Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wodniak jądra – co to jest? Przyczyny, objawy i operacja wodniaka
menu
Polub nas na Facebooku

Wodniak jądra – co to jest? Przyczyny, objawy i operacja wodniaka

NAN

Fot: fotolia.com

Wodniak jądra to nagromadzenie płynu surowiczego między wewnętrznymi osłonkami jądra. Głównym objawem schorzenia jest powiększenie moszny. Może występować zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Przy utrzymującym lub powiększającym się wodniaku jądra konieczna jest operacja.

Gromadzący się w wodniaku płyn, jasnej lub bursztynowej barwy, może mieć objętość od kilkudziesięciu do kilkuset mililitrów. W niektórych przypadkach, np. po urazie, może on być zabarwiony krwią. Najczęściej dotyczy jednego jądra.

Objawy wodniaka jądra

Wodniak jądra nie jest groźny ani bolesny, nie powoduje też żadnych zaburzeń w oddawaniu moczu. Jest widoczny jako balonowate, sprężyste powiększenie jądra o gładkiej powierzchni. Skóra moszny jest napięta, niezaczerwieniona. Przy większym wodniaku mogą pojawić się trudności z chodzeniem i dyskomfort podczas wysiłku fizycznego. Gdy wodniak osiąga duże rozmiary, powoduje niekiedy zaburzenia produkcji plemników.

Wodniaka jądra należy odróżniać od innych schorzeń dotykających worek mosznowy i jego zawartość. Zapalenie jądra jest bolesne, skóra moszny jest przy nim zaczerwieniona i obrzęknięta. Nowotwory są twarde w dotyku. Przy przepuklinie pachwinowo-mosznowej stwierdza się wrota przepukliny, a wypchnięte do moszny struktury da się zazwyczaj odprowadzić do jamy brzusznej (we wczesnych stadiach).

Zobacz także: Ból jądra - przyczyny: stan zapalny, przepuklina, żylaki

Z uwagi na ryzyko występowania zmian takich jak rak jądra (szczególnie narażeni są młodzi mężczyźni!), każda wybadana samodzielnie zmiana powinna być poddana konsultacji u lekarza urologa. 

Wodniak jądra u dziecka

Wodniak jądra u niemowlęcia najczęściej ma charakter wrodzony. Przyczyną jest wówczas niezrośnięcie się wyrostka pochwowego. Wielkość wodniaka może się zmieniać, ponieważ otwarty wyrostek pochwowy umożliwia przemieszczanie się płynu. U starszych chłopców wodniaki jądra pojawiają się najczęściej w wyniku urazów.

Leczenie wodniaka jądra u dziecka zaczyna się najczęściej po osiągnięciu 2. roku życia. Do tego czasu wyrostek pochwowy może się zrosnąć samoistnie. Jeżeli to nie nastąpi, przystępuje się do leczenia chirurgicznego.

Wodniak jądra u dorosłych

Wodniak jądra u dorosłych jest zazwyczaj nabyty. Jego przyczyną jest zachwianie równowagi między wydzielaniem płynu a jego wchłanianiem przez tkanki. Mogą je powodować ostre, przewlekłe i nieswoiste zapalenie jądra lub najądrza oraz urazy. Występuje także jako powikłanie po operacji przepukliny pachwinowo–mosznowej lub żylaków powrózka nasiennego, a także w przebiegu nowotworu jądra. Powiększający się wodniak może powodować u dorosłych zaburzenie termoregulacji jąder, przyczyniając się do zmniejszenia liczby plemników i odsetka plemników poruszających się prawidłowo. Skutkiem tego jest osłabienie płodności.

Zobacz także: Guzek na jądrze, penisie lub mosznie - objawy, charakterystyka, wygląd i przyczyny

Wodniak jądra – diagnostyka

W diagnostyce wodniaka jądra stosuje się badanie nazywane diafanoskopią. Polega ono na podświetleniu moszny, dzięki czemu można zobaczyć, czy światło przechodzi przez powiększone jądro. Jeżeli tak – oznacza to, że powiększenie spowodowane jest nagromadzonym płynem, czyli wodniakiem. Można dzięki temu wykluczyć inne przyczyny zmian. Innym badaniem używanym w rozpoznaniu tego schorzenia jest badanie ultrasonograficzne (USG).

Leczenie wodniaka jądra, operacja

U chłopców, u których wodniak nie wchłonął się do 2. roku życia, i u dorosłych z wodniakiem nabytym wykonuje się operację. W tym celu stosuje się 2 metody: Winkelmanna i Bergmanna. Obie przeprowadzane są od strony pachwiny lub od strony moszny. Obie polegają też na odprowadzeniu płynu z jamy wodniaka. Jedyna różnica dotyczy tego, że w metodzie Bergmanna usuwany jest także nadmiar osłonek, w których zbierał się płyn. Tę drugą metodę wykorzystuje się przy dużych wodniakach.

Innym rozwiązaniem jest punkcja, czyli nakłucie wodniaka i odprowadzenie płynu. Stwarza to jednak duże ryzyko infekcji, często nie eliminując schorzenia całkowicie – po jakimś czasie wodniak znów się pojawia. Z tego względu punkcję stosuje się bardzo rzadko.

Leczenie farmakologiczne wodniaka jądra jest nieskuteczne.

Wodniak jądra – po operacji

Osoby po operacji usunięcia wodniaka powinny ograniczyć na kilka tygodni aktywność fizyczną. By chronić ranę przed zabrudzeniami, należy ją przemywać przy każdej zmianie opatrunku. Na obrzęk i bóle w miejscu zabiegu pomogą środki przeciwbólowe, które można kupić bez recepty.

Wizyta kontrolna ma miejsce ok. 7–10 dni po zabiegu. Lekarz ocenia proces gojenia rany i decyduje o usunięciu szwów. Okres całkowitej rekonwalescencji wynosi około kilku tygodni.

Jak każdy zabieg, operacja usunięcia wodniaka jądra może się wiązać z powikłaniami, takimi jak:

  • krwawienie z rany pooperacyjnej – może wymagać ponownego zabiegu,
  • zakażenie rany,
  • krwiak moszny,
  • czasami nawrót wodniaka.

By uniknąć powikłań, należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z nich, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Zobacz film: Leczenie męskich nowotworów. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
68
0
Polecamy
Stulejka u dziecka ‒ jak zdiagnozować i leczyć?
Stulejka u dziecka ‒ jak zdiagnozować i leczyć? Dzień Dobry TVN
Jakie są przyczyny oraz objawy torbieli jądra?
Leczenie i wpływ na płodność
Jakie są przyczyny oraz objawy torbieli jądra? Leczenie i wpływ na płodność TVN zdrowie
Guzek na wardze sromowej.
Co oznaczają bolesne guzki na sromie?
Guzek na wardze sromowej. Co oznaczają bolesne guzki na sromie? Dzień Dobry TVN
Czy możliwe jest leczenie bezoperacyjne wodniaka jądra?
Kiedy można je podjąć?
Czy możliwe jest leczenie bezoperacyjne wodniaka jądra? Kiedy można je podjąć? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?