Do metod diagnostycznych stosowanych w celu potwierdzenia rozpoznania raka sutków należą badania obrazowe oraz biopsje zmian. Zwykle stosuje się operacyjne leczenie raka piersi u mężczyzn, uzupełniane radioterapią.
Jakie choroby sutków występują u mężczyzn?
Choroby sutków u mężczyzn są stosunkowo rzadkie. Do najczęstszych zaburzeń należą zapalenie oraz rak sutka.
Zapalenie sutka u mężczyzn przebiega podobnie jak u kobiet. Najczęściej spowodowane jest przez czynniki infekcyjne (głównie bakterie z rodzaju gronkowców). Jest to zwykle zakażenie wstępujące, rozpoczynające się od wniknięcia drobnoustrojów w okolicy otoczki sutka. Do czynników predysponujących do wystąpienia zapalenia sutka u mężczyzn należą zaburzenie równowagi hormonalnej (obniżenie stężenia testosteronu), urazy klatki piersiowej, stosowanie sterydów anabolicznych oraz nadużywanie alkoholu. Zapalenie objawia się zazwyczaj bolesnością, spuchnięciem oraz zaczerwienieniem zajętej piersi, a także wyciekiem ropnej wydzieliny z brodawki sutkowej. W cięższych przypadkach wyczuwalny może być guzek zapalny na sutku, spowodowany obecnością ropnia. W leczeniu stosowane są antybiotyki. Długo utrzymujące się stany zapalne, niereagujące na właściwie dobrane leczenie przyczynowe, różnicowane powinny być z innym częstym stanem chorobowym sutka – rakiem. W tym celu wykonywane jest badanie histopatologiczne fragmentu piersi, pobranego podczas biopsji gruboigłowej sutka.
Kiedy występuje rak sutka u mężczyzny?
Rak sutka, potocznie nazywany rakiem piersi, dotyczy głównie kobiet. Jest to nowotwór złośliwy (mogący dawać przerzuty do innych miejsc w organizmie, takich jak węzły chłonne, kości, wątroba czy płuca). Powstaje najczęściej ze zmienionych komórek tkanki gruczołowej, z której zbudowana jest (oprócz tkanki tłuszczowej) pierś. U mężczyzn pierś składa się głównie z tkanki tłuszczowej oraz niewielkiej ilości tkanki gruczołowej, czyli z kilku przewodów mlekowych. Przewody te znajdują się za brodawką sutkową, z tego względu tam najczęściej dochodzi do rozwinięcia się nowotworu. Najczęstszym typem morfologicznym raka sutka u mężczyzn jest rak przewodowy.
Rak sutka stanowi około 1% wszystkich złośliwych nowotworów występujących u mężczyzn. Zachorowalność na niego od lat utrzymuje się na stałym poziomie. Choroba dotyczy najczęściej mężczyzn około 50. roku życia. Obustronny rak występuje u mężczyzn niezwykle rzadko.
Do zbadanych naukowo czynników zwiększających ryzyko rozwinięcia się raka sutka u mężczyzn należą:
- czynniki genetyczne – w przypadku dziedzicznego raka sutka dochodzi do mutacji genu BRCA 2 i 1. Ryzyko rozwinięcia się nowotworu złośliwego piersi u mężczyzn z tą mutacją wynosi około 6%;
- wiek – podobnie jak w większości nowotworów złośliwych, ryzyko powstania raka piersi zwiększa się wraz z wiekiem;
- zaburzenia hormonalne – wzrost u mężczyzn stężenia kobiecych hormonów płciowych, czyli estrogenów, i jednoczesny spadek stężenia testosteronu prowadzić mogą do rozwoju raka piersi, czyli nowotworu silnie hormonozależnego. Takie zaburzenie stosunku hormonów pojawić się może w marskości wątroby, podczas terapii hormonalnej stosowanej w leczeniu raka prostaty czy nawet otyłości;
- choroby jąder – schorzenia, takie jak przewlekłe zapalenia, niezstąpienie ich w dzieciństwie oraz amputacje (np. z powodu raka jąder), prowadzą do zaburzenia produkcji testosteronu;
- łagodne zmiany w piersiach, takie jak gruczolaki czy gruczolakowłókniaki – mogą nieznacznie podwyższać ryzyko rozwoju zmian złośliwych.
Jak można rozpoznać raka sutka u mężczyzny?
Zwykle pierwszym objawem raka piersi u mężczyzn, podobnie jak u kobiet, jest guzek położony za brodawką sutkową. Może być on wyczuwalny podczas palpacji piersi. Objawem bardziej zaawansowanego stadium raka jest wyciek krwisty lub surowiczy z brodawki sutka. Do innych niepokojących objawów, które powinny zostać jak najszybciej skonsultowane z lekarzem, należą: owrzodzenie piersi, swędzenie sutka, wciągnięcie brodawki, ból oraz powiększenie (obrzęk) gruczołu sutkowego. W dole pachowym po zajętej stronie mogą ulec powiększeniu węzły chłonne.
Do metod obrazowych pozwalających na wykrycie guza sutka u mężczyzn należą: mammografia, ultrasonografia piersi oraz rezonans magnetyczny. Następnie w celu postawienia pewnego rozpoznania wykonywane są badania histopatologiczne zmiany (biopsje fragmentu guza).
Na czym polega leczenie raka sutka u mężczyzn?
Podstawową metodą leczenia raka sutka u mężczyzn, w zależności od zaawansowania, jest operacyjne wycięcie guza lub odjęcie całej piersi. Zwykle stosowana jest także uzupełniająca radioterapia piersi. Niekiedy lekarze sięgają także po hormonoterapię (lek tamoksyfen).
Zobacz film: Profilaktyka raka piersi w kilku krokach
Bibliografia:
1. Pierś u mężczyzn. http://onkologia.org.pl/rak-piersi-mezczyzn/