Polub nas na Facebooku
Czytasz: COVID-19. Ekspert wyjaśnia, jak rozpoznać alarmujące objawy i kiedy wezwać karetkę
menu
Polub nas na Facebooku

COVID-19. Ekspert wyjaśnia, jak rozpoznać alarmujące objawy i kiedy wezwać karetkę

Kobieta, która ma gorączkę

Fot: Boris Zhitkov / gettyimages.com

COVID-19 w większości przypadków można przechorować w domu, wypoczywając i łagodząc dolegliwości.  Czasami jednak nagle dochodzi do zaostrzenia infekcji. Dr Paweł Grzesiowski, immunolog wyjaśnia, jakie objawy są alarmujące i trzeba bezzwłocznie wezwać karetkę.

Badania pokazują, że nawet 80 proc. osób może przejść zakażenie koronawirusem SARS-Cov-2  bezobjawowo. U pozostałych zakażonych występują dolegliwości o różnym nasileniu. Często wystarczy łagodzić je w warunkach domowej izolacji, ale zdarza się, że infekcja przybiera na sile, a objawy zakażenia koronawirusem zaczynają zagrażać zdrowiu i życiu chorego. Ważne, by zareagować na czas, nie zwlekać z wezwaniem fachowej pomocy.

Koronawirus. Kiedy wezwać karetkę?

Objawem, który powinien nas zaalarmować i skłonić do wezwania karetki, są duszności

Osoba, która ma duszności, oddycha dużo szybciej i z pewnym wysiłkiem. Doskonale widać to po jej twarzy czy mięśniach klatki piersiowej, które pracują dużo silniej. Taka osoba może też zgłaszać ból oraz ucisk w klatce piersiowej. Wielu chorych ma też problem z nabraniem powietrza. Warto podkreślić, że do pewnego momentu chorzy doskonale adaptują się do duszności, dlatego bardzo ważne jest, aby obserwować swoich bliskich i zwracać uwagę na takie objawy

- tłumaczył w Dzień Dobry TVN dr Paweł Grzesiowski, immunolog, pediatra.

Wskazaniem do wezwania karetki są także problemy z sercem. Mogą się objawiać kołataniem serca lub uciskiem w klatce piersiowej. Fachowa pomoc jest konieczna także wtedy, gdy stężenie tlenu we krwi jest zbyt małe. Jak je zmierzyć? Do tego posłuży pulsoksymetr, urządzenie, które mierzy zarówno tętno, jak i poziom utlenowania krwi tętniczej (najtańsze można kupić za ok. 50 złotych).

Pierwszym narządem, który reaguje na niedotlenienie, jest mózg - pacjenci są zamgleni, zdezorientowani, mają problemy z koncentracją, często nie wiedzą, gdzie są ani jaki mamy dzień

- mówił dr Grzesiowski.  

  • Jeśli pulsoksymetr pokazuje wysycenie krwi tlenem poniżej 94 - chorego trzeba baczniej obserwować. W sytuacji, gdy po wzięciu kilku głębszych oddechów nic się nie zmienia - konieczna jest konsultacja z lekarzem lub wezwanie pogotowania.
  • W przypadku, gdy wysycenie znajduje się poniżej 90 - chory wymaga natychmiastowej pomocy tj. podania tleny lub podłączenia do respiratora.

Koronawirus - kiedy można COVID-19 przetrwać w domu?

Do jednych z najbardziej charakterystycznych objawów COVID-19 należą wysoka gorączka oraz bóle mięśni.

Przy takich objawach możemy zostać w domu i zastosować leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwzapalne, a także sięgnąć po witaminę D. Jak pokazują badania, może być ona pomocna w walce z chorobą

- wyjaśniał Grzesiowski.

Osoba z takim dolegliwościami powinna pamiętać także o przyjmowaniu dużej ilości płynów oraz odpoczynku.

Koronawirus. Jak uniknąć zakażenia? 

Badania pokazują, że patogen, z którym walczymy teraz jest inny od tego, z którym mieliśmy do czynienia wiosną. Wirus stał się bardziej zajadły i zakażenie jest dużo łatwiejsze. Do tego nie tworzy już pojedynczych ognisk, a krąży w społeczeństwie. Dlatego, aby uniknąć zakażenia należy przestrzegać zaleceń i wprowadzonych obostrzeń. Lekarze zgodnie podkreślają, że najlepszym sposobem ochrony są dystans społeczny, częste mycie rąk oraz zasłanianie nosa i ust.

O ich przestrzeganiu powinny pamiętać przede wszystkim seniorzy oraz osoby z chorobami przewlekłymi (tj. cukrzycą, chorobami serca, nadciśnieniem tętniczym, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc czy astmą).

Zobacz, jak rozpoznać alarmujące objawy ciężkiej infekcji COVID-19:

Zobacz film: Kiedy wezwać karetkę? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
105
7
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?