Polub nas na Facebooku
Czytasz: Rak sutka u mężczyzn. Jak często występuje i jakie są objawy choroby?
menu
Polub nas na Facebooku

Rak sutka u mężczyzn. Jak często występuje i jakie są objawy choroby?

DjelicS/getty images

Rak piersi (sutka), choć częściej dotyczy kobiet, to w 1% przypadków obejmuje gruczoły sutkowe mężczyzn. Do czynników zwiększających ryzyko jego powstania należą m.in. obciążenia genetyczne oraz zaburzenia hormonalne. Głównym objawem raka sutka u mężczyzn jest guz, zlokalizowany za brodawką sutkową.

Do metod diagnostycznych stosowanych w celu potwierdzenia rozpoznania raka sutków należą badania obrazowe oraz biopsje zmian. Zwykle stosuje się operacyjne leczenie raka piersi u mężczyzn, uzupełniane radioterapią.

Jakie choroby sutków występują u mężczyzn?

Choroby sutków u mężczyzn są stosunkowo rzadkie. Do najczęstszych zaburzeń należą zapalenie oraz rak sutka.

Zapalenie sutka u mężczyzn przebiega podobnie jak u kobiet. Najczęściej spowodowane jest przez czynniki infekcyjne (głównie bakterie z rodzaju gronkowców). Jest to zwykle zakażenie wstępujące, rozpoczynające się od wniknięcia drobnoustrojów w okolicy otoczki sutka. Do czynników predysponujących do wystąpienia zapalenia sutka u mężczyzn należą zaburzenie równowagi hormonalnej (obniżenie stężenia testosteronu), urazy klatki piersiowej, stosowanie sterydów anabolicznych oraz nadużywanie alkoholu. Zapalenie objawia się zazwyczaj bolesnością, spuchnięciem oraz zaczerwienieniem zajętej piersi, a także wyciekiem ropnej wydzieliny z brodawki sutkowej. W cięższych przypadkach wyczuwalny może być guzek zapalny na sutku, spowodowany obecnością ropnia. W leczeniu stosowane są antybiotyki. Długo utrzymujące się stany zapalne, niereagujące na właściwie dobrane leczenie przyczynowe, różnicowane powinny być z innym częstym stanem chorobowym sutka – rakiem. W tym celu wykonywane jest badanie histopatologiczne fragmentu piersi, pobranego podczas biopsji gruboigłowej sutka.

Kiedy występuje rak sutka u mężczyzny?

Rak sutka, potocznie nazywany rakiem piersi, dotyczy głównie kobiet. Jest to nowotwór złośliwy (mogący dawać przerzuty do innych miejsc w organizmie, takich jak węzły chłonne, kości, wątroba czy płuca). Powstaje najczęściej ze zmienionych komórek tkanki gruczołowej, z której zbudowana jest (oprócz tkanki tłuszczowej) pierś. U mężczyzn pierś składa się głównie z tkanki tłuszczowej oraz niewielkiej ilości tkanki gruczołowej, czyli z kilku przewodów mlekowych. Przewody te znajdują się za brodawką sutkową, z tego względu tam najczęściej dochodzi do rozwinięcia się nowotworu. Najczęstszym typem morfologicznym raka sutka u mężczyzn jest rak przewodowy.

Rak sutka stanowi około 1% wszystkich złośliwych nowotworów występujących u mężczyzn. Zachorowalność na niego od lat utrzymuje się na stałym poziomie. Choroba dotyczy najczęściej mężczyzn około 50. roku życia. Obustronny rak występuje u mężczyzn niezwykle rzadko.

Do zbadanych naukowo czynników zwiększających ryzyko rozwinięcia się raka sutka u mężczyzn należą:

  • czynniki genetyczne – w przypadku dziedzicznego raka sutka dochodzi do mutacji genu BRCA 2 i 1. Ryzyko rozwinięcia się nowotworu złośliwego piersi u mężczyzn z tą mutacją wynosi około 6%;
  • wiek – podobnie jak w większości nowotworów złośliwych, ryzyko powstania raka piersi zwiększa się wraz z wiekiem;
  • zaburzenia hormonalne – wzrost u mężczyzn stężenia kobiecych hormonów płciowych, czyli estrogenów, i jednoczesny spadek stężenia testosteronu prowadzić mogą do rozwoju raka piersi, czyli nowotworu silnie hormonozależnego. Takie zaburzenie stosunku hormonów pojawić się może w marskości wątroby, podczas terapii hormonalnej stosowanej w leczeniu raka prostaty czy nawet otyłości;
  • choroby jąder – schorzenia, takie jak przewlekłe zapalenia, niezstąpienie ich w dzieciństwie oraz amputacje (np. z powodu raka jąder), prowadzą do zaburzenia produkcji testosteronu;
  • łagodne zmiany w piersiach, takie jak gruczolaki czy gruczolakowłókniaki – mogą nieznacznie podwyższać ryzyko rozwoju zmian złośliwych.

Jak można rozpoznać raka sutka u mężczyzny?

Zwykle pierwszym objawem raka piersi u mężczyzn, podobnie jak u kobiet, jest guzek położony za brodawką sutkową. Może być on wyczuwalny podczas palpacji piersi. Objawem bardziej zaawansowanego stadium raka jest wyciek krwisty lub surowiczy z brodawki sutka. Do innych niepokojących objawów, które powinny zostać jak najszybciej skonsultowane z lekarzem, należą: owrzodzenie piersi, swędzenie sutka, wciągnięcie brodawki, ból oraz powiększenie (obrzęk) gruczołu sutkowego. W dole pachowym po zajętej stronie mogą ulec powiększeniu węzły chłonne.

Do metod obrazowych pozwalających na wykrycie guza sutka u mężczyzn należą: mammografia, ultrasonografia piersi oraz rezonans magnetyczny. Następnie w celu postawienia pewnego rozpoznania wykonywane są badania histopatologiczne zmiany (biopsje fragmentu guza).

Na czym polega leczenie raka sutka u mężczyzn?

Podstawową metodą leczenia raka sutka u mężczyzn, w zależności od zaawansowania, jest operacyjne wycięcie guza lub odjęcie całej piersi. Zwykle stosowana jest także uzupełniająca radioterapia piersi. Niekiedy lekarze sięgają także po hormonoterapię (lek tamoksyfen).

Zobacz film: Profilaktyka raka piersi w kilku krokach

źródło:x-news

Bibliografia:

1. Pierś u mężczyzn. http://onkologia.org.pl/rak-piersi-mezczyzn/

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
66
6
Polecamy
Rak jądra – nowotwór młodych mężczyzn.
Jak rozpoznać pierwsze objawy?
Rak jądra – nowotwór młodych mężczyzn. Jak rozpoznać pierwsze objawy? Dzień Dobry TVN
Objawy raka piersi we wczesnej i zaawansowanej fazie choroby
Objawy raka piersi we wczesnej i zaawansowanej fazie choroby TVN zdrowie
Rak piersi to nowotwór złośliwy:
rodzaje raka piersi, objawy, rozpoznanie i profilaktyka
Rak piersi to nowotwór złośliwy: rodzaje raka piersi, objawy, rozpoznanie i profilaktyka TVN zdrowie
Ginekomastia = zabieg?
Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii?
Ginekomastia = zabieg? Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?