Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wysypka u dziecka - co mogło ją wywołać? Jak się ją leczy?
menu
Polub nas na Facebooku

Wysypka u dziecka - co mogło ją wywołać? Jak się ją leczy?

NAN

Fot: Photozi / stock.adobe.com

Wysypka u dziecka może mieć wiele przyczyn. Czasami jest sygnałem, że potrzebna jest dalsza diagnostyka, ale najczęściej ustępuje samoistnie. Aby wiedzieć, jakie kroki podjąć, warto znać najczęstsze choroby przebiegające z wysypką.

Swędząca wysypka u dziecka może uprzykrzyć życie zarówno jemu samemu, jak i jego opiekunom. Wysypka, w zależności od przyczyny, przyjmuje określony kształt, kolor, a także towarzyszą jej określone objawy.

Gorączka i wysypka u dziecka

Chorobom przebiegającym z gorączką u dzieci często towarzyszy wysypka. Zazwyczaj dzieje się tak z powodu przegrzania organizmu. Pot wydalany jest razem z różnymi toksynami (powstałymi na skutek rozpadu drobnoustrojów chorobotwórczych bądź podawanych leków), które podrażniają skórę. Istnieje również wiele chorób zakaźnych, w których przebiegu zawsze występują zmiany skórne.

Gorączka trzydniowa, czyli rumień nagły, to choroba wirusowa, na którą chorują dzieci do 4 roku życia. Charakteryzuje ją bardzo wysoka, często trudna do zbicia temperatura ciała (do 40°C), która ustępuje samoistnie po 3 dniach. Wówczas na ciele dziecka pojawia się drobnoplamkowa, różowa wysypka, która znika po naciśnięciu. Mimo że wykwity skórne po trzydniówce szybko same ustępują, warto pokazać je lekarzowi.

Zobacz film: Co warto wiedzieć o ospie wietrznej? Źródło: Discovery.

W przebiegu ospy u dziecka wysypka pojawia się na całym ciele - różowe plamki zmieniają się w małe grudki, a następnie w pęcherzyki wypełnione surowiczym płynem. Objawy towarzyszące to gorączka, powiększone węzły chłonne i nieżyt gardła. Ospa jest chorobą zakaźną, którą zwalcza się z pomocą leków, które zleci pediatra. Warto je stosować, ponieważ wysypka może stać się ropna i pozostawić blizny. Jeśli występuje po jednej stronie ciała, może być wywołana tym samym wirusem i świadczyć o zachorowaniu na półpaśca.

Zobacz także: Wysypka na szyi u dziecka i dorosłego - przyczyny, jak leczyć?

Czerwona i plamista wysypka u dziecka jest charakterystyczna dla odry, choć obecnie jest to bardzo rzadko występująca choroba. Plamki i grudki pojawiają się przez 2-4 dni, najpierw na głowie, a następnie na reszcie ciała. Poprzedza je gorączka, nieżyt nosa i zapalenie błon śluzowych. Każdy przypadek odry należy konsultować z lekarzem, ponieważ niesie ona ze sobą ryzyko groźnych powikłań.

Z kolei drobnoplamista wysypka u dziecka, która zaczyna się pod pachami lub na pupie i nogach, a potem rozprzestrzenia na resztę organizmu, świadczy o zachorowaniu na szkarlatynę - chorobę wywoływaną przez bakterie ze szczepu paciorkowców. Leczenie polega na podawaniu odpowiednich antybiotyków.

Przyczyną drobnej, różowej wysypki u dziecka, która na rękach przypomina szkarlatynę, a na twarzy ospę, jest wirusowa różyczka. Dzień przed pojawieniem się wykwitów na skórze dochodzi na ogół do znacznego i bolesnego powiększenia węzłów chłonnych. Chorobie towarzyszyć mogą także gorączka i objawy grypopodobne. Choć różyczka ustępuje samoistnie, konieczna jest konsultacja z lekarzem, który ją poprawnie zdiagnozuje.

Czerwona wysypka u dziecka na twarzy

Ciemnoczerwona lub fioletowa wysypka na twarzy może przestraszyć rodziców, szczególnie gdy nie poprzedzają jej żadne inne objawy.
Jej przyczyną jest wirusowy rumień zakaźny, który jest raczej niegroźny i samoistnie ustępuje. Wirus, który go wywołuje, jest bardzo niebezpieczny dla kobiet w ciąży.

Dziwna wysypka u dziecka na dłoniach, stopach i twarzy

Dziwne pęcherzyki na błonach śluzowych, dłoniach, stopach i pupie to najczęściej sprawka wirusa. Towarzyszy im gorączka i objawy grypopodobne. Pęcherzyki pojawiają się w 2-3 dniu choroby i mogą swędzieć oraz utrudniać przełykanie, gdy wystąpią wewnątrz jamy ustnej. Choroba bostońska z reguły nie wywołuje żadnych powikłań i ustępuje samoistnie w przeciągu 4 dni.

Zobacz także: Wysypka alergiczna u dziecka i dorosłych, jak wygląda i jak ją leczyć

Zobacz film: Czy powinniśmy zlikwidować dwie ostatnie próbki wirusa ospy? Źródło: Discovery.

Czy wysypka u dziecka to może być pokrzywka?

Pokrzywka to częsta choroba skóry, która objawia się jako swędząca, spuchnięta, czerwona lub blada wysypka, przypominająca swym wyglądem odczyny po ugryzieniu owada. U dzieci ma najczęściej ostry przebieg i jest spowodowana reakcjami alergicznymi na pokarm czy przyjęte leki, a także zakażeniami dróg oddechowych. Zwykle ustępuje po paru godzinach. Jeśli jednak epizody pokrzywki się powtarzają, konieczna jest konsultacja z lekarzem. W rzadkich przypadkach pokrzywka może zająć krtań, co objawia się trudnościami z oddychaniem, zmienionym głosem oraz obniżeniem ciśnienia krwi. Konieczna jest wtedy natychmiastowa konsultacja z lekarzem, gdyż może to stanowić zagrożenie dla życia dziecka.

Swędząca wysypka u dziecka - jak pomóc?

Każdy rodzic chce pomóc swojemu dziecku, gdy męczy się ono z powodu swędzącej wysypki. Rodzajów wyprysków skórnych i ich przyczyn jest jednak bardzo wiele i nie należy na własną rękę stosować żadnych leków. Należy zawsze skonsultować się z lekarzem, który zaleci odpowiednie preparaty. W przypadku ospy czy choroby bostońskiej często stosuje się leki na bazie fioletu gencjany oraz kąpiele w nadmanganianie potasu. Bezpiecznym środkiem łagodzącym swędzenie, który można zastosować w wypadku większości wykwitów skórnych, są chłodne kąpiele lub kąpiele w wodzie z dodatkiem płatków owsianych, krochmalu lub z kilkoma kroplami olejku sandałowego.

Zobacz film: Co to jest "ospa party"? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
7
3
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?