Ręce myjemy nawet kilkanaście razy w ciągu dnia. Mimo że czynność wydaje się banalna to większość z nas myje ręce źle. Co gorsza, robimy to zbyt krótko. Zatem, jak powinno wyglądać prawidłowe mycie rąk i ile powinno trwać?
W pierwszej kolejności trzeba zmoczyć ręce. Następnie sięgamy po mydło i nakładamy go tyle, aby pokryć palce i całą powierzchnię dłoni. Pocieramy o siebie ręce, później rozkładamy palce i pocieramy wewnętrzną części palców i przestrzenie między nimi.
Później jedną rękę kładziemy na grzbiecie drugiej i pocieramy ręce o siebie. Po chwili zmieniamy ułożenie dłoni na odwrotne. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, żeby dokładnie schować jedną dłoń w drugiej. Następnie myjemy kciuki. Teraz możemy spłukać mydło – najlepiej w ciepłej wodzie. Na mycie dłoni należy poświęcić co najmniej 15 sekund, ale nie więcej niż minutę.
Kiedy już pozbędziemy się mydła, ręce trzeba dokładnie wytrzeć. To bardzo ważne, ponieważ wilgotne i niedosuszone dłonie są doskonałą pożywką dla bakterii. Szacuje się, że na mokrych dłoniach groźne dla naszego zdrowia patogeny rozwijają się nawet tysiąc razy szybciej!
Do wycierania rąk najlepiej używać ręcznika bawełnianego lub frotę. Należy go wymieniać co trzy dni.
Warto zapamiętać te schemat, bo to właśnie na dłoniach przenosimy bakterie, które po wniknięciu do organizmu mogą zafundować na mam spore problemy ze zdrowiem. O dokładnym myciu rąk trzeba pamiętać nie tylko po skorzystaniu z toalety czy przed przygotowaniem posiłku. Dłonie trzeba dokładnie umyć także po powrocie do domu (zwłaszcza, jeśli przebywaliśmy w dużym skupisku ludzi) oraz przed wzięciem dziecka, szczególnie małego, na ręce.