Polub nas na Facebooku
Czytasz: Drętwienie nóg – przyczyny drętwienia kończyn dolnych
menu
Polub nas na Facebooku

Drętwienie nóg – przyczyny drętwienia kończyn dolnych

NAN

Fot: aijiro / fotolia.com

Drętwienie nóg, najczęściej kojarzone z ich mrowieniem lub pieczeniem, jest objawem, który może świadczyć o zaburzeniach neurologicznych lub problemach z kręgosłupem. W wielu przypadkach jest jednak związane z niewłaściwą pozycją w czasie siedzenia.

Drętwienie nóg może mieć wiele przyczyn. Najczęstszą przyczyną są zaburzenia neurologiczne lub problemy z właściwym ukrwieniem kończyn dolnych. Dolegliwość może wynikać także z problemów z kręgosłupem lub bardzo poważnych schorzeń, takich jak stwardnienie rozsiane.

Drętwienie nóg: przyczyny

Drętwienie nóg jest związane z zaburzeniem przewodnictwa nerwowego w kończynach dolnych. Bardzo często dochodzi do niego na skutek ucisku na nerw – np. w wyniku długiego siedzenia w jednej pozycji. W takim przypadku wystarczająca okaże się jej zmiana. Podobne objawy towarzyszą jednak uciskającym nerwy guzom i krwiakom, przepuklinom krążka międzykręgowego czy zwężeniom kanału rdzeniowego, wobec tego w przypadku długiego utrzymywania się objawów należy podjąć odpowiednią diagnostykę i leczenie. Częstą przyczyną drętwienia nóg jest uraz, który dotknął kończyny lub konkretnego nerwu, np. w wyniku złamania kości.

Dolegliwość może wynikać z oparzenia lub odmrożenia. Jest również objawem wielu schorzeń, w tym neuropatii o podłożu cukrzycowym, poalkoholowym i polekowym. Neuropatia cukrzycowa jest późnym powikłaniem cukrzycy, wynikającym z uszkodzenia struktur nerwowych. Może prowadzić do zespołu stopy cukrzycowej, który w skrajnych przypadkach kończy się amputacją stopy.

Drętwienie nóg obserwuje się w przebiegu poważnych chorób autoimmunologicznych: stwardnienia rozsianego, tocznia układowego, reumatoidalnego zapalenia stawów i systemowego zapalenia naczyń. To także jeden z pierwszych objawów zespołu Guillaina-Barrégo. Limfocyty atakują wówczas osłonę komórek własnego układu nerwowego, prowadząc do ich zniszczenia. Dolegliwość wynika również z chorób wpływających na złe ukrwienie nerwów – miażdżycy i choroby Buergera. Drętwienie nóg może się pojawiać w przypadku zatrucia metalami ciężkimi. Towarzyszy zaburzeniom ukrwienia centralnego układu nerwowego. Niekiedy obserwuje się je podczas udaru mózgu i przemijającego niedokrwienia mózgu (TIA).

Do drętwienia nóg może doprowadzać również przewlekła niewydolność żylna, wynikająca z zastoju krwi w żyłach. Prowadzi do powstawania żylaków i obrzęków, zazwyczaj jest skutkiem uszkodzenia żył, transportujących krew z kończyn dolnych do serca. Dochodzi wówczas do refluksu żylnego, czyli cofania się krwi. W przebiegu choroby odnotowuje się ponadto obrzęk stóp oraz okolic kostek, ból nóg, zespół niespokojnych nóg oraz skurcze mięśni łydek, nasilające się zwłaszcza w nocy. Pod skórą mogą tworzyć się brązowawe przebarwienia, widoczne są także poszerzone i zasinione żyły.

Drętwienie nóg w nocy

Drętwienie nóg często obserwuje się w nocy. W wielu przypadkach ma związek z zespołem niespokojnych nóg (RLS). Osoby cierpiące na tę dolegliwość odczuwają przymus poruszania nogami, czasami zauważają u siebie także mrowienie i drętwienie kończyn dolnych. Zwykle objawy nasilają się w nocy, chorzy nie są często świadomi wykonywanych ruchów. Oprócz drgania może także dochodzić do zginania i wyprostowywania nóg w kolanach. Problemem staje się siedzenie w bezruchu. Dolegliwość jest dosyć rozpowszechniona i występuje w każdej grupie wiekowej. Niestety, nie ustalono do tej pory czynnika, odpowiedzialnego za jej powstanie. Zespół niespokojnych nóg może być związany z niedoborem żelaza, uszkodzeniem nerwów i niewydolnością nerek, obserwuje się także niedobór dopaminy w mózgu. Zwykle ma podłoże genetyczne, jednak w niektórych przypadkach pojawia się po zażyciu leków.

Drętwienie nóg od kręgosłupa

Drętwienie nóg w wielu przypadkach jest związane ze zwyrodnieniem kręgosłupa. Dochodzi wówczas do wysunięcia się jądra miażdżystego krążka i ucisku nerwu w pobliżu wyjścia z kanału nerwowego. Często ma to związek z przepukliną krążka międzykręgowego, nazywaną potocznie wypadnięciem dysku. Najczęściej przepuklina kręgosłupa występuje w odcinku lędźwiowym i doprowadza do drętwienia kończyn dolnych. Jeżeli dojdzie do niej w odcinku szyjnym, może objawiać się drętwieniem rąk. Na nerwy mogą uciskać także guzy oraz zmiany, wynikające z chorób kości, które dotykają kręgosłup, w tym choroby nowotworowe i przerzuty nowotworów z innych organów.

Zobacz film: Jak dbać o kręgosłup? Źródło: 36,6

Częste drętwienie nóg

W przypadku stwierdzenia częstego drętwienia nóg, warto przyjrzeć się swojej diecie. Zaburzenia mogą wynikać z niedoboru witamin z grupy B, magnezu i wapnia – mają olbrzymi wpływ na właściwe funkcjonowanie układu nerwowego. Oprócz tego zaobserwować można także skurcze i drżenie mięśni. W jadłospisie należy uwzględnić przede wszystkim produkty zbożowe, rośliny strączkowe, mięso i wędliny, jaja oraz mleko. Warto odstawić natomiast alkohol, kawę i mocną herbatę. W niektórych przypadkach niedobór może wynikać z zaburzeń wchłaniania w przewodzie pokarmowym, np. w wyniku celiakii.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
372
44
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?