Polub nas na Facebooku
Czytasz: Trądzik na plecach leczy się tak samo jak trądzik pospolity
menu
Polub nas na Facebooku

Trądzik na plecach leczy się tak samo jak trądzik pospolity

NAN

Fot: Africa Studio / fotolia.com

Trądzik na plecach i dekolcie najczęściej jest problemem okresu dojrzewania, ale może występować też u osób dorosłych. Przyczyny trądziku na plecach to m.in. niewłaściwa pielęgnacja skóry, niewystarczające jej oczyszczanie oraz zmiany hormonalne.

Trądzik na plecach przyczyny ma takie same jak trądzik na twarzy. Najczęściej to zmiany hormonalne zachodzące w organizmie (trądzik hormonalny). Skóra w tym czasie produkuje duże ilości łoju (sebum). Skutkiem tego jest blokowanie ujścia gruczołów łojowych i namnażanie w tych miejscach bakterii. Powstałe w sten sposób stany zapalne to pryszcze.

Przyczyny trądziku na plecach i sposoby zapobiegania

Nie tylko zmiany hormonalne są przyczyną trądziku na plecach. Za powstawanie trądziku na plecach i dekolcie odpowiedzialne mogą być błędy dietetyczne, niewłaściwa higiena osobista lub niektóre kosmetyki.

Trądzik na plecach i ogólny kiepski stan skóry to problem osób spożywających duże ilości słodyczy, napojów gazowanych i tłuszczów (zwłaszcza) zwierzęcych oraz ostrych potraw. Wynika to z negatywnego oddziaływania tego typu produktów na organizm, czego wyrazem są m.in. zmiany skórne. Uważa się, że trądzik zaostrza zwłaszcza czekolada, dlatego należy jej unikać, chcąc wyleczyć trądzik na plecach, dekolcie czy twarzy.

Niewystarczająca higiena osobista także może być przyczyną trądziku na plecach. Łój, zrogowaciały naskórek i zanieczyszczenia powinny być usunięte ze skóry podczas codziennego prysznica albo kąpieli. Nagromadzenie sebum, złuszczonego naskórka i brudu sprzyja występowaniu pryszczy, ponieważ ułatwia namnażanie bakteriom. Warto stosować gąbki do mycia, które wspomagają oczyszczanie skóry, jednak należy je często zmieniać, ponieważ mogą się w nich rozwijać bakterie i powodować zaostrzenie stanów zapalnych.

Trądzik na plecach u mężczyzn częściej niż u kobiet wynika też z nieprawidłowej pielęgnacji skóry. Plecy, dekolt i ramiona należy regularnie peelingować, czyli złuszczać naskórek w tych miejscach. Zapobiega to powstawaniu zmian skórnych, ponieważ dobrze oczyszcza powierzchnię skóry. Drażniących środków i kosmetyków z drobinkami nie powinno się jednak stosować na liczne zmiany trądzikowe, ponieważ sprzyja to roznoszeniu bakterii i powstawaniu kolejnych pryszczy.

Domowe sposoby na trądzik na plecach

Na trądzik na plecach domowe sposoby działać mogą wtedy, gdy pielęgnacja i higiena ciała są prawidłowe, a także gdy z diety wykluczono czynniki potencjalnie sprzyjające powstawaniu pryszczy i przetłuszczaniu skóry.

Jak pozbyć się trądziku na plecach? Stosując naturalne olejki i zioła. W formie naparów dodawanych do kąpieli lub używanych do przemywania skóry najlepiej sprawdzą się:

  • rumianek,
  • szałwia,
  • fiołek trójbarwny,
  • nagietek,
  • kwiat czarnego bzu,
  • korzeń łopianu,
  • skrzyp,
  • aloes,
  • lawenda,
  • kora brzozy.

Domowe sposoby na trądzik na plecach to także stosowanie olejków np. z drzewa herbacianego, który na silne właściwości odkażające, przeciwzapalne i ściągające, a także noszenie przewiewnej odzieży i unikanie gorących kąpieli (na rzecz ciepłych).

Warto też upewnić się, że używane kosmetyki i środki piorące nie podrażniają skóry. Należy zwrócić uwagę szczególnie na szampon do włosów.

Jak pozbyć się trądziku na plecach? Leczenie trądziku u dermatologa

Jak leczyć trądzik na plecach, gdy domowe sposoby zawodzą? U dermatologa. Lekarz od chorób skóry może przepisać leki do stosowania miejscowo lub doustnie. Miejscowo zaleca się zwykle stosowanie retinoidów i antybiotyków, by zlikwidować bakterie i wspomóc odbudowę skóry oraz odblokować pory. Oprócz tego można na chore miejsca nakładać pastę cynkową, która osusza ropne zmiany i działa antybakteryjnie.

Doustnie w leczeniu trądziku na plecach stosuje się antybiotyki, w tym tetracyklinę, doksycyklinę, minocyklinę i erytromycynę. U kobiet z trądzikiem na plecach można zastosować jako formę terapii doustną antykoncepcję hormonalną.

Skórę z trądzikiem należy pielęgnować kosmetykami do tego przeznaczonymi. Powinna być ona nie tylko odkażona, ale też nawilżona. Odblokowywaniu porów i tym samym ograniczeniu powstawania nowych pryszczy sprzyja nadtlenek benzoilu. Zmiany ropne osusza natomiast kwas salicylowy.

Blizny i przebarwienia po trądziku na plecach – metody usuwania

Leczenie trądziku na plecach nie zawsze przebiega bezproblemowo. Niekiedy po wyleczeniu zmian skórnych zostają blizny i przebarwienia. Można się ich pozbyć, stosując zabiegi kosmetyczne i preparaty dedykowane tym problemom.

Na niewielkie przebarwienia i blizny mogą pomóc mikrodermabrazja, peelingi kwasami lub inne chemiczne. Zwykle potrzebna jest seria zabiegów, by spłycić blizny i zmniejszyć ich widoczność. Zlikwidować przebarwienia i blizny pomogą także zabiegi laserowe, które najlepiej wykonać w gabinecie lekarza medycyny estetycznej.

Kremy na przebarwienia sprawdzają się tylko w przypadku niewielkich depigmentacji skóry. Przeważnie zawierają one ekstrakty ziołowe, retinol lub witaminę C. Na blizny po trądziku dobrym domowym sposobem jest wcieranie soku z cebuli w skórę, w aptece można też kupić krem na blizny z wyciągiem z cebuli.

Zobacz film: Trądzik jako choroba. Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
16
3
Polecamy
Jak pozbyć się pryszczy na plecach i twarzy?
Domowe sposoby i leki na pryszcze
Jak pozbyć się pryszczy na plecach i twarzy? Domowe sposoby i leki na pryszcze Dzień Dobry TVN
Przyczyny powstawania zaskórników zamkniętych.
Jakie są metody ich leczenia?
Przyczyny powstawania zaskórników zamkniętych. Jakie są metody ich leczenia? Dzień Dobry TVN
Trądzik grudkowo-zaskórnikowy:
przyczyny, domowe sposoby, pielęgnacja i leczenie
Trądzik grudkowo-zaskórnikowy: przyczyny, domowe sposoby, pielęgnacja i leczenie TVN zdrowie
Pryszcze na plecach – jak się ich pozbyć?
Przyczyny i leczenie
Pryszcze na plecach – jak się ich pozbyć? Przyczyny i leczenie TVN zdrowie
Komentarze (3)
Jola
Sandra proszę podaj namiary na tego lekarza od tradzika
Czytaj całość
Sandra
Trądzik niezależnie od płci jest czymś niepożądanym, osoby które się z nim zmagają często myślą o tym, że wszyscy zwracają na to uwagę, krępują ich wyjścia na basen czy plażę. Sama zmagałam się z tym problemem aż w końcu trafiłam na sprawdzonego dermatologa. Wyszukałam w internecie informacje na jego temat, dowiedziałam się że bierze udział w różnych kursach organizowanych m.in przez gsusg. Fakt, że lekarz chętnie poznaje nowe techniki leczenia sprawił że zaufałam mu i oddałam się w jego ręce. To posunięcie było strzałem w dziesiątkę, lekarz zlecił mi wykonanie różnych badań w tym hormonalnych by poznać przyczynę moich problemów. Nie traktował mnie jak królika doświadczalnego. Różnice dało się odczuć już po kilku wizytach, gdzie dla porównania u innego lekarza leczyłam się ponad rok bez żadnych efektów. Szukajcie lekarzy którzy potraktują was poważnie.
Czytaj całość
Łukasz
Trądzik u mężczyzn jest zmorą. Żona kazała mi się go pozbyć, bo "nieestetycznie wygląda". No to próbowałem wszelkich domowych metod... Nic nie pomogło. Udałem się do dermatologa w art clinic i dopiero tam mi pomogli. dodatkowo dowiedziałem się, że swoimi domowymi metodami doprowadziłem skórę jedynie do gorszego stanu niż wcześniej...
Czytaj całość
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok