Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak dbać o zęby? Odpowiednie techniki nitkowania i mycia zębów
menu
Polub nas na Facebooku

Jak dbać o zęby? Odpowiednie techniki nitkowania i mycia zębów

Kobieta, która myje zęby

Fot: Image Source / gettyimages.com

Prawidłowa higiena jamy ustnej powinna składać się z kilku etapów, na które składają się nie tylko czyszczenie zębów i używanie nici dentystycznej, ale także mycie języka i stosowanie płynu do płukania jamy ustnej.

Regularne mycie zębów jest niezbędne, by cieszyć się białym, estetycznym i zdrowym uzębieniem. Równie ważna, co systematyczność, jest jednak dokładność oraz odpowiednia technika oczyszczania jamy ustnej. Niestaranne, nieprawidłowe lub nieregularne mycie zębów, przestrzeni międzyzębowych oraz języka może prowadzić do wielu chorób.

Najczęściej występującą dolegliwością, która związana jest z niewystarczającą higieny jamy ustnej, jest próchnica. Resztki pokarmów, które nie zostały usunięte z powierzchni zębów lub z przestrzeni pomiędzy zębami, stanowią pożywkę dla bakterii. Pod wpływem ich działania szkliwo zębów ulega demineralizacji i zostaje zniszczone – to właśnie na tym etapie zaobserwować można charakterystyczne czarno-brązowe przebarwienia na powierzchni zębów. Jeżeli próchnica nie zostanie w porę wyleczona, może dojść do zapalenia tkanek miękkich i miazgi zęba, które wymagają leczenia kanałowego lub nawet usunięcia zęba.

Czy higiena jamy ustnej nie ma dla Ciebie tajemnic?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Próchnica nie jest jednak jedynym negatywnym skutkiem nieregularnej lub nieodpowiedniej higieny jamy ustnej. Bakterie namnażające się na zębach lub języku mogą dostać się do krwiobiegu, wywołując poważne dolegliwości. Wśród konsekwencji zdrowotnych nieprawidłowej higieny jamy ustnej wymienia się:

  • wystąpienie stanu zapalnego dziąseł,
  • obniżenie odporności organizmu,
  • powstawanie procesów zapalnych i zakażeń, mogących prowadzić nawet do powstawania nowotworów.

Jak myć zęby?

Stomatolodzy zalecają, aby zęby myć po każdym posiłku, a przy braku takiej możliwości co najmniej dwa razy dziennie – rano (po śniadaniu) oraz wieczorem (po zjedzeniu ostatniego posiłku). Jednorazowo szczotkowanie powinno trwać nie krócej niż 2 minuty, w przypadku szczoteczek elektrycznych lub sonicznych bądź 3 minuty, jeżeli używana jest szczoteczka manualna. Sposób mycia zębów, a także dobór odpowiedniej szczoteczki, pasty czy płynu do płukania jamy ustnej, powinny być dostosowane do stanu uzębienia i ewentualnych chorób.

Zobacz film: Jak prawidłowo dbać o zęby? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Jak prawidłowo myć zęby – po pierwsze nitkowanie

Przed przystąpieniem do szczotkowania zębów, za każdym razem należy dokładnie oczyścić przestrzenie międzyzębowe przy pomocy nici dentystycznej. Dzięki temu możliwe jest usunięcie resztek pokarmów, które utknęły w wąskich przestrzeniach pomiędzy poszczególnymi zębami – sama szczoteczka zwykle nie jest w stanie w pełni poradzić sobie z tym zadaniem. Odpowiednią porcję nici dentystycznej należy owinąć pomiędzy palcami wskazującymi obydwu dłoni, a następnie wsuwać pomiędzy zęby. Czyszcząc górne zęby, nitkę należy kierować ku dołowi, czyszcząc dolne zęby – ku górze. Do zabiegu zawsze należy używać czystego, świeżego fragmentu nici dentystycznej.

Prawidłowe czyszczenie zębów – techniki szczotkowania

Lekarze zalecają, aby mycie zębów rozpoczynać od zewnętrznej części, przy zaciśniętych szczękach, szczególną uwagę poświęcając linii dziąseł, gdzie zwykle gromadzi się największa ilość płytki nazębnej. Następnie należy rozchylić szczęki, dokładnie wyszczotkować powierzchnie żujące (czyli górną część zębów), a na koniec wewnętrzną część zębów. Stomatolodzy zalecają, aby podczas mycia zębów stosować jedną z dwóch technik szczotkowania:

  • okrężną – główkę szczoteczki należy przyłożyć do zębów w pozycji prostopadłej i wykonywać okrężne ruchy;
  • wymiatającą – główkę szczoteczki należy przyłożyć do zębów pod kątem 45 stopni i wykonywać ruchy wymiatające: z góry na dół w przypadku górnej szczęki, od dołu ku górze w przypadku dolnej szczęki.

Jak dbać o zęby – obowiązkowe czyszczenie języka

Bakterie odpowiedzialne za choroby jamy ustnej lub nieprzyjemny zapach z ust mogą gromadzić się również na języku. Z tego powodu, podczas każdego mycia zębów, należy dokładnie oczyścić go przy pomocy szczoteczki do zębów (pocierając powierzchnię języka od tyłu do przodu) lub specjalnej skrobaczki do języka.

Ostatni etap mycia zębów – płukanie

Po oczyszczeniu zębów i języka, jamę ustną leży dokładnie wypłukać przy użyciu płynu do płukania jamy ustnej. Produkt ten pozwala usunąć pozostałe po szczotkowaniu bakterie i zapewnić długie poczucie świeżości. Co więcej, płyn do płukania jamy ustnej działa profilaktycznie, zapobiegając nadmiernemu osadzaniu się płytki nazębnej w ciągu dnia.

Mycie zębów dla dzieci

Jak myć zęby niemowlakowi i dzieciom do 2 lat?

  • Dzieciom, u których nie ukształtowały się jeszcze zęby, po każdym karmieniu należy przemywać jamę ustną przy pomocy gazy zamoczonej w wodzie lub naparze z rumianku.
  • U dzieci powyżej 1 roku życia należy rozpocząć oczyszczanie zębów przy pomocy szczoteczki z miękkiego, syntetycznego włosia. Zęby należy oczyszczać dwa razy dziennie.

Jak myć zęby u dzieci powyżej 2 lat?

  • Zęby powinno oczyszczać się po każdym posiłku, przy pomocy szczoteczki o miękkim włosiu i pasty o niskiej zawartości fluoru. U dzieci poniżej 6 roku życia powinno się stosować pastę w ilości, nie większej niż ziarenko grochu.

Zobacz film: Napoje z kofeiną niszczą zęby - fakt czy mit? Źródło: Wiem co jem

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
17
3
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?