Parestezje mogą pojawić się na całym ciele, ale najczęściej dotykają kończyn. Mrowienie i drętwienie odczuwane jest w palcach, dłoniach, rękach i nogach. Uczucie, jakie powodują, jest nieprzyjemne, ale nie klasyfikuje się ich jako odczucia bólowe. Parestezje zwykle pojawiają się nagle i mogą równie szybko ustąpić.
Parestezje kończyn – przyczyny. Czy mogą być objawem choroby?
Uczucie mrowienia lub drętwienia najczęściej pojawia się przy zbyt długim zachowaniu jednej pozycji, np. przy założeniu nogi na nogę w pozycji siedzącej bądź po dłuższym bezruchu w pozycji stojącej. Mogą do nich prowadzić urazy nerwów. Uszkodzenie w okolicy szyi może być przyczyną parestezji kończyn górnych, a w okolicy pleców – kończyn dolnych. Jednym ze źródeł schorzenia jest też przepuklina krążka międzykręgowego, która powoduje ucisk nerwów kręgosłupa. Ucisk nerwów obwodowych mogą z kolei powodować powiększone naczynia krwionośne w trakcie infekcji lub choroby nowotworowej. Ból w nogach, drętwienie i mrowienie są charakterystycznymi objawami przy całkowitym odcięciu dopływu krwi, np. w przypadku miażdżycy tętnic bądź na skutek odmrożenia. Wpływ na nieprzyjemne doznania mają też zaburzenia ilości niektórych pierwiastków w organizmie, np. zbyt niski poziom wapnia, potasu i sodu oraz niedobór witamin (np. B12). Może je wywoływać stosowanie niektórych leków, a także zatrucie organizmu substancjami toksycznymi, jak ołów, alkohol oraz papierosy. Są również następstwem radioterapii.
Parestezje mogą być objawem choroby. Występują przy zespole cieśni nadgarstka (w kończynach górnych), cukrzycy, półpaścu, stwardnieniu rozsianym, niedotlenieniu mózgu, wylewie, niedoczynności tarczycy, a także przy migrenach. Ponieważ są objawem charakterystycznym dla wielu schorzeń, jeżeli często się powtarzają, wymagają poszerzenia diagnostyki.
Parestezje mogą być spowodowane zaburzeniami psychicznymi, a zwłaszcza nerwicą lękową.
Leczenie parestezji – jak pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości czuciowych?
Leczenie parestezji zależy od przyczyn, które je powodują. Może koncentrować się na łagodzeniu czy eliminowaniu objawów lub zlikwidowaniu źródła. Ponieważ mogą występować z wielu powodów, zazwyczaj pierwsza pomoc szukana jest u lekarza internisty. Poszerzoną diagnozą zajmują się natomiast neurolodzy lub neurochirurdzy. Poza wywiadem specjalista może zlecić rezonans magnetyczny, tomografię komputerową głowy, elektromiografię, a w przypadku podejrzenia urazu potrzebne może okazać się zdjęcie rentgenowskie.
W leczeniu można stosować preparaty wyrównujące niedobory pierwiastków, operacje korekcyjne czy farmakoterapię dostosowaną do konkretnej choroby. W przebiegu neuropatii cukrzycowej wykorzystuje się środki na bazie kwasu alfa-liponowego. Przy nerwicach konieczna może okazać się psychoterapia połączona ze stosowaniem leków.
Zobacz także: Jak leczyć nerwicę lękową - objawy i przyczyny zaburzenia
Warto też unikać bodźców, które powodują lub nasilają parestezje, np. nagłych zmian temperatury czy też rzeczy tak prozaicznych, jak szorstki materiał. Można również wprowadzić leczenie paliatywne, czyli minimalizujące odczuwany dyskomfort. Dobre efekty daje stosowanie maści i kremów o działaniu znieczulającym, jednak należy przestrzegać zasad ich stosowania i skonsultować się z lekarzem. Używane niewłaściwie mogą prowadzić do pogłębienia dolegliwości.
W niektórych przypadkach konieczna jest szybka interwencja medyczna – zwłaszcza jeżeli parestezjom towarzyszą niebezpieczne objawy towarzyszące, jak niedowład, całkowity paraliż kończyny, dezorientacja, oszołomienie, a w skrajnych przypadkach utrata przytomności. Alarmującymi objawami są również jąkanie się, niewyraźna mowa czy zaburzenia widzenia. Wszystkie z powyższych mogą świadczyć o urazie głowy lub kręgosłupa.
Parestezje – objawy. Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?
Alarmujące są wszelkie sytuacje, w których wraz z drętwieniem następuje osłabienie lub paraliż. Interwencja lekarza wymagana jest również w przypadku, kiedy dokuczliwe mrowienia pojawiają się po niedawno przebytym urazie.
Najczęściej jednak parestezje występują bez dodatkowych dolegliwości. Niepokojące jest, jeśli pojawiają się często lub powtarzają się jedna po drugiej i utrzymują się przez dłuższy czas.
Zobacz także: Drętwienie nóg – przyczyny drętwienia kończyn dolnych
Poza mrowieniem, drętwieniem czy charakterystycznym uczuciem przepływania prądu przez kończynę częstym objawem jest wzrost temperatury w miejscu dotkniętym parestezją. Jedną z postaci schorzenia jest allodynia, która polega na odczuwaniu dolegliwości w odpowiedzi na pozornie obojętny bodziec. W niektórych sytuacjach może pojawić się także przeczulica, czyli nadmierna wrażliwość nawet na bardzo delikatne czynniki zewnętrzne.
Zobacz nasz film i dowiedz się wszystkiego o nerwicy