Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wysypka na szyi u dziecka i dorosłego - przyczyny, jak leczyć?
menu
Polub nas na Facebooku

Wysypka na szyi u dziecka i dorosłego - przyczyny, jak leczyć?

NAN

Fot: kanachaifoto / fotolia.com

Wysypka na szyi to przykra dolegliwość mająca podłoże dermatologiczne, alergiczne, lub wynika z trwającej choroby ogólnoustrojowej. Przybiera postać plam, swędzących i czerwonych krost, a także bąbli (pokrzywki).

Wysypka na szyi przybiera formę jednopostaciowych lub wielopostaciowych zmian skórnych. Może pojawić się niezależnie od wieku i płci, zazwyczaj wywołuje spory dyskomfort. Aby poznać przyczynę zmian w okolicach szyi, warto udać się do lekarza dermatologa, który zdiagnozuje rodzaj wysypki i wskaże właściwą metodę leczenia przypadłości.

Wysypka na szyi – najczęstsze przyczyny u dzieci i u dorosłych

Istnieje wiele przyczyn powstawania wysypki na szyi w postaci krostek, grudek i wybroczyn. Dermatolodzy wskazują jednak na kilka chorób, które znacznie częściej dają się we znaki osobom zmagającym się ze zmianami skórnymi w tej części ciała. Wśród nich wymienia się trądzik młodzieńczy, pokrzywkę, a także alergię kontaktową. Rzadziej dotyczą one chorób ogólnoustrojowych, alergicznych czy uszkodzeń narządów.

Trądzik jako przyczyna wysypki na szyi

Trądzik młodzieńczy dotyka osoby w wieku dojrzewania, najczęściej między 11. a 18. rokiem życia. Pierwszymi objawami są zaskórniki – krostki otwarte (ropne) lub zamknięte (podskórne grudki). Mogą znajdować się w obrębie twarzy i szybko się pojawić się na szyi, plecy i ramiona. Z otwartych zaskórników tworzy się stan zapalny. Wśród głównych przyczyn powstawania trądziku młodzieńczego wyróżnia się wzrost poziomu androgenów we krwi, gromadzenie się bakterii w okolicach gruczołów i rogowacenie w obrębie mieszków włosowych.

Zobacz także: Domowa maseczka na wągry z węgla aktywnego, sody, jajka, żelatyny – skuteczny sposób na zaskórniki na twarzy

Podobne objawy mogą pojawić się także u dorosłych. Trądzik u osób dorosłych ma jednak inną przyczynę niż ten dotykający młodzież w wieku dojrzewania. Wynika najczęściej ze stresu i jego destruktywnego wpływu na układ hormonalny, ponadto stosowania makijażu, niewłaściwej diety (słodycze, biała mąka, ostre przyprawy), a nawet miejsca zamieszkania (w dużych miastach stężenia kurzu i spalin są większe niż w pozostałych miejscach, co przyczynia się do wytwarzania łoju). Osoby dorosłe cierpiące na trądzik zauważają u siebie najczęściej zmiany skórne w dolnej części twarzy (dolna część policzków, okolice ust i brody) i właśnie szyi. Często zmiany są mylone z wysypką lub alergią i przez to osoby starające się leczyć trądzik dorosłych na własną rękę podejmują niewłaściwe metody terapii, co skutkuje pogorszeniem stanu. W przypadku trądziku dorosłych oraz trądziku młodzieńczego należy udać się do dermatologa.

Alergia kontaktowa a wysypka na szyi

Jedną z częstszych przyczyn wysypki na szyi jest reakcja alergiczna. Najczęstszymi zmianami na szyi w przebiegu alergii kontaktowej są czerwone krostki, bąble pokrzywkowe, grudki pod skórą, a także swędzące pręgi i obrzęki. Warto pamiętać, że wysypka na szyi może pojawić się po użyciu nowego proszku do prania, płynu do płukania, a nawet w wyniku noszenia nowej bluzy, koszuli czy szalika.

Liczba osób cierpiących z powodu alergii kontaktowej wzrasta z roku na rok, zdaniem lekarzy dzieje się tak za sprawą postępującej alergizacji środowiska. Substancje wywołujące alergie mogą powodować wyprysk kontaktowy, będący jednym z objawów alergii kontaktowej. Alergen, na który wcześniej dana osoba wytworzyła nadwrażliwość, wywołuje kaskadową reakcję stymulacji limfocytów T, co objawia się zmianami skórnymi w różnych postaciach. Aby pozbyć się wysypki na szyi wywołanej alergią kontaktową, powinno się najpierw rozpoznać objawy i jak najszybciej przerwać styczność skóry z alergenem. Konieczna jest wizyta u dermatologa i wykonanie testów skórnych.

Zobacz film: Co i kiedy pyli. Źródło: X-Bank Gallery

Przyczyny wysypki na szyi: pokrzywka

Wysypka na szyi może wskazywać na pokrzywkę. Jest to choroba atakująca dzieci oraz dorosłych. W przebiegu choroby wysypka na szyi charakteryzuje się zmianami wskazującymi na bąble na rumieniowym oraz obrzękowym podłożu. Wysypka na szyi jest swędząca i przypomina świąd skórny. Pokrzywka może być wywołana poprzez kontakt z czynnikiem alergicznym. Oprócz wysypki na szyi (przedostającej się na inne części ciała) mogą wystąpić inne objawy, takie jak zawroty głowy, wymioty i nudności.

Choroby ogólnoustrojowe z występującą wysypką

Wysypka może wskazywać także na aktualnie toczące się choroby ogólnoustrojowe, dlatego jej długotrwałe objawy wymagają wizyty u lekarza. Wśród przyczyn ogólnoustrojowych wysypki, wyróżnia się: uszkodzenie wątroby, marskość wątroby, żółtaczkę, toczeń rumieniowy układowy, obrzęk naczynioruchowy, skazę białkową.

Leczenie wysypki na szyi

Jak podkreślają lekarze, w większości przypadków unikanie czynnika wywołującego alergie pozwala na znaczne złagodzenie objawów, a nawet całkowite pozbycie się objawów wysypki na szyi. Leczenie większości przypadków polega na łagodzeniu objawów. Stosuje się najczęściej terapie zmniejszające stany zapalne, zwiększające aktywność komórek odpornościowych i dąży się do zahamowania choroby. W przypadku zmian trądzikowych zaleca się m.in. kosmetyki oczyszczające skórę i preparaty antybakteryjne. W walce z wysypką szyi o podłożu alergicznym dermatolodzy przepisują leki przeciwhistaminowe.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
246
122
Polecamy
Trądzik różowaty - leczenie, pielęgnacja, dieta i domowe sposoby
Trądzik różowaty - leczenie, pielęgnacja, dieta i domowe sposoby Dzień Dobry TVN
Łojotokowe zapalenie skóry - przypadłość dorosłych i dzieci.
Jak je leczyć - farmakoterapia i domowe sposoby.
Łojotokowe zapalenie skóry - przypadłość dorosłych i dzieci. Jak je leczyć - farmakoterapia i domowe sposoby. Dzień Dobry TVN
Wysypka na plecach u niemowląt, dzieci i dorosłych – przyczyny, leczenie
Wysypka na plecach u niemowląt, dzieci i dorosłych – przyczyny, leczenie TVN zdrowie
Wysypka na nogach u dzieci i dorosłych – przyczyny i leczenie
Wysypka na nogach u dzieci i dorosłych – przyczyny i leczenie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?