Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kiedy COVID-19 trzeba leczyć w szpitalu?Jakie leki dostają chorzy?
menu
Polub nas na Facebooku

Kiedy COVID-19 trzeba leczyć w szpitalu?Jakie leki dostają chorzy?

Pacjenci z COVID-19

Fot: Morsa Images / gettyimages.com

Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 nie zawsze ma łagodny przebieg. Szacuje się, że nawet u 20 proc. zainfekowanych rozwija się pełnoobjawowy COVID-19. Jakie daje objawy i jak leczy się takich pacjentów?  

Badania pokazują, że ogromna większość zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 przechodzi infekcję łagodnie. Pełnoobjawowa postać choroby rozwija się u 10-20 proc. wszystkich zakażonych. W ich przypadku objawy są na tyle dokuczliwe, że wymagają oni leczenia szpitalnego.

Zobacz także:

Koronawirus. Jakie objawy daje pełnoobjawowy COVID-19?

Do najbardziej charakterystycznych objawów COVID-19 należą:

  • suchy kaszel;
  • bóle mięśni i stawów;
  • duszności.

To właśnie ten ostatni objaw jest najbardziej niebezpieczny. Wystąpienie duszności powinno skłonić do wezwania pomocy. Zazwyczaj stan chorych pogarsza się w pierwszym tygodniu od wystąpienia objawów. Warto pamiętać, że łagodny COVID-19 może bardzo szybko przejść w postać pełnoobjawową, a ta stanowi zagrożenie dla zdrowia pacjenta.

Koronawirus. Jak leczy się pełnoobjawowe COVID-19?

Zaostrzenie objawów choroby jest równoznaczne z bardzo intensywnym namnażaniem się koronawirusa SARS-CoV-2, dlatego też na tym etapie chorym podje się leki przeciwwirusowe, m.in. remdesivir.

To jak na razie jedyny zarejestrowany preparat o potwierdzonym działaniu w warunkach klinicznych oraz in vitro, jeśli chodzi o koronawirusa. Zwykle stosowany jest przez pięć dni, przy czym pierwsza dawka jest nasycająca, czyli podwójna

– mówił w rozmowie z PAP-em prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Alternatywą dla leków może być osocze ozdrowieńców. Warto jednak podkreślić, że nie ma badań naukowych, które potwierdziłyby skuteczność takiej terapii, nie jest też zalecana przez towarzystwa naukowe na świecie.

Zdaniem prof. Roberta Flisiaka wszyscy pacjenci, u których rozwinęła się pełnoobjawowa postać choroby powinni dostawać heparynę drobnocząsteczkową. Jej podawanie chroni przed tworzeniem się zakrzepów, które są największym zagrożeniem dla osób z COVID-19. Dodatkowo chorym należy podawać deksametazon. To syntetyczny glikokortykosteroid, który ma bardzo silne i długotrwałe działanie przeciwzapalne i immunosupresyjne.

W fazie wiremicznej (namnażania się wirusa) najlepiej użyć go u tych pacjentów, którzy otrzymują remdesivir, gdyż to zabezpiecza przed nasileniem replikacji wirusa pod wpływem efektu immunosupresyjnego – tłumaczył prof. Flisiak.

Przydatna jest też tlenoterapia. Wymagają jej zwykle chorzy z saturacją poniżej 95 proc. Poza tym potrzebne jest nawodnienie doustne lub dożylne. Czym jest tlenoterapia?

Jeśli pacjent ma niską saturację zaczyna się od tzw. biernej tlenoterapii. Chory ma zakładane tzw. wąsy lub maskę przez które w ciągu minuty przepływają 2 litry tlenu. W sytuacji, gdy saturacja nie utrzymuje się na poziomie 94-99 proc. podkręcamy tlen do 4-5 litrów na minutę. Jeśli przekraczamy 10-12 litrów na minutę wprowadza się tlenoterapię wysokoprzepływowową. Pozwala to zwiększyć przepływ tlenu do nawet 80 litrów na minutę

- tłumaczy lek. Tomasz Karauda - lekarz oddziału COVID z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. N. Barlickiego w Łodzi

Koronawirus. Jak leczy się chorych na COVID-19?

Dokładne wytyczne określające, jak postępować z pacjentami chorym na COVID-19 przygotowało Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. Dokument nie tylko porządkuje zdobytą do tej pory wiedzę, ale jasno pokazuje, jaką ścieżkę leczenia wybrać. Jest ona zależna przede wszystkim od stanu zdrowia pacjenta. W tzw. pierwszej fazy choroby, czyli takiej gdy objawów nie ma wcale lub są łagodne. Pacjent może pozostać w domu i leczyć się samemu. Jak bezpiecznie przeprowadzić takie samoleczenie? Dowiecie się tego z naszego materiału: Jak przetrwać COVID-19 w domu? Praktyczne rady lekarza dla pacjentów

W sytuacji, gdy dojdzie do zaostrzenia choroby, pojawiają problemy z oddychaniem niezbędna jest hospitalizacja i zastosowanie tlenoterapii lub podłączenie do respiratora.

Zobacz film i dowiedz się więcej o leczeniu pacjentów z COVID-19:

Zobacz film: Jak leczy się chorych na COVID-19? Źródło: x-news

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
81
8
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?