Polub nas na Facebooku
Czytasz: Koronawirus - jak skutecznie obniżać gorączkę i uniknąć przedawkowania leków?
menu
Polub nas na Facebooku

Koronawirus - jak skutecznie obniżać gorączkę i uniknąć przedawkowania leków?

Kobieta, która ma gorączkę

Fot: monstArrr_ / gettyimages.com

Gorączka to jeden z bardziej charakterystycznych objawów zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jak sobie z nią poradzić domowymi sposobami? Po jakie leki przeciwgorączkowe sięgnąć? I najważniejsze - jak je stosować, aby skutecznie obniżyć temperaturę i nie przedawkować?

Wzrost temperatury ciała to naturalna reakcja organizmu, który walczy z infekcją. Mimo to bardzo wysoka temperatura na dłuższą metę wyczerpuje organizm, zwiększa ryzyko odwodnienia, może wywołać niebezpieczne drgawki.

Koronawirus - jak obniżyć gorączkę?

Sama gorączka, bez duszności, nie jest powodem do paniki. Z takim objawem, nawet jeśli jesteśmy zakażeni koronawirusem, możemy walczyć sami. Podobnie jak przy gorączce wywołanej innymi patogenami, np. wirusem grypy - pomogą nam powszechnie dostępne środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Aby obniżyć gorączkę, najlepiej sięgnąć po leki zawierające:

 • paracetamol (m.in. Apap, Panadol, Gripex).

Można też sięgnąć po:

 • ibuprofen (m.in. Nurofen, Ibuprom, Ibum). Na początku pandemii pojawiały się doniesienia, że ibuprofen może pogorszyć przebieg COVID-19. Jednak WHO ich nie potwierdziła i w oficjalnym stanowisku poinformowała, że nie ma prac badawczych, z których wynika, że stosowanie ibuprofenu wiąże się z wyższą umieralnością na COVID.
 • kwas acetylosalicylowy (m.in. Aspirin, Polopiryna) - podobnie jak w przypadku ibuprofenu pojawiały się doniesienia o potencjalnej szkodliwości leków z kwasem acetylosalicylowym u chorych na COVID. WHO ich nie potwierdziła. W razie wątpliwości lekarze radzą, by zamiast kwasu acetylosalicylowego czy ibuprofenu stosować paracetamol.

Koronawirus - jak dawkować leki przeciwgorączkowe?

Zanim zaczniemy kurację, należy zapoznać się z treścią ulotki i stosować lek zgodnie z zawartym w niej schematem.

 • Paracetamol  - zbija gorączkę i działa przeciwbólowo, ale nie ma działania przeciwzapalnego. Zazwyczaj zaleca się przyjmowanie 1-2 tabletek 2-4 razy na dobę, nie częściej niż co 4 godziny. Ale uwaga - kluczowa jest zawartość paracetamolu w tabletce. Jednorazowo osoba dorosła może zażyć nie więcej niż 1000 mg paracetamolu, czyli np. 2 tabletki po 500 mg.  Maksymalna dawka dobowa paracetamolu to 4000 mg. Paracetamol w nadmiarze może być toksyczny. Przyjęcie zbyt dużej dawki paracetamolu może doprowadzić do trwałego uszkodzenia wątroby i nerek.
 • Ibuprofen - oprócz tego, że działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo ma działanie przeciwzapalne. U osób dorosłych ibuprofen stosujemy się średnio 3 razy dziennie od 200 mg do 400 mg jednorazowo. Maksymalna dobowa dawka ibuprofenu to 1200 mg.
 •  Lek lepiej przyjmować zaraz po posiłku (żeby zmniejszyć ryzyko podrażnienia błony śluzowej żołądka).

Co robić, gdy gorączka nie chce spaść?

W sytuacji, gdy temperatura ciała nie spada i przekracza 39 stopni C, można zastosować naprzemienne podawanie paracetamolu i ibuprofenu. Ten sposób pomaga obniżyć temperaturę, bez obawy o przedawkowanie paracetamolu bądź ibuprofenu.

Wykazano, że naprzemienne stosowanie paracetamolu i ibuprofenu nie powoduje zwiększonego ryzyka wystąpienia działań niepożądanych.

Naprzemienne stosowanie ibuprofenu i paracetamolu

 • W ciągu 24h przyjmuje się 3 razy paracetamol i 3 razy ibuprofen – dzięki temu nie przekraczamy bezpiecznych dawek dobowych tych substancji.
 • Odstęp między kolejnymi przyjęciami tej samej substancji wynosi 8h – co daje po 3 dawki każdej substancji na 24h.
 • Taką naprzemienną kurację można stosować maksymalnie 3 dni, jeśli po tym czasie gorączka nie ustępuje, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Jak nie przedawkować leków przeciwgorączkowych?

  Zawsze, gdy decydujemy się sięgnąć po kolejny lek, należy sprawdzić, co jest substancją czynną. Chodzi o to, żeby nie dublować leków, które różnią się tylko nazwą handlową, a mają tę sama substancję czynną (np. oba leki - Apap i Panadol to paracetamol). Przekroczenie dopuszczalnych dawek paracetamolu czy ibuprofenu może być niebezpieczne dla zdrowia.

  Koronawirus - co poza lekami obniży temperaturę?

  • zimne okłady - najlepiej okładać te miejsca, przez które biegną duże naczynia krwionośne tj. pachy oraz szyja; warto także schładzać czoło, potylicę oraz potylicę;
  • chłodne kąpiele - woda powinna mieć temperaturę o 1-2 stopnie niższą niż ciało, taka kąpiel powinna trwać zaledwie kilka minut;
  • przy zbijaniu temperatury w COVID-19 należy zadbać także o właściwe nawodnienie (najlepsza będzie woda niegazowana lub lekko słona herbata, co pomoże uniknąć odwodnienia, napój powinien mieć temperaturę pokojową).

  Gorączka. Kiedy zbijać gorączkę?

  Prawidłowa temperatura ciała nie powinna przekraczać 37 stopni Celsjusza. Jeśli mieści się ona w przedziale 37,1-38 stopni mówi się o stanie podgorączkowy. Wynik pomiaru powyżej 38 stopni świadczy już o gorączce

  - mówił w studiu Dzień Dobry TVN Ane Piżl, ratownik medyczny.

  Dalszy wzrost temperatury może być wyczerpujący i niebezpieczny, dlatego celowe jest szybkie działanie i obniżanie temperatury.

  Zobacz film i dowiedz się kiedy zbijać gorączkę:

  Zobacz film: Kiedy zbijać gorączkę? Źródło: x-new

  Czy artykuł okazał się pomocny?
  Tak Nie
  87
  7
  Polecamy
  Domowe sposoby na gorączkę.
Jak zbić gorączkę bez leków?
  Domowe sposoby na gorączkę. Jak zbić gorączkę bez leków? Dzień Dobry TVN
  Gorączka przy grypie – czy zawsze jest i czy trzeba ją zbijać?
  Gorączka przy grypie – czy zawsze jest i czy trzeba ją zbijać? Dzień Dobry TVN
  Na czym polega naprzemienne podawanie paracetamolu i ibuprofenu
  Na czym polega naprzemienne podawanie paracetamolu i ibuprofenu TVN zdrowie
  Co zrobić, gdy dziecko ma wysoką gorączkę?
Jak zbić temperaturę?
  Co zrobić, gdy dziecko ma wysoką gorączkę? Jak zbić temperaturę? TVN zdrowie
  Komentarze (0)
  Nie przegap
  Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
  Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
  Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
  Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
  Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
  Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
  Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
  Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
  Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
  Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
  Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
  Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby