Polub nas na Facebooku
Czytasz: Guzek na jądrze, penisie lub mosznie - objawy, charakterystyka, wygląd i przyczyny
menu
Polub nas na Facebooku

Guzek na jądrze, penisie lub mosznie - objawy, charakterystyka, wygląd i przyczyny

Mężczyzna trzymający się za krocze

Fot: estradaanton / stock.adobe.com

Guzek na jądrze może być objawem zapalenia jądra, brodawka na penisie często świadczy o raku prącia, natomiast naroślą w mosznie charakteryzuje się torbiel nasieniowa. W przypadku zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości należy jak najszybciej udać się do lekarza urologa.

Guzek w miejscach intymnych nie powinien być bagatelizowany, szczególnie gdy towarzyszą mu inne dolegliwości, takie jak ból, opuchlizna, gorączka czy trudności z oddawaniem moczu. Bardzo ważne jest comiesięczne wykonywanie samobadania prącia, moszny i jąder.

Guzek, torbiel, narośl na jądrze lub mosznie - przyczyny

Wszelkiego rodzaju zmiany i zgrubienia na jądrach mogą być symptomami następujących schorzeń:

  •  zapalenie jądra. 

Stan zapalny jądra najczęściej jest powodowany infekcją przenoszoną drogą płciową lub infekcją układu moczowego. Wywołują go bakterie, wirusy lub grzyby. Jądro staje się bolesne, opuchnięte i powiększone, a moszna zaczerwieniona. Czasem skóra worka mosznowego staje się chropowata i pokryta małymi grudkami. Zapalenie jądra wymaga szybkiego podjęcia leczenia, ponieważ zaostrzenie objawów prowadzi do groźnych dla zdrowia powikłań.

Zobacz także: Ból jądra - przyczyny: stan zapalny, przepuklina, żylaki

Najczęściej występujący rak jądra to nasieniak, kosmówczak, potworniak oraz nowotwór zarodkowy. Na jądrze pojawia się twardy guz w postaci zwykle niebolesnej masy. Dochodzi do zmiany wielkości i struktury jądra. Jedno jądro jest widocznie większe od drugiego. Ponadto wyczuwalne są przez skórę worka mosznowego nierówności i grudki. Dolegliwościom tym rzadko towarzyszy ból. Rak jądra w większości przypadków jest złośliwy i konieczna jest amputacja jądra (orchideoktomia). Szybko następują również przerzuty do węzłów chłonnych i płuc.

  •  Guz jądra.

Wyczuwalny dłonią guz koło jądra lub w worku mosznowym nie zawsze musi być objawem nowotworu. Guzy często towarzyszą również takim schorzeniom, jak: zapalenie najądrza lub wodniak jądra. Guz może mieć charakter torbielowaty.

  •  Torbiel nasieniowa

Torbiel nasieniowa (spermatocele, torbiel powrózka nasiennego) w początkowej fazie nie daje żadnych objawów oprócz wyczuwalnego dłonią małego guzka lub cysty powyżej jądra. W miarę postępu choroby torbiel zaczyna się powiększać, prowadzić do bolesności jądra i zaczerwienia moszny. Odczuwalne również jest uczucie ciężkości w worku mosznowym. Spermatocele jest zmianą łagodną, to znaczy, że nie ulega zezłośliwieniu i przekształceniu w nowotwór. Mała torbiel (poniżej 1 cm) często ulega samoczynnemu wchłonięciu i nie wymaga leczenia.

Wodniak jądra jest torbielą surowiczą, która gromadzi się w przestrzeni między jądrem a skórą moszny. Wodniak jądra powoduje znaczne powiększenie worka mosznowego, jednocześnie nie dając żadnych objawów bólowych. Z czasem płyn może powodować ucisk na jądro, które boli szczególnie w czasie dotyku lub uprawiania sportu.

  •  Kaszak moszny

Kaszaki to uwypuklone guzki, które widać gołym okiem. Osiągają rozmiary od kilku milimetrów (nazywane są wówczas prosakami) do nawet kilku centymetrów. Powstają przy ujściach gruczołów łojowych. Umiejscowione są na skórze worka mosznowego. Kaszak jest bolącym, miękkim guzkiem wypełnionym substancją tłuszczową. Może być w kolorze skóry lub przybierać żółtą barwę. Na czubku widoczna jest mała, często czarna kropka. Nie należy go samodzielnie usuwać ani wyciskać, ponieważ może to doprowadzić do infekcji. Duże kaszaki wymagają interwencji chirurgicznej.

Zobacz film: 44. Jak partnerka może wspierać swojego mężczyznę podczas choroby nowotworowej. Źródło: 36,6

Torbiel, narośl, brodawka, owrzodzenie, guzek na penisie - czego jest objawem?

Różnego rodzaju zmiany na skórze penisa są symptomem infekcji i zakażeń przenoszonych drogą płciową, np.

  •  Zapalenie żołędzi i napletka

Stan zapalny żołędzi i napletka najczęściej jest wywołany nadmierną bądź niedostateczną higieną osobistą lub przypadkowe kontakty seksualne. Oprócz bólu przy oddawaniu moczu i w czasie wzwodu, swędzenia i zaczerwienienia całego penisa mogą pojawić się też białe plamki na żołędzi oraz pęcherzyki na prąciu. Zapalenie żołędzi i napletka wymaga specjalistycznego leczenia. Powikłania tej choroby mogą prowadzić do zapalenia cewki moczowej.

Zobacz także: Jakie są choroby penisa i ich powikłania? Jak je leczyć?

  •  Kiła

Kiła może powodować owrzodzenia prącia oraz ubytki skóry, które pojawiają się w 3. do 5. tygodni od zakażenia. Niekiedy może dojść do powstania tzw. wrzodu twardego na prąciu. Jest to zmiana, która wygląda jak niewielka rana, z której sączy się bezbarwna wydzielina. Po kilku tygodniach w okolicy narządów płciowych pojawiają się około 10 mm brązowo-czerwone plamki o strukturze grudek. W ten sposób manifestują się pierwsze objawy kiły, która w początkowym stadium jest łatwiejsza do wyleczenia. Kiła w późnej fazie może prowadzić nawet do utraty wzroku oraz zmian neurologicznych.

Zobacz także: Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?

  •  Rak prącia

Nowotwór prącia powodowany jest najczęściej: niedostateczną higieną osobistą, stulejką, przypadkowymi i ryzykownymi kontaktami seksualnymi oraz zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego. Rak penisa charakteryzuje się objawami skórnymi w postaci płaskiego stwardnienia na żołędzi, napletku lub innej części prącia. Z czasem zmiana ta zamienia się w wypukły guzek, pojawia się owrzodzenie skóry, krwawienia oraz pieczenie. Bardzo ważna jest jak najszybsza wizyta u lekarza, ponieważ rozrastający się guz może stać się przyczyną częściowej lub całkowitej amputacji prącia. Bardzo szybko następują też przerzuty do węzłów chłonnych, które znacznie utrudniają leczenie i obniżają szanse na powodzenie terapii. Rak prącia występuje bardzo rzadko u obrzezanych mężczyzn. W celach profilaktycznych mężczyźni powinni raz w miesiącu przeprowadzać samobadanie jąder i prącia. Pozwala to na szybkie wykrycie nieprawidłowości i zmian w strukturze narządów płciowych i podjęcie natychmiastowego leczenia.

Zobacz film: Kampania społeczna MOVEMBER Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
117
42
Polecamy
Guzek na wardze sromowej.
Co oznaczają bolesne guzki na sromie?
Guzek na wardze sromowej. Co oznaczają bolesne guzki na sromie? Dzień Dobry TVN
Opryszczka na penisie - przyczyny i leczenie.
Czy ta zmiana skórna jest groźna?
Opryszczka na penisie - przyczyny i leczenie. Czy ta zmiana skórna jest groźna? Dzień Dobry TVN
Guzek na jądrze – przyczyny powstawania, objawy, metody leczenia
Guzek na jądrze – przyczyny powstawania, objawy, metody leczenia TVN zdrowie
Jakie są przyczyny oraz objawy torbieli jądra?
Leczenie i wpływ na płodność
Jakie są przyczyny oraz objawy torbieli jądra? Leczenie i wpływ na płodność TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?