Remdesivir. Środek przeciwwirusowy
Naukowcy dowiedli, że remdesivir potrafi udawać niektóre elementy wirusa, dzięki czemu potrafi go oszukać i zatrzymać jego namnażanie się w organizmie. W opinii specjalistów, na podstawie aktualnych wyników badań, a także z wcześniejszych publikacji wynika, że remdesivir można uznać za środek przeciwwirusowy przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2.
Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie
O skuteczności leku donosi także New England Journal of Medicine. Autorzy publikacji podali lek pacjentom w bardzo ciężkim stanie, z czego 30 chorych było podłączonych do respiratora, a 4 do tzw. płucoserca. U 68 proc. pacjentów zauważono bardzo dużą poprawę, w tym u 17 podłączonych do respiratora. 25 pacjentów po eksperymentalnej terapii już wróciło do domu, a siedem osób zmarło.
Obecnie lek jest w fazie badań klinicznych. Ich wyniki mają być znane jeszcze w kwietniu lub na początku maja.
Remdesivir otrzymają też polscy chorzy
Lek, z którym wiązane są tak duże nadzieje, trafi także do polskich pacjentów. Z informacji przekazanych przez prof. Krzysztofa Simona, dolnośląskiego konsultanta wojewódzki do spraw chorób zakaźnych, wiadomo, że remdesivir będzie podawany pacjentom z Wrocławia, którzy bardzo ciężko przechodzą zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2.
Wydaje się, że troszeczkę za późno, ale nie można narzekać. Jest sponsor, zgoda ministerstwa i ten lek dostaniemy dla kilkunastu pacjentów - powiedział specjalista na antenie TVN24.
Remdesivir będzie podawany także pacjentom z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. Dr Wł. Biegańskiego w Łodzi. Natomiast Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia z Zakładem Opiekuńczo Leczniczym SPZOZ w Poznaniu oraz Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie przygotowują stosowną dokumentację.
Zobacz film i dowiedz się więcej o leczeniu chorych COVID-19:
Koronawirus SARS-CoV-2 - co trzeba o nim wiedzieć?
Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę COVID-19. Schorzenie prowadzi do ostrego zapalenia płuc, które może przejść w niewydolność oddechową. Do najbardziej charakterystycznych objawów choroby należą wysoka gorączka, duszności, suchy kaszel, bóle mięśni i stawów oraz ogólne osłabienie.
Osoby, które zaobserwują u siebie takie objawy powinny bezzwłocznie skontaktować się ze szpitalem zakaźnym lub najbliższą stacją sanepidu.