Polub nas na Facebooku
Czytasz: Remdesivir nie działa? Badania pokazują, że wcale nie zmniejsza śmiertelności u chorych na COVID-19
menu
Polub nas na Facebooku

Remdesivir nie działa? Badania pokazują, że wcale nie zmniejsza śmiertelności u chorych na COVID-19

Fot: OsakaWayne Studios / gettyimages.com

Remdesivir to lek, który miał odmienić walkę z pandemią. Niestety najnowsze badania przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia pokazują, że farmaceutyk nie jest aż tak skuteczny, jak sądzono i wcale nie zmniejsza śmiertelności u chorych na COVID-19.

Pierwsze efekty podawania remdesiviru chorym na COVID-19 wydawały się obiecujące. Niestety, duże badania przeprowadzone na zlecenie Światowej Organizacji Zdrowia pokazały, że lek nie działa, aż tak dobrze, jak się spodziewano.

Czy remdesivir zwalcza koronawirusa?

Badanie WHO zostało przeprowadzone na  grupie ponad 11 300 dorosłych z COVID-19. Chorzy otrzymywali cztery leki. Farmaceutyki były aplikowane pojedynczo lub w zestawach - remdesivir, hydroksychlorochinę, lopinawir, interferon lub lopinavir z interferonem. Sam remdesivir przyjmowało 2750 pacjentów.

Wyniki badania jednoznacznie pokazują, że żaden z testowanych leków nie zmniejszył śmiertelności, konieczności wentylacji mechanicznej ani czasu pobytu w szpitalu, w porównaniu z grupą pacjentów, która nie była leczona farmakologicznie.

Mimo że nie są to pierwsze badania, które podważają skuteczność remdesiviru, to badacze jeszcze go nie przekreślają. Lek był podawany w "zestawie" z innymi farmaceutykami, tym samym nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy lek działa, czy też nie. Zdaniem badaczy nie można również wykluczyć, że farmaceutyk może być pomocny w leczeniu COVID-19 w początkowej fazie rozwoju. Lekarze sądzą, że remdesivir może zapobiegać tzw. burzy cytokin, czyli nadmiernej reakcji zapalnej organizmu.

Kiedy powstanie lek na COVID-19?

Dopóki badaczom nie uda się opracować szczepionki, konieczne będzie poszukiwanie nowych leków, które zdołają powstrzymać pandemię koronawirusa SARS-CoV-2. WHO w komentarzu do wyników badań pisze, że nie można wykluczyć, iż testowane leki - w jakimś stopniu - mogą chronić przed ewentualnym zakażeniem. Nie zmienia to jednak faktu, że konieczne są dalsze badania, które wskażą lek, który może zatrzymać groźnego wirusa. Na tę chwilę naukowcy będą sprawdzać skuteczność innych leków przeciwwirusowych, immunomodulatorów oraz przeciwciał monoklonlanych.

Co to jest remdesivir?

Remdesivir to lek przeciwwirusowy, który pierwotnie miała leczyć wirusowe zapalenie wątroby, był także testowany pod kątem wirusa Ebola. Niestety w obu przypadkach okazał się nieskuteczny. Badania pokazały jednak, że lek skutecznie zwalcza inne wirusy - filowirusy, pneumowirusy, paramyksowirusy oraz koronawirusy.

Kiedy wybuchła pandemia lekarze zaczęli go podawać chorym na COVID-19. Początkowo lek podawany był pacjentom tylko w ciężkim stanie. Później wydano zgodę na podawanie go wszystkim chorym. Remdesivir jest stosowany także w Polsce.

Jakie mogą być pierwsze objawy COVID-19? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jakie są pierwsze objawy COVID-19? Źródło: x-news

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
59
5
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?