Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przepuklina kręgosłupa (przepuklina krążka międzykręgowego) - co to jest? Objawy, leczenie i rehabilitacja
menu
Polub nas na Facebooku

Przepuklina kręgosłupa (przepuklina krążka międzykręgowego) - co to jest? Objawy, leczenie i rehabilitacja

Starszy człowiek nie może wstać z powodu bólu pleców

Fot: Photographee.eu / fotolia.com

Przepuklina kręgosłupa (dyskopatia)potocznie nazywana jest wypadnięciem dysku. Polega na nieprawidłowym przemieszczeniu dysku, który uciska nerwy okolic kręgosłupa i może powodować poważne trudności z poruszaniem się. Przepuklina kręgosłupa dotyka osoby w coraz młodszym wieku.

Przepuklina krążka międzykręgowego (inaczej dyskopatia), czyli popularne "wypadanie dysku" polega na wysunięciu się galaretowatego jądra dysku (tzw. jądro miażdżyste) poza przestrzeń międzykręgową. Początkowa wypuklina krążka międzykręgowego z czasem przeradza się w bardziej zaawansowaną zmianę, czyli właśnie przepuklinę kręgosłupa. Ulgę w dolegliwości mogą przynieść odpowiednie ćwiczenia. Nieleczona przepuklina kręgosłupa może doprowadzić do powstania choroby zwyrodnieniowej lub być objawem jej wczesnej formy.

Zobaczcie także, skąd się bierze przepuklina:

Zobacz film: Skąd się bierze przepuklina? Źródło: 36,6

Przepuklina kręgosłupa: objawy

Przepuklinę poprzedzają zwykle dolegliwości bólowe związane z wypukliną, czyli jej wcześniejszym stadium. Wypuklina polega na nieznacznym wysunięciu się dysku. W przypadku przepukliny mamy do czynienia z bardziej zaawansowanym stadium schorzenia, gdzie dysk może w znacznym stopniu uciskać na struktury nerwowe okolic kręgosłupa. Przepuklina krążka występuje na odcinku szyjnym (około 20% przypadków) lub lędźwiowym (około 70%) kręgosłupa, w sporadycznych przypadkach także na odcinku piersiowym. Zależnie od umiejscowienia i stopnia zaawansowania, dyskopatia może dawać objawy, takie jak:

  • umiarkowany lub silny ból kręgosłupa;
  • w przypadku dyskopatii lędźwiowej: ból w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, promieniujący do kończyn dolnych;
  • drętwienie oraz wzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych;
  • uczucie mrowienia i skurcze mięśni;
  • rwa kulszowa lub rwa barkowa;
  • zaburzenia czucia w kończynach dolnych, rzadziej w górnych;
  • niedowłady nerwów kończyny dolnej;
  • znaczne ograniczenie ruchomości w obrębie kręgosłupa;
  • częściowy zanik mięśni wynikający z nieczynności;
  • kłopoty z poruszaniem się: częściowa lub całkowita utrata sprawności;
  • w przypadku wypukliny na odcinku szyjnym: bóle głowy, migreny, zawroty głowy.

Już we wczesnym stadium rozwoju przepukliny kręgosłupa objawy mogą w znacznym stopniu pogorszyć komfort życia i utrudnić codzienne czynności. Zlekceważenie przewlekłych bólów kręgosłupa związanych z dyskopatią sprawia, że symptomy nasilają się. Przepuklina nie ustąpi samoistnie. Leczenie i rehabilitację należy podjąć możliwie jak najszybciej, ponieważ dyskopatia jest chorobą postępującą i z czasem może doprowadzić do nasilenia się zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa.

Przepuklina jądra miażdżystego: przyczyny występowania i diagnoza

Na powstanie przepukliny kręgosłupa wpływ może mieć wiele różnorodnych przyczyn, głównie związanych z "siedzącym" trybem życia.

Dyskopatia nie jest schorzeniem rzadkim. Obecnie uważa się ją za chorobę cywilizacyjną. Choć dotyczy zwłaszcza pacjentów po 45. roku życia, coraz częściej diagnozowana jest u osób młodych, które nie ukończyły 30 lat. Wpływ na powstanie przepukliny ma przede wszystkim brak aktywności fizycznej, wykonywanie "siedzącej" pracy, nadwaga i otyłość. Do wypadnięcia dysku często dochodzi podczas nagłego, gwałtownego ruchu lub intensywnego wysiłku fizycznego (np. podczas podnoszenia ciężarów, dźwiganiu ciężkich sprzętów). Przyczyną może być również nadmierne obciążanie kręgosłupa (np. w związku z czynnym uprawianiem sportu) prowadzące do mikrourazów oraz długotrwałe przyjmowanie nieprawidłowych pozycji (garbienie, pochylanie, nieprawidłowa pozycja podczas snu). W rzadszych przypadkach zdarza się dyskopatia spowodowana wrodzonymi wadami kręgosłupa (np. jego wadliwą budową), a także zmianami o podłożu genetycznym.

Diagnoza przepukliny kręgosłupa, prócz dokładnego wywiadu lekarskiego, wymaga wykonaniu badań obrazowych. Lekarz może zlecić jedno (a w razie wątpliwości więcej) z badań, takich jak: rezonans magnetyczny (MR), tomografia komputerowa (TK) lub badanie radiologiczne (RTG) kręgosłupa.

Przepuklina krążka międzykręgowego: ćwiczenia czy operacja?

Leczenie, zależnie od stadium przepukliny, polega głównie na rehabilitacji i wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń, które mają na celu przywrócenie pełnej sprawności, ograniczenie dolegliwości bólowych, a także zapobieganie dalszym zmianom zwyrodnieniowym kręgosłupa. Ćwiczenia ruchowe dla osób z przepukliną kręgosłupa powinny wzmacniać mięśnie tułowia, zmniejszać napięcie mięśniowe i poprawiać stabilizację kręgosłupa. W przypadku uciążliwych dolegliwości bólowych stosuje się również leczenie farmakologiczne (przeciwbólowe i przeciwzapalne). Jeśli stadium schorzenia jest zaawansowane i rehabilitacja nie przynosi pożądanych efektów, konieczna okazuje się niekiedy operacja. Wskazaniem do operacji jest przede wszystkim silny ból uniemożliwiający normalne funkcjonowanie, pojawienie się niedowładów, paraliżu i zaburzeń czucia. Operację przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Po zabiegu mogą pojawić się powikłania w postaci odczucia niestabilności kręgosłupa. Dolegliwość tę zmniejszają odpowiednie ćwiczenia i rehabilitacja. Do 24 godzin po operacji pacjent może też mieć trudności z oddawaniem moczu, a także odczuwać ból pooperacyjny i objawy związane z indywidualną tolerancją znieczulenia ogólnego.

Przed przepukliną krążka uchronić może profilaktyczne wykonywanie ćwiczeń fizycznych, codzienna aktywność, zachowanie prawidłowej masy ciała, a także dbałość o poprawną postawę podczas chodzenia, siedzenia i snu. Dobroczynny wpływ na kręgosłup u osób narażonych na powstanie wypukliny ma również pływanie na basenie.

Z filmu dowiecie się, jak zadbać o prawidłową postawę, aby uniknąć bólów pleców lub problemów z kręgosłupem:

Zobacz film: Zdrowy kręgosłup - prawidłowe postawy. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
298
36
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?