Polub nas na Facebooku
Czytasz: Liść i kwiat lipy – właściwości lecznicze i zastosowanie
menu
Polub nas na Facebooku

Liść i kwiat lipy – właściwości lecznicze i zastosowanie

NAN

Fot: Sergiy Bykhunenko / fotolia.com

Lipa od wieków znana jest ze swoich właściwości leczniczych. Pozwala uporać się z katarem i bólem gardła. Najczęściej spotykana postać, w jakiej jest stosowana to herbata z lipy. Należy ją wypić już w momencie pojawienia się pierwszych symptomów przeziębienia.

Zarówno liście, jak i kwiat lipy zawierają mnóstwo drogocennych składników wpływających na zdrowie – w tym fitosterole i kwasy organiczne. Poza leczeniem przeziębień lipa stosowana jest także do pielęgnacji skóry.

Lipa to wyjątkowa roślina. Sprawdźcie:

Zobacz film: Wyjątkowa moc lipy. Źródło: Dzień Dobry TVN

Lipa – właściwości zdrowotne

Kwiaty lipy pojawiają się na drzewach na przełomie czerwca i lipca. Słyną z dużej zawartości prozdrowotnych substancji, takich jak flawonoidy, śluzy, kwasy organiczne, witaminy (C, PP) i sole mineralne.

Zawarte w kwiatach lipy sterole roślinne, tzw. fitosterole mają działanie przeciwutleniające, dzięki czemu neutralizują wolne rodniki, a tym samym przeciwdziałają powstawaniu nowotworów. Hamują tworzenie się nowych naczyń krwionośnych, blokują syntezę rakotwórczych związków i pomagają wchłaniać komórki nowotworowe. Pozwalają powstrzymać rozwój raka żołądka, płuc, okrężnicy i prostaty. Wpływają na obniżenie poziomu złego cholesterolu i umożliwiają zwiększone wydalanie jego nadmiaru z organizmu.

Flawonoidy w kwiatach lipy to inna nazwa barwników. Pełnią one funkcję ochronną – chronią komórki przed uszkodzeniem i podobnie jak fitosterole działają antyoksydacyjnie i wzmacniają naczynia krwionośne. Działają także rozkurczowo, dlatego produkty z ich zawartością są pomocne przy bolesnym miesiączkowaniu.

Kiedy warto pić lipę? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Kiedy warto sięgnąć po lipę? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Witamina C zawarta w kwiatach lipy to popularna nazwa kwasu askorbinowego. Pomaga on w zwalczaniu przeziębienia poprzez wspomaganie układu odpornościowego, a co za tym idzie złagodzenie przebiegu choroby i ograniczenie dokuczliwych objawów. Pozwala także na szybsze gojenie ran i zmniejszenie obfitości krwotoków. Kwas askorbinowy wraz z kilkoma innymi składnikami pokarmowymi pobudza wytwarzanie kolagenu w organizmie, wpływając w ten sposób na powstawanie tkanki łącznej. Witamina PP stosowana jest w leczeniu miażdżycy, a także wpływa na poprawę poziomu syntezy hormonów tarczycy i trzustki oraz hormonów steroidowych.

Śluz z kwiatów lipy działa wykrztuśnie i łagodząco w stanach zapalnych gardła oraz łagodzi kaszel, natomiast olejki eteryczne działają uspokajająco i rozkurczowo. Napary z kwiatów lipy mają działanie moczopędne, a także pobudzają trawienie poprzez wzmożenie wydzielania soków żołądkowych.

Liście i kwiat lipy – zastosowanie

Przy przeziębieniu wykorzystywane są zwłaszcza śluzy zawarte w lipie. Mają one działanie zmiękczające i osłonowe. Łagodzą kaszel i ból gardła, ale także wzmagają pocenie. Dlatego napary z kwiatów lipy działają pomocniczo w stanach gorączkowych w przypadku pewnych chorób zakaźnych – grypy, anginy i zapalenia gardła oraz oskrzeli. Ze względu na moczopędne działanie lipy ważne jest jednak, aby pamiętać o wzmożonym nawadnianiu organizmu. Poza tym zalecane dawki naparów z kwiatów lipy nie powinny wywołać niepożądanych rezultatów.

  • Lipa a trawienie

Napary z kwiatów lipy pomagają uporać się z łagodnymi zaburzeniami trawienia i przemiany materii. Pozwalają one zmniejszyć napięcie mięśni gładkich – ścian żołądka, a także pobudzają wydzielanie soku żołądkowego i usprawniają przepływ żółci do dwunastnicy.

  • Lipa a stany nerwowe

Ukojenie stanów napięcia nerwowego również przyniesie napar z lipy. Wykazuje działanie relaksujące i zmniejszające napięcie wewnątrzmięśniowe. Pomaga zwalczyć zmęczenie wysiłkiem umysłowym, dlatego warto wypić ją wieczorem, po całym dniu pracy czy nauki. Wpływa korzystnie na problemy z zasypianiem, pozwala ukoić nerwy i wycisza organizm. Najkorzystniej zadziała, jeżeli napar z jej liści i kwiatów zostanie dodany do gorącej kąpieli, także w połączeniu z lawendą.

Lipa – czy upiększa twarz?

Napary z lipy stosowane jako toniki do obmywania skóry pomagają w walce z problematyczną cerą. Sprawdzą się też w formie kąpieli i okładów. Regenerują i uelastyczniają skórę. Roślina pomaga także zwalczać lekkie stany zapalne, koi podrażnienia i świąd. Naparem z niej warto przemywać miejsca po ukąszeniach owadów. Kosmetyki z wyciągiem z lipy nawilżają i odświeżają cerę, pozwalają obkurczyć widoczne naczynka, zmniejszyć obrzęki, trądzik i zaczerwienienie na twarzy.

Napar z lipy – przepis

Do naczynia należy wsypać łyżkę wysuszonych kwiatów lipy i zalać je szklanką (200 ml) wrzącej wody. Taką zdrowotną herbatę, kiedy przestygnie, warto uzupełnić sokiem z malin, cytryną lub miodem lipowym – tak, by nie stracić ich cennych właściwości. Przy przeziębieniach należy ją stosować trzy razy dziennie między posiłkami. Aby nie stracić cennego śluzu lipowego, należy odcisnąć fusy na sitku.

Czy warto pić napary? Jak w przystępnej formie podać je dziecku? Zobaczcie:

Zobacz film: Jak podać dziecku napar? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
299
13
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?