Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ile trwa gorączka przy ząbkowaniu i jak wysoka może być?
menu
Polub nas na Facebooku

Ile trwa gorączka przy ząbkowaniu i jak wysoka może być?

NAN

Fot: silentalex88 / fotolia.com

Gorączka i biegunka przy ząbkowaniu często uważane są za towarzyszące mu objawy. Choć podniesiona temperatura może się utrzymywać przez parę dni, zbyt długi stan podgorączkowy lub bardzo wysoka gorączka świadczą o tym, że w organizmie dziecka rozwinęła się infekcja.

Umiejętność odpowiedniego zróżnicowania powodu gorączki najczęściej spada na lekarza. U małych dzieci podniesiona temperatura jest często jedynym widocznym symptomem toczącego się stanu zapalnego – na przykład w drogach moczowych, dlatego nigdy nie powinno się jej bagatelizować i uważać, że jest to tylko gorączka przy ząbkowaniu.

Czy przy ząbkowaniu może pojawić się gorączka?

Większość rodziców jest przekonanych, że gorączka przy ząbkowaniu jest normalnym objawem mu towarzyszącym. Tymczasem nie istnieją badania, które by potwierdzały to przekonanie. W trakcie wyrzynania się zębów temperatura nie powinna przekroczyć 37,5–37,8°C i najczęściej powinna się utrzymywać ona tylko w dniu, w którym pojawił się ząb.

Zobacz także: Kalendarz ząbkowania niemowląt. Sposoby na dolegliwości przy ząbkowaniu

Przekonanie o wystąpieniu gorączki przy ząbkowaniu może być związane z faktem, że w tym okresie odporność dzieci znacznie się obniża i są one bardziej podatne na różne infekcje. Często pojawieniu się pierwszych zębów towarzyszą gorączka i biegunka, dlatego że zostały one spowodowane na przykład przez wirusa, którego złapało osłabione dziecko.

Zobacz film: Co powinniśmy jeść i pić w trakcie gorączki? Źródło: 36,6

Ile trwa gorączka przy ząbkowaniu?

Rodzice często zastanawiają się, ile trwa gorączka przy ząbkowaniu. Często nie zdają sobie sprawy, że powinna się ona pojawić tylko w dniu wyrzynania się zęba. Jeżeli stan podgorączkowy u małego dziecka utrzymuje się dłużej niż trzy dni, powinno się udać do lekarza, gdyż prawdopodobnie świadczy to o rozwijającej się infekcji. W przypadku braku innych symptomów najczęściej pierwszym podejrzanym są infekcje dróg moczowych, na które łatwo zapadają dzieci noszące pieluchy.

Jak wysoka może być gorączka przy ząbkowaniu?

Temperatura ciała dziecka podczas wyrzynania się zęba nie powinna przekroczyć 37,8°C. Wysoka gorączka przy ząbkowaniu (powyżej 38°C) świadczy o tym, że doszło do infekcji i należy obserwować dziecko, a jeżeli wzrośnie ona do 39°C – udać się z nim do lekarza.

Gorączka przy ząbkowaniu – często błędna diagnoza

Rodzice często przypisują ząbkowaniu symptomy, które tak naprawdę zostały wywołane przez rozwijające się u dziecka infekcje. W powszechnej opinii objawami ząbkowania są płacz, marudzenie, gorączka i biegunka, a nawet wysypka czy wymioty. Tymczasem powinny one skłonić rodzica do jak najszybszej wizyty u lekarza, szczególnie jeśli utrzymują się powyżej trzech dni. Wykonywane na rodzicach ząbkujących dzieci badania sugerują, że o większość dolegliwości przypisywanych ząbkowaniu było skutkiem infekcji. Dobrze więc znać potwierdzone symptomy towarzyszące wyrzynaniu się zębów u dziecka, aby nie pomylić się w diagnozie i nie zwlekać z podjęciem leczenia w przypadku infekcji.

Zobacz film: Gorączkowa fobia i naturalna obrona. Źródło: 36,6

Jak przebiega ząbkowanie?

Ząbkowanie to przebijanie się pierwszych zębów na powierzchnię dziąseł. Proces ten najczęściej jest bolesny dla dziecka, która może płakać, ślinić się i być marudne. Zaczyna się on czasem już w 3 miesiącu, a kończy dopiero w 3 roku życia dziecka. Najczęściej pierwsze zęby to dolne siekacze pojawiające się w 6 miesiącu. Górne siekacze („jedynki”) pojawiają się około 8 miesiąca, a dolne i górne siekacze („dwójki”) koło 10. Kły i zęby trzonowe zwykle pojawiają się u półtorarocznego dziecka. Nawet jeżeli dotychczas ząbkowanie przebiegało bezboleśnie, nie gwarantuje to, że będzie tak również w wypadku zębów trzonowych, które są większe. Ząbkowanie u 2 i 3 latka również może być bolesne, ponieważ przez dziąsło muszą się przedostać kolejne zęby trzonowe. Gorączka na tym etapie świadczy o infekcji lub zapaleniu dziąseł i powinna zostać skonsultowana z lekarzem.

Gorączka przy ząbkowaniu – co podać?

Ponieważ gorączka przy ząbkowaniu nie powinna przekroczyć 37,8°C nie zaleca się podawania z tego powodu środków przeciwgorączkowych. Niektórzy lekarze sugerują podawanie paracetamolu dzieciom, które bardzo boleśnie przechodzą przez wyrzynanie się zębów. Należy jednak mieć na uwadze, że lek ten może maskować objawy rozwijającej się infekcji, o wystąpieniu której świadczy gorączka i nie powinno się go podawać dziecku z własnej inicjatywy.

Zobacz film: Czy powinniśmy zbijać gorączkę? Źródło: 36,6

Gorączka przy ząbkowaniu – naturalne sposoby obniżania temperatury

Temperatury poniżej 37,5–37,8°C nie powinno się zbijać środkami farmakologicznymi. Jednak nawet tak nieznacznie podwyższona temperatura może stanowić dyskomfort dla dziecka, wywoływać u niego ogólne rozbicie i poczucie zimna.

W przypadku wystąpienia podwyższonej temperatury podczas ząbkowania, dziecko powinno nosić ubrania z oddychającego materiału, które zapobiegnie nadmiernemu poceniu się. Powinno też ono przyjmować odpowiednią ilość płynów.

Zobacz film: Kiedy nie szczepić dziecka? Źródło: Dzień Dobry TVN

Naturalnymi sposobami, które mogą delikatnie obniżyć podniesioną temperaturę są ziołowe herbatki z kwiatu lipy oraz soki z czarnego bzu i malin. Są one bezpieczne dla małych dzieci, jednak niemowlętom powinno się podawać je w małych ilościach (1–2 łyżeczki), ponieważ ze względu na napotne działanie mogą zwiększyć ryzyko odwodnienia.

Bibliografia:

Laber, L., Cohen, I. i Mor, A., Fever associated with teething, “Archives of Diseases in Childhood”, 67 (2), 1992.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
203
43
Polecamy
Jak rozpoznać i skutecznie leczyć gorączkę u niemowlaka?
Jak rozpoznać i skutecznie leczyć gorączkę u niemowlaka? Dzień Dobry TVN
Ile trwa gorączka u niemowlaka przy ząbkowaniu?
Ile trwa gorączka u niemowlaka przy ząbkowaniu? Dzień Dobry TVN
Kalendarz ząbkowania niemowląt.
Sposoby na dolegliwości przy ząbkowaniu
Kalendarz ząbkowania niemowląt. Sposoby na dolegliwości przy ząbkowaniu TVN zdrowie
Trzydniówka u niemowląt, dzieci i dorosłych – na czym polega, objawy i jak leczyć?
Trzydniówka u niemowląt, dzieci i dorosłych – na czym polega, objawy i jak leczyć? TVN zdrowie
Komentarze (4)
Agata
Nie wolno dawac gryzakow z zamrazarki, bo mize sobie dziecko odmrozic usta lub przykleic. Zimny grtzak czyli z lodowki.
Czytaj całość
Zadra
U mojego synka co ząbek to gorączka i biegunka. Tak, jak piszą w artykule bardzo często miał przy tym infekcje górnych dróg oddechowych. Gorączka nawet 39 stopni. Podawałam na zmianę paracetamol i ibuprofen choć nie raz w ogóle nie pomagały. Wtedy zimne okłady albo kąpiel o 1-2 stopnie niższa niż tempera dziecka. Każde dziecko znosi to inaczej i nie można porównywać albo uogólniać. Niestety u nas był zawsze dramat.
Czytaj całość
Marca
Moja córa źle znosiła ząbkowanie. Mam wrażenie, że te żeby to jej pierwszy cały rok rosły. ciągle coś - katar, nieprzespane noce, gorączka. Lekarz cały czas mówił, że zdrowa, ale ja widziałam, że ją boli.
Czytaj całość
Baśka35
corka mojej koleżanki miala 39 stopni i nic jej nie pomagalo! te zabkowanie to jest straszne, dziecko sie męczy... podobno pomagaja zimne gryzaki, takie z zamrażarki.
Czytaj całość
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?