Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak naprawdę rozprzestrzenia się koronawirus SARS-CoV-2?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak naprawdę rozprzestrzenia się koronawirus SARS-CoV-2?

Kobieta i mężczyzna w maseczce, którzy się witają

Fot: Milos Dimic / gettyimages.com

Koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową. Okazuje się jednak, że zachowanie półtorametrowego dystansu od innych ludzi to może być za mało, aby nie zachorować. Jak w otaczającej nas przestrzeni zachowuje się nowy koronawirus i w jaki sposób się przed nim chronić?

Dopóki nie uda się opracować szczepionki na COVID-19 albo znaleźć leku, który skutecznie wyleczy infekcję, jedyną formą walki z pandemią jest przestrzeganie wprowadzonych obostrzeń. Trzeba także unikać sytuacji, które mogą skończyć się zakażeniem.

Jak rozprzestrzenia się koronawirus?

Koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się przede wszystkim drogą kropelkową. Jest bardziej zakaźny niż grypa, ale - na szczęście - mniej niż wirus odry. Nie zmienia to jednak faktu, że na każdym kroku musimy przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa. Zatem, o czym trzeba pamiętać?

  • Koronawirusem zakażamy się głównie od innych ludzi

Teoretycznie wystarczy, aby osoba chora kichnęła czy zaczęła kaszleć w naszej obecności. Jednak, aby wirus mógł zacząć się namnażać i wywołać infekcję musi mieć kontakt z błonami śluzowymi. Oznacza to tyle, że musi się dostać do nosa, ust czy oczu. Dlatego nie należy zbyt blisko podchodzić do osób, które ewidentnie mają objawy infekcji.

Ostrożność i dystans społeczny musimy zachować również przy osobach, które wydają się zdrowe. Wirus - w przeciwieństwie do wirusa grypy - jest aktywny jeszcze przed wystąpieniem jakichkolwiek objawów. Do tego u dużej grupy zakażonych osób choroba cały czas przebiega bezobjawowo i oni też mogą przenosić wirusa na innych ludzi.

  • Koronawirus SARS-CoV-2 utrzymuje się również powietrzu 

Podczas kichania czy kasłania krople zawierające wirusa mogą osiadać nie tylko na przedmiotach, ubraniach czy od razu przedostać się do błon śluzowych osoby, która znajduje się w pobliżu. Większe krople grawitacja ściąga w dół. Mniejsze i dużo lżejsze krople zawierające koronawirusa jeszcze przez pewien czas unoszą się w powietrzu i mogą wywołać zakażenie.

Badania pokazują, że infekcja rozwija się nie tylko u osób, które miały bezpośredni kontakt z osobą chorą, ale także u tych, które stały dalej niż wymagane półtora metra. COVID-19 rozwija się też u osób, które weszły do pomieszczenia, gdzie chwilę wcześniej przebywał chory.

  • Koronawirus - bezpieczna odległość od innych osób to  więcej niż półtora metra

W ocenie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) dystans półtorametrowy to zdecydowanie za mało. O ile na dużej przestrzeni to wystarczy, to w zatłoczonym lub źle wentylowanym pomieszczeniu uniknięcie kontaktu z wirusem będzie dużo trudniejsze. Dlatego w takich sytuacjach trzeba nie tylko zachować większy odstęp, ale także zasłonić nos i usta.

  • Koronawirus może się znajdować na przedmiotach codziennego użytku

Musimy pamiętać, że wirusy mogą przylegać do różnych powierzchni. W zależności od jej rodzaju może się na niej utrzymać przez kilkadziesiąt minut lub kilka godzin. Tym samym dotknięcie ręką, która wcześniej miała kontakt, np. z klamką, na której znajdował się wirus, ust, nosa czy oczu może doprowadzić do zakażenia. Dlatego, tak ważne jest nie tylko częste i dokładne mycie rąk, ale także regularne odkażanie przedmiotów czy rzeczy, które są dotykane wielokrotnie przez różne osoby.

Czy koronawirus może przenosić się na za zwierzęta?

Koronawirus SARS-CoV-2 nie przenosi się na zwierzęta domowe, jednak, od każdej reguły zdarzają się odstępstwa. Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) informowało o pojedynczych przypadkach zakażeniach koronawirusem SARS-CoV-2 psa czy kota. Zwierzaki łapały wirusa w wyniku bliskiego kontaktu z osobą  chorą. 

Co zrobić, aby uniknąć zakażenia?

Mimo że medycyna nie potrafi jeszcze zatrzymać wirusa, to w walce z nim nie jesteśmy tak do końca bezsilni. Co możemy zrobić?

  • trzymać dystans społeczny, najlepiej większy niż półtorametrowy;
  • zasłaniać usta i nos w pomieszczeniach zamkniętych oraz tam, gdzie zachowanie bezpiecznej odległości nie jest możliwe; 
  • dezynfekować często dotykane powierzchnie - do ich przetarcia nie wystarczą zwykłe środki, których używamy do codziennych porządków, z wirusem najlepiej poradzą sobie detergenty na bazie alkoholu;
  • unikać zatłoczonych, dusznych i źle wentylowanych pomieszczeń - takie warunki są idealne dla wirusów i mogą one bez przeszkód się namnażać, dlatego warto regularnie wietrzyć pomieszczenia;
  • zostać w domu, jeśli mamy objawy infekcji.

Zakażenie koronawirusm SARS-CoV-2 - jakie daje objawy?

Nowy patogen atakuje przede wszystkim układ oddechowy. Infekcja prowadzi do zapalenia płuc, które może się zmienić w ostrą niewydolność oddechową. Do częstych objawów zakażenia należą wysoka gorączka, duszności, suchy kaszel, bóle mięśni i stawów oraz zaburzenie węchu i smaku. Zgodnie z nowymi badaniami utrata węchu niemal w stu procentach świadczy o zakażeniu koronawirusem. Wystąpienie takich dolegliwości powinno skłonić do samoizolacji i jak najszybszej, najpierw telefonicznej konsultacji z lekarzem. 

Zobacz film i dowiedz się więcej o nowym koronawirusie:

Zobacz film: Co trzeba wiedzieć o nowym koronawirusie?  Źródło: x-news

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
74
10
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?