Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nakładki wybielające na zęby - rodzaje i zastosowanie. Jakie wybrać?
menu
Polub nas na Facebooku

Nakładki wybielające na zęby - rodzaje i zastosowanie. Jakie wybrać?

Uśmiechająca się dziewczyna

Fot: GettyImages/CoffeeandMilk

Nakładki wybielające na zęby pozwalają w bezpieczny sposób spełnić marzenie o pięknym i zdrowym uśmiechu. Jak wygląda taki zabieg i czy można go wykonać samemu?

Nakładkowe wybielanie zębów polecane jest szczególnie pacjentom, których zęby mają „cienkie" szkliwo oraz tendencję do nadwrażliwości. Dzięki zaawansowanemu postępowi technologicznemu efekt widoczny jest już po pierwszym zastosowaniu preparatu. Wybielanie tą metodą trwa około 2 tygodni.

Nakładki wybielające na zęby - jak się przygotować?

Nakładkowe wybielanie zębów można przeprowadzić jedynie na w pełni zdrowych zębach. Zatem jeśli posiadamy ubytki, próchnicę lub zęby wymagające leczenia kanałowego, należy wyleczyć je przed planowanym zabiegiem. W przeciwnym wypadku substancja wybielająca, może spowodować poważne uszkodzenia zębiny!

Przed wykonaniem odlewu szczęki u stomatologa warto wcześniej pozbyć się kamienia nazębnego - tylko wtedy wykonany odlew będzie dokładnie pokrywał całą powierzchnię zębów, a co za tym idzie, proces wybielania przebiegnie równomiernie na całych zębach.

Nakładki wybielające na zęby - co zrobić by uniknąć przebarwień?

Nakładki wybielające umożliwiają Ci przywrócenie śnieżnobiałej bieli zębów nawet jeśli wraz z upływem lat na zębach odłożyło się sporo osadu. Zęby które mają szorstką, nierównomierną strukturę, łatwiej przejmują barwniki z tego, co jemy. 

Oczywiście na biel zębów niebagatelny wpływ mają też niewłaściwa dieta i nałogi. Spożywanie dużej ilości cytrusów i nadużywanie octu powoduje erozję szkliwa. 

Należy pamiętać, że w trakcie zgrzytania zębami podczas snu dochodzi do mikropęknięć, które osłabiają szkliwo czego następstwem jest większa podatność na przejmowanie barwnika z jedzenia.

Nakładki wybielające na zęby powodują usunięcie powstałego nalotu. Regularne i prawidłowe mycie i nitkowanie zębów może rzeczywiście pomóc usunąć sporą część nalotu i przebarwień, nie usunie jednak tych, które wniknęły w głąb szkliwa.

Jeśli chcesz wiedzieć od czego zacząć odbudowę zniszczonych zębów, zobacz fragment filmu:

Zobacz film: Od czego rozpoczyna się odbudowę zniszczonych zębów? Źródło: Dzień dobry TVN

Wybielanie nakładkowe na zęby, podział:

Etap gabinetowy - Na pierwszej wizycie stomatolog usuwa pacjentowi kamień lub osad z zębów oraz pobiera wycisk z łuku zębowego. Następnie w pracowni protetycznej przygotowywane są specjalne nakładki, dopasowane indywidualnie do kształtu zębów. Na kolejnej wizycie pacjent otrzymuje nakładki oraz strzykawki z żelem wybielającym wraz z dokładnymi instrukcjami co do dalszego postępowania.

Etap domowy – Tę część pacjent wykonuje samodzielnie w domu:

  • należy wycisnąć ze strzykawki odpowiednią ilość preparatu i rozprowadzić w zagłębieniach szyny,
  • po umyciu zębów umieścić nakładkę na zębach i silnie docisnąć,
  • nakładkę nosić przez ok. 3 godziny w ciągu dnia lub przez całą noc (w zależności od stężenia substancji czynnej preparatu).

Po zakończeniu każdego zabiegu należy umyć zęby pastą z fluorem. Aby proces wybielania był skuteczny powinien trwać przez 10-14 dni. Po zakończonej kuracji należy przeprowadzić zabieg fluoryzacji w gabinecie. 

Efekt wybielania nakładowego jest trwały, jednak w przypadku przyciemnienia zębów (po 6-12 miesiącach) warto zastosować zabieg przypominający zakładając szynę z preparatem na 1 lub 2 noce.

Nakładkowe wybielanie zębów , nie jest zabiegiem który może wykonać każdy. Trzeba spełniać odpowiednie kryteria, aby wybielanie przebiegało tak, jak sobie tego życzymy. Przeciwwskazaniami do zabiegu są m.in:

Nakładki wybielające często kojarzą się z mechanicznym ścieraniem warstwy różnego rodzaju brudu i osadów co może spowodować uszkodzenie szkliwa. Badania wykazały, że profesjonalne wybielanie nie jest szkodliwe dla struktury zębów i nie zwiększa ich podatności na próchnicę. Kontakt zęba z substancją wybielającą w stężeniu 10 procent można porównać do trzech 3 minut kontaktu zęba z colą.

Nakładkowe wybielanie zębów - efekty

Nakładki wybielające zęby pozwalają zachować efekt wybielenia średnio przez 2 lata. Nie oznacza to, że u wszystkich po tym czasie powróci barwa wyjściowa. Najczęściej, nawet po takim czasie, zęby będą bielsze niż przed wybielaniem.

Nakładki wybielające pozostawią biały kolor na długo jeśli w pierwszych dwóch tygodniach po zabiegu zastosujemy tzw. „białą dietę”. Szczególnie w tym okresie szkliwo jest narażone na ponowne wchłonięcie barwników, a potrawy, takie jak: kawa, herbata czy barszcz, mogą negatywnie wpłynąć na uzyskany efekt wybielania. 

Zalecana jest zmiana swoich nawyków żywieniowych tj. spożywanie mniejszych ilości słabej kawy, słabej herbaty, ograniczenie spożycia czerwonego wina, coli jak również w miarę możliwości rezygnacja z palenia tytoniu.

Nakładkowe wybielanie zębów - skala wybielenia

Nakładki wybielające w zależności od typu zębów pozwalają uzyskać wybielenie od 5 do 14 tonów, według kolornika w skali VITA. Dla porównania koloru przed i po zabiegu, wykonuje się kilka zdjęć zębów. Dzięki temu można zobaczyć różnicę i uzyskany kolor ostateczny. W końcu stan naszych zębów to nasza wizytówka!

Jeśli chcesz wiedzieć jak zapobiegać i leczyć paradontozę, obejrzyj fragment programu 36,6!

Zobacz film: Jak zapobiegać i leczyć paradontozę? Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
0
Polecamy
Paski wybielające a wybielanie zębów u dentysty - podobieństwa i różnice
Paski wybielające a wybielanie zębów u dentysty - podobieństwa i różnice TVN zdrowie
Na czym polega wybielanie zębów metodą nakładkową?
Efekty i czas trwania zabiegów
Na czym polega wybielanie zębów metodą nakładkową? Efekty i czas trwania zabiegów TVN zdrowie
Węglem czy sodą?
Jak wybielić zęby domowym sposobem?
Węglem czy sodą? Jak wybielić zęby domowym sposobem? Dzień Dobry TVN
Prawdy i mity o wybielaniu zębów.
Stomatolog przestrzega:
"Od kiedy są nakładki, pojawiła się bleachoreksja"
Prawdy i mity o wybielaniu zębów. Stomatolog przestrzega: "Od kiedy są nakładki, pojawiła się bleachoreksja" Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?