Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wysoka gorączka. W jaki sposób pozbyć się jej domowymi sposobami?
menu
Polub nas na Facebooku

Wysoka gorączka. W jaki sposób pozbyć się jej domowymi sposobami?

NAN

Fot: Rido / fotolia.com

Podwyższona temperatura ciała towarzyszy różnego typu infekcjom oraz poważnym zespołom chorobowym. Często zbicie gorączki nie jest jednak proste. Wbrew pozorom, nie zawsze musimy sięgać po leki przeciwgorączkowe. Warto wypróbować domowe sposoby radzenia sobie z tym problemem.

Gorączka w każdym przypadku powinna wzbudzić naszą szczególną czujność. Sama w sobie jest jednak bardzo efektywnym narzędziem walki z czynnikami chorobotwórczymi. Nie zawsze obniżanie temperatury ciała jest konieczne. Jeżeli postanowimy to zrobić, najlepiej zastosować sprawdzone, domowe sposoby na gorączkę.

Czym jest gorączka?

Chociaż podwyższona temperatura kojarzy nam się z chorobą, w rzeczywistości jest formą walki organizmu z atakującymi go drobnoustrojami. Poza tym nie każde przekroczenie podręcznikowych 36,6°C można nazwać gorączką. W rzeczywistości w przedziale 37,5–38,7°C układ odpornościowy radzi sobie najlepiej z czynnikami chorobotwórczymi – tkanki są lepiej ukrwione, przez co komórki obronne mogą się do nich łatwiej przedostać, a wyższa temperatura ogranicza tempo rozmnażania drobnoustrojów. Jeżeli termometr wskazuje przywołane wyżej wartości, nie mamy powodów do obaw. Wręcz przeciwnie – świadczy to o tym, że organizm podejmuje walkę i stara się samodzielnie poradzić sobie z dolegliwością. W niektórych przypadkach brak gorączki może zwiastować poważne problemy zdrowotne.

Gorączka u dorosłego powinna nas zaniepokoić dopiero powyżej 38°C. Taka temperatura negatywnie wpływa na cały organizm, jest szczególnie niebezpieczna dla układu krążenia, może także doprowadzić do odwodnienia ze względu na wzmożone pocenie. Wiele zależy od stanu ogólnego chorego – u niektórych pacjentów nawet niewielkie podwyższenie temperatury może być niebezpieczne. W szczególnych przypadkach, jeżeli termometr wskazuje powyżej 41,5°C, zagrożony jest również mózg – uszkodzeniu mogą ulec białka jego komórek.

Ciężko sprecyzować, od ilu stopni można mówić o gorączce, która wymaga natychmiastowego zbicia. Zależy to od indywidualnych cech organizmu. Większość osób znakomicie znosi stan podgorączkowy (37,1–38°C), a nawet nieco wyższą temperaturę ciała. Na pewno jednak nie należy dopuszczać do wysokiej gorączki (powyżej 39°C). Szczególną uwagę powinni zwrócić na nią pacjenci leczący się na choroby układu krążenia.

Zobacz film: Gorączka - kiedy ją zbijać? Źródło: 36,6

Gorączka u dziecka

Podobna jak wyżej zależność ma także miejsce w przypadku gorączki u dzieci. Progiem alarmowym jest jednak temperatura 38°C. Właśnie wtedy powinniśmy skorzystać z jednego ze sprawdzonych domowych sposobów na gorączkę lub wdrożyć leczenie farmakologiczne. U niemowląt warto jednak odczekać chwilę i dokonać ponownego pomiaru. Temperatura często jest związana z chwilowym przegrzaniem, niepokojem, odwodnieniem, ząbkowaniem, a nawet aktywnością fizyczną. Wśród małych dzieci czasami obserwuje się dodatkowe objawy gorączki. Wśród nich odnotowujemy przyspieszony oddech, biegunkę, bóle brzucha, ból w okolicach karku lub głowy i zaczerwienienie twarzy.

Jak zbić gorączkę?

Najprostszym i najbardziej popularnym rozwiązaniem jest – rzecz jasna – sięgnięcie po leki przeciwgorączkowe, dostępne niemal w każdym supermarkecie. W wielu przypadkach równie dobrze sprawdzają się jednak naturalne sposoby. Jednym z najprostszych i najbardziej efektywnych jest przykładanie chłodnych okładów na gorączkę. Ręczniki lub owinięte w materiał kostki lodu należy kłaść na czole, karku, łydkach i kostkach chorego. Błyskawicznie przynoszą ulgę i znacznie obniżają temperaturę ciała. Podobnym rozwiązaniem jest również kąpiel – woda powinna być o kilka stopni zimniejsza od ciała chorego. Należy zanurzać się powoli, aby nie dopuścić do szoku.

Świetnym rozwiązaniem jest również zastosowanie ziół. Przeciwgorączkowo działają m.in.: czarny bez, kwiat lipy, dzikiej róży, a także liście i owoce malin, jeżyn i bzu – nie tylko gwarantują szybkie działanie, ale są także wyjątkowo smaczne, doskonale sprawdzają się więc w leczeniu dzieci. Napar przygotowujemy poprzez zalanie łyżki ziół szklanką wrzątku. Wypija się go, kiedy jest jeszcze ciepły, tuż po przecedzeniu.

Zobacz film: Gorączkowa fobia i naturalna obrona. Źródło: 36,6

Standardowym domowym sposobem na gorączkę jest mleko z miodem i czosnkiem. Taki napój wyróżnia się nie tylko działaniem przeciwgorączkowym, ale również przeciwbakteryjnym. Należy go spożywać, kiedy jest ciepły, dzięki temu chory wypoci się, a to najlepsza broń w walce z infekcją.

W medycynie naturalnej wykorzystuje się także surowe ziemniaki – wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Bulwę kroi się na plasterki i przykłada do czoła na ok. 15 minut. Podobne rezultaty, zwłaszcza u dzieci, można osiągnąć dzięki cebuli. Jej plasterki umieszcza się w skarpetkach w taki sposób, aby miały ciągły kontakt ze skórą. Świetnym sposobem na gorączkę jest również herbatka z szałwii, doprawiona łyżką miodu i trzema łyżeczkami soku cytrynowego.

Należy jednak pamiętać, że żadna z naturalnych metod walki z gorączką nie jest w stanie zastąpić leczenia prowadzonego przez lekarza. Szczególnie uważać trzeba zwłaszcza podczas wykorzystywania ziół – mogą silnie uczulać i nie powinno się ich podawać dzieciom.

Jeżeli podwyższona temperatura ciała utrzymuje się przez dłuższy czas, kluczowe jest uzupełnianie płynów. Należy pamiętać o tym, że gorączka może doprowadzić do bardzo szybkiego odwodnienia. Przede wszystkim pijmy dużo wody, wskazane jest także przyrządzanie herbaty z cytryną, miodem i sokiem z malin, dużo sił pacjentom doda domowy rosół.

Zobacz film: Domowe sposoby na przeziębienie. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
178
26
Polecamy
Domowe sposoby na gorączkę.
Jak zbić gorączkę bez leków?
Domowe sposoby na gorączkę. Jak zbić gorączkę bez leków? Dzień Dobry TVN
Gorączka przy grypie – czy zawsze jest i czy trzeba ją zbijać?
Gorączka przy grypie – czy zawsze jest i czy trzeba ją zbijać? Dzień Dobry TVN
Sprawdzone sposoby na gorączkę u dziecka i niemowlaka
Sprawdzone sposoby na gorączkę u dziecka i niemowlaka TVN zdrowie
Zioła i soki na zbicie gorączki u dzieci i dorosłych - kiedy warto się nimi wspomagać? 
Zioła i soki na zbicie gorączki u dzieci i dorosłych - kiedy warto się nimi wspomagać?  TVN zdrowie
Komentarze (2)
Mimk
Mało precyzyjne porady
Czytaj całość
Miki
Dziękuję. Pomogło ;)
Czytaj całość
Nie przegap
Najzdrowsze miejsca do życia w Polsce
Najzdrowsze miejsca do życia w Polsce Materiał sponsorowany
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec?