Badania przeprowadzone przez naukowców z Australijskiej Krajowej Agencji Naukowej pokazały, że na niektórych powierzchniach, np. monetach, szklankach czy ekranach telefonów patogen może przetrwać nawet 28 dni. To znacznie dłużej, niż przypuszczano.
Koronawirus. Jak długo koronawirus SARS-CoV-2 utrzymuje się na różnych przedmiotach?
Wcześniejsze badania sugerowały, że koronawirus SARS-CoV-2 może przetrwać na banknotach i szkle do trzech dni, a na powierzchniach plastikowych czy wykonanych ze stali nierdzewnej nawet do sześciu dni.
Najnowszy eksperyment przeprowadzony przez australijską agencję CSIRO wykazał, że wirus jest dużo bardziej wytrzymały. W ocenie naukowców koronawirus SARS-CoV-2 jest w stanie się utrzymać się na różnych powierzchniach nawet przez 28 dni w temperaturze pokojowej, czyli ok. 20 stopni Celsjusza. Dla porównania wirus grypy może przetrwać w takich warunkach nawet 17 dni!
Z analizy opublikowanej w Virology Journal wynika, że podniesienie temperatury do 40 stopni niszczyło wirusa w ciągu 24 godzin. Dodatkowo naukowcy ustalili, że wirus znacznie lepiej i dłużej utrzymuje się na powierzchniach gładkich (np. tkaninach) niż chropowatych. Na tych pierwszych może pozostawać aktywny nawet przez 14 dni.
Koronawirus. Czy kontakt z przedmiotem na, którym jest wirus, grozi zakażeniem?
Wyniki badań przedstawione przez naukowców z Australii budzą skrajne emocje. Prof. Ron Eccles, były dyrektor Common Cold Centre na Uniwersytecie w Cardiff uważa, że takie badania wywołują niepotrzebną panikę.
Podobnego zdania jest Emanuel Goldman, profesor mikrobiologii na Uniwersytecie Rutgersa. Naukowiec uważa, że szanse na to, że wirus może się przenosić na powierzchniach nieożywionych i wywołać zakażenie są bardzo niewielkie.
Zobacz także: Jak naprawdę rozprzestrzenia się koronawirus SARS-CoV-2?
Mimo głosów krytyki specjaliści z Australijskiej Krajowej Agencji Naukowej uważają, że zdolność SARS-CoV-2 do utrzymywania się na stali nierdzewnej w niższych temperaturach może wyjaśniać wybuchy COVID-19 w zakładach przetwórstwa mięsnego i chłodniach. Tysiące pracowników uzyskało pozytywne wyniki testów w zakładach przetwórstwa mięsnego i ubojniach na całym świecie.
Wprawdzie ryzyko zakażenia jest niewielkie i do tej pory nie ma potwierdzonego przypadku COVID-19 przenoszonego przez żywność lub opakowania do żywności, to Światowa Organizacja Zdrowia zaleca ostrożność.
Koronawirus SARS-CoV-2 - jakie mogą być pierwsze objawy zakażenia?
Nowy patogen atakuje przede wszystkim układ oddechowy i wywołuje chorobę nazwaną przez lekarzy COVID-19. Schorzenie może doprowadzić do zapalenia płuc, które w skrajnych przypadkach zmienia się w niewydolność oddechową. Do najbardziej charakterystycznych objawów choroby należą: wysoka gorączka, duszności, suchy kaszel, bóle mięśni i stawów oraz zaburzenie węchu i smaku.
Osoby, które mają takie objawy powinny bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Źródło: bbc.com
Zobacz film i dowiedz się wszystko o nowym koronawirusie: