Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przepuklina kręgosłupa (przepuklina krążka międzykręgowego) - co to jest? Objawy, leczenie i rehabilitacja
menu
Polub nas na Facebooku

Przepuklina kręgosłupa (przepuklina krążka międzykręgowego) - co to jest? Objawy, leczenie i rehabilitacja

Starszy człowiek nie może wstać z powodu bólu pleców

Fot: Photographee.eu / fotolia.com

Przepuklina kręgosłupa (dyskopatia)potocznie nazywana jest wypadnięciem dysku. Polega na nieprawidłowym przemieszczeniu dysku, który uciska nerwy okolic kręgosłupa i może powodować poważne trudności z poruszaniem się. Przepuklina kręgosłupa dotyka osoby w coraz młodszym wieku.

Przepuklina krążka międzykręgowego (inaczej dyskopatia), czyli popularne "wypadanie dysku" polega na wysunięciu się galaretowatego jądra dysku (tzw. jądro miażdżyste) poza przestrzeń międzykręgową. Początkowa wypuklina krążka międzykręgowego z czasem przeradza się w bardziej zaawansowaną zmianę, czyli właśnie przepuklinę kręgosłupa. Ulgę w dolegliwości mogą przynieść odpowiednie ćwiczenia. Nieleczona przepuklina kręgosłupa może doprowadzić do powstania choroby zwyrodnieniowej lub być objawem jej wczesnej formy.

Zobaczcie także, skąd się bierze przepuklina:

Zobacz film: Skąd się bierze przepuklina? Źródło: 36,6

Przepuklina kręgosłupa: objawy

Przepuklinę poprzedzają zwykle dolegliwości bólowe związane z wypukliną, czyli jej wcześniejszym stadium. Wypuklina polega na nieznacznym wysunięciu się dysku. W przypadku przepukliny mamy do czynienia z bardziej zaawansowanym stadium schorzenia, gdzie dysk może w znacznym stopniu uciskać na struktury nerwowe okolic kręgosłupa. Przepuklina krążka występuje na odcinku szyjnym (około 20% przypadków) lub lędźwiowym (około 70%) kręgosłupa, w sporadycznych przypadkach także na odcinku piersiowym. Zależnie od umiejscowienia i stopnia zaawansowania, dyskopatia może dawać objawy, takie jak:

 • umiarkowany lub silny ból kręgosłupa;
 • w przypadku dyskopatii lędźwiowej: ból w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, promieniujący do kończyn dolnych;
 • drętwienie oraz wzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych;
 • uczucie mrowienia i skurcze mięśni;
 • rwa kulszowa lub rwa barkowa;
 • zaburzenia czucia w kończynach dolnych, rzadziej w górnych;
 • niedowłady nerwów kończyny dolnej;
 • znaczne ograniczenie ruchomości w obrębie kręgosłupa;
 • częściowy zanik mięśni wynikający z nieczynności;
 • kłopoty z poruszaniem się: częściowa lub całkowita utrata sprawności;
 • w przypadku wypukliny na odcinku szyjnym: bóle głowy, migreny, zawroty głowy.

Już we wczesnym stadium rozwoju przepukliny kręgosłupa objawy mogą w znacznym stopniu pogorszyć komfort życia i utrudnić codzienne czynności. Zlekceważenie przewlekłych bólów kręgosłupa związanych z dyskopatią sprawia, że symptomy nasilają się. Przepuklina nie ustąpi samoistnie. Leczenie i rehabilitację należy podjąć możliwie jak najszybciej, ponieważ dyskopatia jest chorobą postępującą i z czasem może doprowadzić do nasilenia się zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa.

Przepuklina jądra miażdżystego: przyczyny występowania i diagnoza

Na powstanie przepukliny kręgosłupa wpływ może mieć wiele różnorodnych przyczyn, głównie związanych z "siedzącym" trybem życia.

Dyskopatia nie jest schorzeniem rzadkim. Obecnie uważa się ją za chorobę cywilizacyjną. Choć dotyczy zwłaszcza pacjentów po 45. roku życia, coraz częściej diagnozowana jest u osób młodych, które nie ukończyły 30 lat. Wpływ na powstanie przepukliny ma przede wszystkim brak aktywności fizycznej, wykonywanie "siedzącej" pracy, nadwaga i otyłość. Do wypadnięcia dysku często dochodzi podczas nagłego, gwałtownego ruchu lub intensywnego wysiłku fizycznego (np. podczas podnoszenia ciężarów, dźwiganiu ciężkich sprzętów). Przyczyną może być również nadmierne obciążanie kręgosłupa (np. w związku z czynnym uprawianiem sportu) prowadzące do mikrourazów oraz długotrwałe przyjmowanie nieprawidłowych pozycji (garbienie, pochylanie, nieprawidłowa pozycja podczas snu). W rzadszych przypadkach zdarza się dyskopatia spowodowana wrodzonymi wadami kręgosłupa (np. jego wadliwą budową), a także zmianami o podłożu genetycznym.

Diagnoza przepukliny kręgosłupa, prócz dokładnego wywiadu lekarskiego, wymaga wykonaniu badań obrazowych. Lekarz może zlecić jedno (a w razie wątpliwości więcej) z badań, takich jak: rezonans magnetyczny (MR), tomografia komputerowa (TK) lub badanie radiologiczne (RTG) kręgosłupa.

Przepuklina krążka międzykręgowego: ćwiczenia czy operacja?

Leczenie, zależnie od stadium przepukliny, polega głównie na rehabilitacji i wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń, które mają na celu przywrócenie pełnej sprawności, ograniczenie dolegliwości bólowych, a także zapobieganie dalszym zmianom zwyrodnieniowym kręgosłupa. Ćwiczenia ruchowe dla osób z przepukliną kręgosłupa powinny wzmacniać mięśnie tułowia, zmniejszać napięcie mięśniowe i poprawiać stabilizację kręgosłupa. W przypadku uciążliwych dolegliwości bólowych stosuje się również leczenie farmakologiczne (przeciwbólowe i przeciwzapalne). Jeśli stadium schorzenia jest zaawansowane i rehabilitacja nie przynosi pożądanych efektów, konieczna okazuje się niekiedy operacja. Wskazaniem do operacji jest przede wszystkim silny ból uniemożliwiający normalne funkcjonowanie, pojawienie się niedowładów, paraliżu i zaburzeń czucia. Operację przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Po zabiegu mogą pojawić się powikłania w postaci odczucia niestabilności kręgosłupa. Dolegliwość tę zmniejszają odpowiednie ćwiczenia i rehabilitacja. Do 24 godzin po operacji pacjent może też mieć trudności z oddawaniem moczu, a także odczuwać ból pooperacyjny i objawy związane z indywidualną tolerancją znieczulenia ogólnego.

Przed przepukliną krążka uchronić może profilaktyczne wykonywanie ćwiczeń fizycznych, codzienna aktywność, zachowanie prawidłowej masy ciała, a także dbałość o poprawną postawę podczas chodzenia, siedzenia i snu. Dobroczynny wpływ na kręgosłup u osób narażonych na powstanie wypukliny ma również pływanie na basenie.

Z filmu dowiecie się, jak zadbać o prawidłową postawę, aby uniknąć bólów pleców lub problemów z kręgosłupem:

Zobacz film: Zdrowy kręgosłup - prawidłowe postawy. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
295
36
Polecamy
Przepuklina kręgosłupa szyjnego (przepuklina krążka międzykręgowego) - co to jest?
Przepuklina kręgosłupa szyjnego (przepuklina krążka międzykręgowego) - co to jest? TVN zdrowie
Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego (przepuklina krążka międzykręgowego) - co to jest?
Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego (przepuklina krążka międzykręgowego) - co to jest? TVN zdrowie
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć?
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć? Dzień Dobry TVN
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć?
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii