Polub nas na Facebooku
Czytasz: Rwa barkowa - przyczyny, ćwiczenia, objawy, leczenie, trwanie
menu
Polub nas na Facebooku

Rwa barkowa - przyczyny, ćwiczenia, objawy, leczenie, trwanie

NAN

Fot: pathdoc / stock.adobe.com

Rwa barkowa to często występujący zespół bólowy, który wynika ze zmian w obrębie kręgosłupa szyjnego. Powoduje silny ból w barku, promieniujący do ręki, pleców i klatki piersiowej. Jakie mogą być jej przyczyny? Jakie są skuteczne metody leczenia?

Rwa ramienna, inaczej rwa barkowa, neuralgia barkowa, jest bardzo powszechnym zespołem bólowym, wynikającym ze zmian zwyrodnieniowych w obrębie kręgosłupa szyjnego. Objawia się bólem w barku promieniującym do kończyny górnej, klatki piersiowej i pleców.

Rwa barkowa - co to jest?

Rwa ramienna to zespół bólowy zaliczany do zespołów korzeniowych. Nerwy obwodowe mają ujście w obrębie rdzenia kręgowego, w tzw. korzeniach nerwowych. Stąd wzięło się potoczne określenie tej patologii - "korzonki". Rwa barkowa może powstać w wyniku zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa szyjnego, dyskopatii czy neuropatii nerwu obwodowego. Przejawia się bólem w okolicy karku, promieniującym wzdłuż całej kończyny górnej oraz do klatki piersiowej i pleców. Jest szczególnie nasilony podczas wykonywania gwałtownych ruchów.

Rwa barkowa - objawy

Początkowo występuje nie tyle ból, co nadmierne napięcie w okolicy karku. Później pojawia się ból promieniujący wzdłuż kończyny górnej, ale także może on objąć górną część klatki piersiowej i okolice łopatki. Niekiedy sięga aż po koniuszki palców. Na palący ból nakłada się nieprzyjemne mrowienie. To, co nasila objawy, to wykonywanie gwałtownych ruchów głową i kończyną górną. Osoby z rwą skarżą się, że ból nasila się przede wszystkim w nocy, w spoczynku. Nie oznacza to, że ból jest w spoczynku mocniejszy, tylko wynika to z faktu, że podczas spoczynku najczęściej osoby skupiają się na tego typu dolegliwościach. Ponadto utrudnia znalezienie wygodnej pozycji uśmierzającej ból, a w efekcie przeszkadza w zasypianiu.

Przewlekła rwa barkowa, nieleczona, może doprowadzić do ciężkich konsekwencji. Z czasem mrowienia nasilają się i pojawiają się różne nieprzyjemne odczucia, czyli tzw. parestezje. Dochodzi również do coraz większego osłabienia mięśni kończyny górnej, a nawet do zaników mięśni czy ubytków czucia.

Klinicznie rozróżnia się 3 stadia zaawansowania tej neuropatii:

  • stopień I - charakteryzuje się przede wszystkim bólem spoczynkowym, szczególnie odczuwanym w nocy i okresowymi parestezjami;
  • stopień II - ból i parestezje są zdecydowanie bardziej nasilone, w ciągu dnia nie ma okresów mniejszego nasilenia tego bólu;
  • stopień III - stały, bardzo silny ból, zaniki mięśniowe i zaburzenia czucia.

Ciężkie postacie rwy występują wtedy, gdy przyczyną są uciski na nerwy.

Rwa barkowa - przyczyny

Przyczyn rwy ramiennej może być wiele. Wynikają one z patologii samego kręgosłupa, czyli struktury, w której nerwy obwodowe mają ujścia, a także z obwodowych patologii powodujących obrzęk lub ucisk na nerw. Są to najczęściej:

  • choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa;
  • dyskopatie;
  • neuralgie - neuropatie uciskowe wynikające z uszkodzenia nerwu obwodowego przez ucisk w miejscu przebiegu nerwu. Ucisk na nerw może być spowodowany obrzękiem samego nerwu zwiększającym jego objętość w wąskiej przestrzeni kanału nerwu. Druga przyczyna to bezpośredni ucisk sąsiadujących struktur. Do neuralgii zalicza się właśnie zespół otworu górnego klatki piersiowej, czyli uciśnięcie splotu ramiennego przez sąsiadujące struktury w wyniku różnych anomalii anatomicznych, guzów czy tętniaków;
  • zmiany hormonalne można doprowadzające do zmian w strukturze kośćca budującego kręgosłup.

Rwa barkowa - leczenie

Początkowo zalecany jest przede wszystkim oszczędzający tryb życia i standardowe niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwbólowe (NLPZ). Oszczędzający tryb życia w tym przypadku polega po prostu na unikaniu gwałtownych ruchów czy długotrwałego siedzenia przed komputerem (pozycja sprzyjająca wystąpieniu objawów). Ból powinien ustąpić samoistnie po 3-4 tygodniach. Jednak nie powinno się lekceważyć problemu. Jeśli rwa wystąpiła, a tym bardziej jeśli zdarzyło się to ponownie, należy poszerzyć diagnostykę w celu znalezienia przyczyny bólu. Polecana jest fizjoterapia i rehabilitacja, szczególnie w nawracających zespołach bólowych.

Rwa barkowa - fizjoterapia

W początkowym etapie stosowany jest często masaż. Wtedy ból nie jest tak silny, by utrudniał przeprowadzenie zabiegu. Masaż ma na celu zniesienie napięcia mięśni, ich rozluźnienie i zmniejszenie ich nadwrażliwości.

Kolejnym krokiem jest terapia manualna, czyli ćwiczenia. Fizjoterapeuci dobierają formę terapii do swojego doświadczenia i możliwości danej osoby. Terapia manualna to nie tylko ćwiczenia w gabinecie fizjoterapeuty. Dana osoba dostaje zestaw ćwiczeń do wykonywania w domu podczas bólu, a także w celach prewencyjnych, by zapobiec podobnym incydentom w przyszłości.

Stosuje się również fizykoterapię, czyli np. krioterapię, laser, ultradźwięki. Zabiegi te są dobierane indywidualnie do potrzeb pacjenta.

Zobacz film: Co powinieneś wiedzieć, zanim pójdziesz na zwolnienie lekarskie? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
127
25
Polecamy
Rwa udowa - objawy, przyczyny jej występowania, możliwe sposoby leczenia i zalecane ćwiczenia
Rwa udowa - objawy, przyczyny jej występowania, możliwe sposoby leczenia i zalecane ćwiczenia TVN zdrowie
Bóle fantomowe – kiedy boli to, co nie istnieje.
Jak leczyć bóle fantomowe?
Bóle fantomowe – kiedy boli to, co nie istnieje. Jak leczyć bóle fantomowe? Dzień Dobry TVN
Zespół korzeniowy szyjny i lędźwiowy – objawy i postępowanie
Zespół korzeniowy szyjny i lędźwiowy – objawy i postępowanie TVN zdrowie
Na wdowi garb skarży się coraz więcej młodych ludzi.
Jak go zlikwidować? 
Na wdowi garb skarży się coraz więcej młodych ludzi. Jak go zlikwidować?  Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Powiększone węzły chłonne pod pachami – przyczyny i rozpoznanie
Powiększone węzły chłonne pod pachami – przyczyny i rozpoznanie