Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wysypka na szyi u dziecka i dorosłego - przyczyny, jak leczyć?
menu
Polub nas na Facebooku

Wysypka na szyi u dziecka i dorosłego - przyczyny, jak leczyć?

NAN

Fot: kanachaifoto / fotolia.com

Wysypka na szyi to przykra dolegliwość mająca podłoże dermatologiczne, alergiczne, lub wynika z trwającej choroby ogólnoustrojowej. Przybiera postać plam, swędzących i czerwonych krost, a także bąbli (pokrzywki).

Wysypka na szyi przybiera formę jednopostaciowych lub wielopostaciowych zmian skórnych. Może pojawić się niezależnie od wieku i płci, zazwyczaj wywołuje spory dyskomfort. Aby poznać przyczynę zmian w okolicach szyi, warto udać się do lekarza dermatologa, który zdiagnozuje rodzaj wysypki i wskaże właściwą metodę leczenia przypadłości.

Wysypka na szyi – najczęstsze przyczyny u dzieci i u dorosłych

Istnieje wiele przyczyn powstawania wysypki na szyi w postaci krostek, grudek i wybroczyn. Dermatolodzy wskazują jednak na kilka chorób, które znacznie częściej dają się we znaki osobom zmagającym się ze zmianami skórnymi w tej części ciała. Wśród nich wymienia się trądzik młodzieńczy, pokrzywkę, a także alergię kontaktową. Rzadziej dotyczą one chorób ogólnoustrojowych, alergicznych czy uszkodzeń narządów.

Trądzik jako przyczyna wysypki na szyi

Trądzik młodzieńczy dotyka osoby w wieku dojrzewania, najczęściej między 11. a 18. rokiem życia. Pierwszymi objawami są zaskórniki – krostki otwarte (ropne) lub zamknięte (podskórne grudki). Mogą znajdować się w obrębie twarzy i szybko się pojawić się na szyi, plecy i ramiona. Z otwartych zaskórników tworzy się stan zapalny. Wśród głównych przyczyn powstawania trądziku młodzieńczego wyróżnia się wzrost poziomu androgenów we krwi, gromadzenie się bakterii w okolicach gruczołów i rogowacenie w obrębie mieszków włosowych.

Zobacz także: Domowa maseczka na wągry z węgla aktywnego, sody, jajka, żelatyny – skuteczny sposób na zaskórniki na twarzy

Podobne objawy mogą pojawić się także u dorosłych. Trądzik u osób dorosłych ma jednak inną przyczynę niż ten dotykający młodzież w wieku dojrzewania. Wynika najczęściej ze stresu i jego destruktywnego wpływu na układ hormonalny, ponadto stosowania makijażu, niewłaściwej diety (słodycze, biała mąka, ostre przyprawy), a nawet miejsca zamieszkania (w dużych miastach stężenia kurzu i spalin są większe niż w pozostałych miejscach, co przyczynia się do wytwarzania łoju). Osoby dorosłe cierpiące na trądzik zauważają u siebie najczęściej zmiany skórne w dolnej części twarzy (dolna część policzków, okolice ust i brody) i właśnie szyi. Często zmiany są mylone z wysypką lub alergią i przez to osoby starające się leczyć trądzik dorosłych na własną rękę podejmują niewłaściwe metody terapii, co skutkuje pogorszeniem stanu. W przypadku trądziku dorosłych oraz trądziku młodzieńczego należy udać się do dermatologa.

Alergia kontaktowa a wysypka na szyi

Jedną z częstszych przyczyn wysypki na szyi jest reakcja alergiczna. Najczęstszymi zmianami na szyi w przebiegu alergii kontaktowej są czerwone krostki, bąble pokrzywkowe, grudki pod skórą, a także swędzące pręgi i obrzęki. Warto pamiętać, że wysypka na szyi może pojawić się po użyciu nowego proszku do prania, płynu do płukania, a nawet w wyniku noszenia nowej bluzy, koszuli czy szalika.

Liczba osób cierpiących z powodu alergii kontaktowej wzrasta z roku na rok, zdaniem lekarzy dzieje się tak za sprawą postępującej alergizacji środowiska. Substancje wywołujące alergie mogą powodować wyprysk kontaktowy, będący jednym z objawów alergii kontaktowej. Alergen, na który wcześniej dana osoba wytworzyła nadwrażliwość, wywołuje kaskadową reakcję stymulacji limfocytów T, co objawia się zmianami skórnymi w różnych postaciach. Aby pozbyć się wysypki na szyi wywołanej alergią kontaktową, powinno się najpierw rozpoznać objawy i jak najszybciej przerwać styczność skóry z alergenem. Konieczna jest wizyta u dermatologa i wykonanie testów skórnych.

Zobacz film: Co i kiedy pyli. Źródło: X-Bank Gallery

Przyczyny wysypki na szyi: pokrzywka

Wysypka na szyi może wskazywać na pokrzywkę. Jest to choroba atakująca dzieci oraz dorosłych. W przebiegu choroby wysypka na szyi charakteryzuje się zmianami wskazującymi na bąble na rumieniowym oraz obrzękowym podłożu. Wysypka na szyi jest swędząca i przypomina świąd skórny. Pokrzywka może być wywołana poprzez kontakt z czynnikiem alergicznym. Oprócz wysypki na szyi (przedostającej się na inne części ciała) mogą wystąpić inne objawy, takie jak zawroty głowy, wymioty i nudności.

Choroby ogólnoustrojowe z występującą wysypką

Wysypka może wskazywać także na aktualnie toczące się choroby ogólnoustrojowe, dlatego jej długotrwałe objawy wymagają wizyty u lekarza. Wśród przyczyn ogólnoustrojowych wysypki, wyróżnia się: uszkodzenie wątroby, marskość wątroby, żółtaczkę, toczeń rumieniowy układowy, obrzęk naczynioruchowy, skazę białkową.

Leczenie wysypki na szyi

Jak podkreślają lekarze, w większości przypadków unikanie czynnika wywołującego alergie pozwala na znaczne złagodzenie objawów, a nawet całkowite pozbycie się objawów wysypki na szyi. Leczenie większości przypadków polega na łagodzeniu objawów. Stosuje się najczęściej terapie zmniejszające stany zapalne, zwiększające aktywność komórek odpornościowych i dąży się do zahamowania choroby. W przypadku zmian trądzikowych zaleca się m.in. kosmetyki oczyszczające skórę i preparaty antybakteryjne. W walce z wysypką szyi o podłożu alergicznym dermatolodzy przepisują leki przeciwhistaminowe.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
247
123
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?