikuje się w wieku 11-12 lat. Różyczka jest chorobą szczególnie niebezpieczną dla kobiet ciężarnych. Kobieta planująca ciąże, niezależnie od przechorowania różyczki, bądź szczepienia w dzieciństwie, powinna sprawdzić poziom przeciwciał, które wskażą, czy nadal poziom przeciwciał jest wystarczający. Jeśli nie, zaleca się szczepienie na co najmniej 3 miesiące przed planowaną ciążą.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
35
4
Polecamy
Różyczka – objawy.
Szczepienie osób dorosłych i kobiet przed ciążą
Różyczka – objawy. Szczepienie osób dorosłych i kobiet przed ciążą TVN zdrowie
Kiła nabyta i kiła wrodzona - objawy, leczenie
Kiła nabyta i kiła wrodzona - objawy, leczenie Dzień Dobry TVN
Różyczka – leczenie zakaźnej choroby wirusowej u dzieci i dorosłych
Różyczka – leczenie zakaźnej choroby wirusowej u dzieci i dorosłych TVN zdrowie
Przyczyny oraz sposoby leczenia opryszczki u niemowląt
Przyczyny oraz sposoby leczenia opryszczki u niemowląt Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby