Polub nas na Facebooku
Czytasz: Drętwienie rąk – utrata lub zaburzenia czucia kończyn górnych.
menu
Polub nas na Facebooku

Drętwienie rąk – utrata lub zaburzenia czucia kończyn górnych.

NAN

Fot: puhhha / fotolia.com

Drętwienie rąk występuje w różnych formach. Ból może być charakteryzowany jako pieczenie lub mrowienie. Najczęściej dolegliwość pojawia się na skutek niedostatecznego dopływu krwi do kończyn, spowodowanego długotrwałym uciskiem na naczynia krwionośne oraz nerwy.

Drętwienie rąk jest problemem, z którym boryka się wielu ludzi. Szczególnie często skarżą się na nie osoby prowadzące siedzący tryb życia. Wielogodzinne pozostawanie w jednej pozycji prowadzi do powstawania dokuczliwych dolegliwości ze strony układu nerwowego. Drętwienie rąk może być także jedną z oznak chorobowych i właśnie dlatego nie należy go lekceważyć. Współczesna medycyna umożliwia fachowe zdiagnozowanie problemu i podjęcie odpowiedniego leczenia.

Drętwienie rąk: przyczyny

Drętwienie rąk może mieć różne przyczyny. Jedną z nich jest niewłaściwa dieta. Mrowienie często jest związane z niedoborem wapnia i magnezu oraz witamin z grupy B. Nieodpowiedni jadłospis może prowadzić ponadto do powtarzającego się cyklicznie bólu, mrowienia lub drętwienia rąk podczas snu, a także podczas długotrwałego utrzymywania tej samej pozycji.

Przyczyną drętwienia rąk może być również choroba zwyrodnieniowa kręgów, czyli dyskopatia. Pojawienie się zmian zwyrodnieniowych w obrębie kręgów szyjnych prowadzi do zaburzenia właściwego przewodnictwa nerwowego, co skutkuje drętwieniem kończyn górnych.

Ból i drętwienie rąk występuje także u pacjentów cierpiących na zespół cieśni nadgarstka. Schorzenie może powstawać na skutek wielu czynników, a szczególnie podczas prac angażujących w dużym stopniu kończyny górne. Choroba może pojawić się również w wyniku nieprawidłowego zrośnięcia kości po złamaniach lub zwichnięciach.

Kolejną przyczyną drętwienia rąk może być przepuklina krążka międzykręgowego, potocznie określana jako wypadnięcie dysku. Zbyt duży nacisk na kręgi prowadzący do przeciążenia krążka międzykręgowego uciska nerwy lub rdzeń, a przy tym wywołuje różnego rodzaju objawy, m. in. ból oraz drętwienie rąk.

Zobacz także: Drętwienie nóg – przyczyny drętwienia kończyn dolnych

Choroba Pageta to schorzenie, w wyniku którego zostaje zaburzony proces tworzenia tkanki kostnej. Kości przestają prawidłowo rosnąć, stają się słabe i podatne na urazy. Zmiany chorobowe mogą powstawać w każdej kości. Jeżeli mają miejsce w obrębie kręgosłupa, często towarzyszy im drętwienie rąk.

Reumatoidalne zapalenie stawów jest kolejnym powodem występowania drętwienia rąk. Schorzenie prowadzi do zniszczenia tkanek stawowych oraz okołokostnych, a w konsekwencji do zniekształceń stawów i upośledzenia funkcji ruchowych. Dolegliwość pojawia się zwykle w początkowej fazie choroby.

Drętwienie rąk może być także objawem schorzeń ze strony układu krwionośnego. Jeśli ból i drętwienie dotyczą tylko lewej strony i towarzyszy im dyskomfort w klatce piersiowej sugerujący kardiologiczne pochodzenie bólu, należy uważnie obserwować chorą osobę, a w razie nasilania się objawów wezwać pogotowie, ponieważ mogą to być pierwsze oznaki nadchodzącego zawału serca.

Częstą przyczyną drętwienia rąk są różnego rodzaju choroby neurologiczne, takie jak stwardnienie rozsiane, padaczka czy neuropatia. Mrowienie rąk może powstawać zarówno na skutek wielu poważnych schorzeń, jak i na tle stresowym.

Drętwienia rąk mogą pojawiać się również u chorych zmagających się z miażdżycą, guzem mózgu, systemowym zapaleniem naczyń, a także u pacjentów z udarem niedokrwiennym mózgu oraz z zapaleniem opon mózgowych. Mrowienie rąk może występować także u osób, zmagających się z nowotworem kości. Guz, uciskający na nerwy często wywołuje bóle i drętwienia kończyn górnych.

Zobacz także: Drętwienie palców: przyczyny i leczenie

Dolegliwości pojawiają się również u kobiet w ciąży. Zwykle mają związek ze zmianami hormonalnymi, będącymi przyczyną zatrzymywania wody w organizmie. Dochodzi wtedy do obrzęków kończyn górnych, powodujących nacisk na nerwy, a w konsekwencji uczucie mrowienia.

Drętwienie rąk może powstawać także na skutek oparzenia, odmrożenia lub bezpośrednich urazów, w wyniku których doszło do uszkodzenia nerwów.

Co na drętwienie rąk?

Z drętwieniem rąk można radzić sobie na różne sposoby. Jego występowanie nie zawsze jest związane z rozwijającą się chorobą, wobec czego nie wymaga specjalistycznego leczenia. Czasami wystarczająca okazuje się zmiana nawyków żywieniowych.

Ustalenie prawidłowej diety jest niezwykle ważnym elementem podczas leczenia drętwienia rąk. Należy sięgać po pełnowartościowe produkty dostarczające organizmowi odpowiednich witamin i składników odżywczych, niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania. W przebiegu choroby dieta musi być bogata w wapń, magnez oraz w witaminy z grupy B. Można je znaleźć w orzechach, fasoli, jajach, drobiu, pestkach dyni, migdałach, bananach, wątróbce oraz w niektórych rybach. Czasami ich niedobór jest związany z zaburzeniami przyswajalności z układu pokarmowego – należy wówczas podjąć odpowiednią terapię.

Jeżeli jednak objawy utrzymują się przez dłuższy czas, nie należy ich lekceważyć i trzeba zwrócić się do specjalisty, ponieważ mogą świadczyć o rozwijaniu się poważnego schorzenia.

Zobacz film: Jak zmniejszyć ból kręgosłupa? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
55
4
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?