Ultrasonografia (USG) jąder jest stosowana przez lekarzy w sytuacji określania zmian chorobowych dotyczących sfery intymnej mężczyzn. To bezbolesne badanie, które pomaga w szybkim zdiagnozowaniu skrętu jądra albo jego przyczepki. Może być wykonywane u mężczyzny w każdym wieku, gdyż wykorzystuje ultradźwięki do szczegółowego przedstawienia budowy moszny, jądra oraz najądrzy.
USG jądra daje możliwość wykrycia torbieli, guzów, żylaków powrózka nasiennego oraz wodniaków. Badanie trwa zaledwie od kilkunastu do 30 minut, a wynik jest poznawany natychmiastowo. Co więcej, nie wytwarza ono promieniowania rentgenowskiego, które może uszkodzić strukturę jąder.
USG może być wykonywane wielokrotnie. Czas, który oddziela poszczególne badania nie wpływa na zdrowie pacjenta. Ponadto, jest to badanie pierwszego wyboru w stosunku do kwestii intymnych mężczyzny. Podczas ultrasonografii są stosowane wysokiej częstotliwości dźwięki, których zadaniem jest przesłanie obrazu diagnozowanych narządów oraz tkanek.
USG jąder – przygotowanie
USG jąder nie wymaga od pacjenta szczególnego przygotowania. Nie ma też żadnych przeciwwskazań do jego zastosowania, jednak przed badaniem trzeba zgłosić lekarzowi, że odczuwa się intensywny ból jąder czy też w okolicach lub na samej mosznie jest umieszczona otwarta rana. Te zaburzenia mogą utrudnić przeprowadzenie badania.
Lekarze wymają od pacjenta jedynie kompletnej dokumentacji medycznej, a także dowodu osobistego. Przed badaniem moszna oraz jej okolice muszą być dobrze umyte. Ponadto pacjent powinien włożyć takie ubranie, z którego łatwo można usuwać pozostałości po żelu.
USG jąder – zastosowanie
Każde przekształcenie budowy jąder, w tym powiększanie, zmniejszanie, opuchlizna, guzki czy zaczerwienie, a także bóle czy dyskomfort jasno wskazują na potrzebę zrobienia USG. Lekarz może je zalecić, w przypadku gdy podejrzewa, że u pacjenta występuje wodniak jądra, guz moszny albo żylaki powrózka nasiennego.
Innymi przyczynami mogą być stany zapalne najądrza lub jądra, ropień, krwiak, nowotwór, skręt lub uraz jądra czy przepuklina pachwinowa. USG stosuje się także przy niedorozwoju jądra, mikrozwapnieniach oraz wnętrostwie, czyli niezstąpieniu jądra do worka mosznowego. Jest wykorzystywane również podczas biopsji jądra, gdy może występować nowotwór albo niepłodność.
Dodatkowo jest oceniany stan guzów znajdujących się wokół moszny, których istnienie potwierdzili pacjent lub/i lekarz. USG jąder pozwala na ustalenie ich położenia oraz określenie formy zmiany: litej, mieszanej lub płynnej. Ponadto daje możliwość opisania zmian pourazowych w obszarze moszny.
Tzw. USG Dopplera daje możliwość zdiagnozowania przez lekarza, czy krew prawidłowo przepływa w naczyniach oraz czy występują zaburzenia w ukrwieniu. Badanie moszny oraz jąder stosuje się również w przypadku oceny wyników terapii. Okazuje się, że ultrasonografia to jedyne badanie, które pozwala na monitorowanie zmian w narządach moszny w czasie leczenia, a także po terapii za pomocą operacji.
USG jąder – przebieg
Podczas badania pacjent leży na plecach. Najpierw lekarz umieszcza na mosznie żel, który poprawia jakość obrazu oraz pozwala na swobodne przesuwanie głowicy aparatu po narządach badanego. Czasami może się zdarzyć, że specjalista poprosi pacjenta, aby ten pozostał w pozycji stojącej. W ten sposób jest wykonywana próba Valsalvy. Polega ona na stworzeniu tłoczni brzusznej podczas wstrzymywania oddechu. Służy ona do zdiagnozowania pierwszego stopnia żylaków powrózka nasiennego. Guzki występujące w trakcie tej fazy są słabo wyczuwalne, dlatego USG jąder jest jedynym sposobem na postawienie diagnozy.
Do przeprowadzenia badania służy sonda liniowa. Różni się ona od tej stosowanej przy tradycyjnych testach narządów jamy brzusznej. Ten rodzaj sondy wykazuje się o wiele wyższą częstotliwością fal ultradźwiękowych. To pozwala lekarzowi na zobaczenia bardzo wyraźnego obrazu ze wszystkimi detalami.
Badanie moszny zaczyna się najpierw od zdrowego jądra. Tak przesłany obraz ultrasonograficzny moszny daje możliwość ocenienia wielkości najądrza oraz jądra, a także jego unaczynienia czy echostruktury.
Kolejnym krokiem jest wydrukowanie tych zdjęć, które lekarz uważa za potrzebne, oraz opisanie ich. Pacjent może swobodnie usunąć żel oraz nałożyć ubranie. U większości mężczyzn występują niewielkie różnice w wielkości jąder, natomiast ich prawidłowa objętość powinna wynosić od 15 do 25 ml w przypadku dorosłego pacjenta. Wymiar podłużny musi się zamknąć w granicy 4,5–5,1 cm. Prawidłowa wielkość u dzieci powinna wynieść około 1 cm.
Przesuwanie głowicy po worku mosznowym, a także pierwsza styczność z żelem są bardzo niekomfortowym momentem. Jest to efekt podrażnienia wrażliwych miejsc wskutek niskiej temperatury oraz ucisku. Podczas badania specjalista zapisuje w pamięci urządzenia obrazy, które posiadają wartość. Będą dostępne po zakończeniu diagnozy. Jest to część opisu schorzeń moszny.
Badanie nie wywołuje powikłań, dzięki czemu po jego zakończeniu i konsultacji z lekarzem można wrócić do swoich codziennych spraw. USG moszny to test nieinwazyjny, przez co bezpieczny. Organizm nie jest narażony na powikłania związane z promieniowaniem czy wysoką temperaturą, dlatego też nie ma przeciwwskazań do wykonywania ultrasonografii jąder.