Polub nas na Facebooku
Czytasz: Drętwienie nóg – przyczyny drętwienia kończyn dolnych
menu
Polub nas na Facebooku

Drętwienie nóg – przyczyny drętwienia kończyn dolnych

NAN

Fot: aijiro / fotolia.com

Drętwienie nóg, najczęściej kojarzone z ich mrowieniem lub pieczeniem, jest objawem, który może świadczyć o zaburzeniach neurologicznych lub problemach z kręgosłupem. W wielu przypadkach jest jednak związane z niewłaściwą pozycją w czasie siedzenia.

Drętwienie nóg może mieć wiele przyczyn. Najczęstszą przyczyną są zaburzenia neurologiczne lub problemy z właściwym ukrwieniem kończyn dolnych. Dolegliwość może wynikać także z problemów z kręgosłupem lub bardzo poważnych schorzeń, takich jak stwardnienie rozsiane.

Drętwienie nóg: przyczyny

Drętwienie nóg jest związane z zaburzeniem przewodnictwa nerwowego w kończynach dolnych. Bardzo często dochodzi do niego na skutek ucisku na nerw – np. w wyniku długiego siedzenia w jednej pozycji. W takim przypadku wystarczająca okaże się jej zmiana. Podobne objawy towarzyszą jednak uciskającym nerwy guzom i krwiakom, przepuklinom krążka międzykręgowego czy zwężeniom kanału rdzeniowego, wobec tego w przypadku długiego utrzymywania się objawów należy podjąć odpowiednią diagnostykę i leczenie. Częstą przyczyną drętwienia nóg jest uraz, który dotknął kończyny lub konkretnego nerwu, np. w wyniku złamania kości.

Dolegliwość może wynikać z oparzenia lub odmrożenia. Jest również objawem wielu schorzeń, w tym neuropatii o podłożu cukrzycowym, poalkoholowym i polekowym. Neuropatia cukrzycowa jest późnym powikłaniem cukrzycy, wynikającym z uszkodzenia struktur nerwowych. Może prowadzić do zespołu stopy cukrzycowej, który w skrajnych przypadkach kończy się amputacją stopy.

Drętwienie nóg obserwuje się w przebiegu poważnych chorób autoimmunologicznych: stwardnienia rozsianego, tocznia układowego, reumatoidalnego zapalenia stawów i systemowego zapalenia naczyń. To także jeden z pierwszych objawów zespołu Guillaina-Barrégo. Limfocyty atakują wówczas osłonę komórek własnego układu nerwowego, prowadząc do ich zniszczenia. Dolegliwość wynika również z chorób wpływających na złe ukrwienie nerwów – miażdżycy i choroby Buergera. Drętwienie nóg może się pojawiać w przypadku zatrucia metalami ciężkimi. Towarzyszy zaburzeniom ukrwienia centralnego układu nerwowego. Niekiedy obserwuje się je podczas udaru mózgu i przemijającego niedokrwienia mózgu (TIA).

Do drętwienia nóg może doprowadzać również przewlekła niewydolność żylna, wynikająca z zastoju krwi w żyłach. Prowadzi do powstawania żylaków i obrzęków, zazwyczaj jest skutkiem uszkodzenia żył, transportujących krew z kończyn dolnych do serca. Dochodzi wówczas do refluksu żylnego, czyli cofania się krwi. W przebiegu choroby odnotowuje się ponadto obrzęk stóp oraz okolic kostek, ból nóg, zespół niespokojnych nóg oraz skurcze mięśni łydek, nasilające się zwłaszcza w nocy. Pod skórą mogą tworzyć się brązowawe przebarwienia, widoczne są także poszerzone i zasinione żyły.

Drętwienie nóg w nocy

Drętwienie nóg często obserwuje się w nocy. W wielu przypadkach ma związek z zespołem niespokojnych nóg (RLS). Osoby cierpiące na tę dolegliwość odczuwają przymus poruszania nogami, czasami zauważają u siebie także mrowienie i drętwienie kończyn dolnych. Zwykle objawy nasilają się w nocy, chorzy nie są często świadomi wykonywanych ruchów. Oprócz drgania może także dochodzić do zginania i wyprostowywania nóg w kolanach. Problemem staje się siedzenie w bezruchu. Dolegliwość jest dosyć rozpowszechniona i występuje w każdej grupie wiekowej. Niestety, nie ustalono do tej pory czynnika, odpowiedzialnego za jej powstanie. Zespół niespokojnych nóg może być związany z niedoborem żelaza, uszkodzeniem nerwów i niewydolnością nerek, obserwuje się także niedobór dopaminy w mózgu. Zwykle ma podłoże genetyczne, jednak w niektórych przypadkach pojawia się po zażyciu leków.

Drętwienie nóg od kręgosłupa

Drętwienie nóg w wielu przypadkach jest związane ze zwyrodnieniem kręgosłupa. Dochodzi wówczas do wysunięcia się jądra miażdżystego krążka i ucisku nerwu w pobliżu wyjścia z kanału nerwowego. Często ma to związek z przepukliną krążka międzykręgowego, nazywaną potocznie wypadnięciem dysku. Najczęściej przepuklina kręgosłupa występuje w odcinku lędźwiowym i doprowadza do drętwienia kończyn dolnych. Jeżeli dojdzie do niej w odcinku szyjnym, może objawiać się drętwieniem rąk. Na nerwy mogą uciskać także guzy oraz zmiany, wynikające z chorób kości, które dotykają kręgosłup, w tym choroby nowotworowe i przerzuty nowotworów z innych organów.

Zobacz film: Jak dbać o kręgosłup? Źródło: 36,6

Częste drętwienie nóg

W przypadku stwierdzenia częstego drętwienia nóg, warto przyjrzeć się swojej diecie. Zaburzenia mogą wynikać z niedoboru witamin z grupy B, magnezu i wapnia – mają olbrzymi wpływ na właściwe funkcjonowanie układu nerwowego. Oprócz tego zaobserwować można także skurcze i drżenie mięśni. W jadłospisie należy uwzględnić przede wszystkim produkty zbożowe, rośliny strączkowe, mięso i wędliny, jaja oraz mleko. Warto odstawić natomiast alkohol, kawę i mocną herbatę. W niektórych przypadkach niedobór może wynikać z zaburzeń wchłaniania w przewodzie pokarmowym, np. w wyniku celiakii.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
371
44
Polecamy
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć?
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć? Dzień Dobry TVN
Drętwienie kończyn – jakie są przyczyny i jakie objawy?
Drętwienie kończyn – jakie są przyczyny i jakie objawy? TVN zdrowie
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć?
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć? Dzień Dobry TVN
Mrowienie w nogach – jakie mogą być jego przyczyny?
Mrowienie w nogach – jakie mogą być jego przyczyny? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby