Polub nas na Facebooku
Czytasz: Rumianek pospolity - zastosowanie i właściwości lecznicze popularnego zioła. Znana dietetyczka poleca!
menu
Polub nas na Facebooku

Rumianek pospolity - zastosowanie i właściwości lecznicze popularnego zioła. Znana dietetyczka poleca!

Fot. Katarzyna Błażejewska-Stuhr/Monica Ninker/Getty Images

Rumianek bardzo często stosowany jest jako roślina lecznicza. Jego właściwości łagodzą m.in. bóle brzucha i wspomagają trawienie. Ponadto ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, np. przy zapaleniu dolnych dróg moczowych. Stosowany jest także w kosmetyce.

Rumianek - właściwości

Właściwości rumianku pospolitego są jednymi z lepiej udokumentowanych w świecie ziołolecznictwa i kosmetyki. Kwiat ten jest wyjątkowy, ponieważ zawiera substancje, które nie są charakterystyczne dla świata roślin.

Rumianek i jego właściwości - dlaczego jest tak wszechstronny?

Rumianek pospolity (łac. matricaria recutita) jest jedną z popularniejszych roślin leczniczych. Zawiera dużą (bo aż do 1,5%) ilość olejku eterycznego. Znajduje się w nim szereg związków, z których niemal każdy wykazuje właściwości przydatne w medycynie i kosmetyce:

  • chamazulen o właściwościach przeciwalergicznych,
  • cholina, która jest niezbędną substancją w budowie komórkowej,
  • alfa-bisabolol i jego tlenki o działaniu przeciwzapalnym i antybakteryjnym,
  • flawonoidy, fenolokwasy
  • fitosterole obniżające poziom cholesterolu,
  • poliacetyleny o działaniu przeciwbólowym, antybakteryjnym i pobudzającym ośrodkowy układ nerwowy,
  • garbniki katechinowe o działaniu przeciwzapalnym, antybakteryjnym oraz ściągającym,
  • gorycze pobudzające układ trawienny,
  • związki kumarynowe i śluzowe o działaniu rozkurczowym i przeciwzakrzepowym,

Jak widać lista dobrodziejstw olejków zawartych w rumianku jest spora, stąd też w ziołolecznictwie wykorzystuje się wysuszone koszyczki kwiatu (rumianek jest rośliną jednoroczną) zebrane najlepiej z początkiem kwietnia, w suche i słoneczne popołudnie. Jest to czas, kiedy roślina ma w sobie najwięcej cennych substancji. Po wysuszeniu koszyczki są częścią preparatów leczniczych bądź zielarskich.

Zobacz także video: Czy można przedawkować naturalne preparaty?

Zobacz film: Czy można przedawkować naturalne preparaty? Źródło: Wiem, co kupuję

Rumianek na wrzody

Pod koniec XX wieku przeprowadzono badanie, podczas którego szczury posiadające chorobę wrzodową zostały leczone ekstraktem z rumianku. Po podaniu tego ekstraktu zauważono, że rozwój wrzodów został zahamowany. Ponadto zaobserwowano szybsze gojenie się wrzodów. Oczywiście wszystko zależy od stężenia i dawki tego preparatu, ale wyniki histopatologiczne ujawniły całkowitą odbudowę błony śluzowej żołądka - mówi dietetyczka Katarzyna Błażejewska-Stuhr

Grys, A., Kania, M., & Baraniak, J. (2014). Rumianek–pospolita roślina zielarska o różnorodnych właściwościach biologicznych i leczniczych. Post. Fitoter2, 90-93.

Rumianek dla niemowlaka - na co pomaga?

Jeżeli w domu pojawia się niemowlę, warto sprawdzić, czy w apteczce znajduje się rumianek. Napar z kwiatu można wykorzystywać, kiedy dziecku ropieją oczy, a zawarte w nim flawonoidy działają rozkurczowo i pomagają złagodzić kolkę niemowlęcą. Ponadto napar z koszyczków kwiatów uspokaja dziecko i pomaga mu zasnąć. Wacikiem namoczonym w esencji bądź oleju rumiankowym można przemywać podrażnione dziąsła niemowlęcia, kiedy zaczyna ząbkować. Niewielką ilość olejku można też wymieszać z wodą przygotowaną do kąpieli, zwłaszcza jeżeli dziecko ma podrażnioną bądź skłonną do podrażnień skórę. Z kolei przy katarze lub przeziębieniu wykorzystuje się jego antybakteryjne właściwości - należy postawić przy łóżeczku gorący napar z rumianku i pozwolić dziecku na inhalację, co pomoże udrożnić drogi oddechowe.

Rumianek ma potencjalne działanie przeciwnowotworowe

Przez dużą zawartość substancji o działaniu antyoksydacyjnym, ekstrakt z rumianku zapobiega rakowi i ma zdolności do regulowania angiogenezy guza - tłumaczy dietetyczka Katarzyna Błażejewska-Stuhr

Badania: Al-Dabbagh, B., Elhaty, I. A., Elhaw, M., Murali, C., Al Mansoori, A., Awad, B., & Amin, A. (2019). Antioxidant and anticancer activities of chamomile (Matricaria recutita L.). BMC research notes12(1), 3.

Rumianek na oczy przy zapaleniu spojówek

Napar z rumianku bądź preparaty zawierające jego olejek są wskazane przy zapaleniach spojówek, bądź innych stanach podrażnienia oka, np. alergii. Jego składniki działają ściągająco (zmniejszają opuchliznę), antyseptycznie i przeciwzapalnie. Przy podrażnionych oczach najlepiej sprawdzają się kompresy.

Zobacz film: Medycyna staropolska - zioła lecznicze. Źródło: W dobrym stylu

Rumianek na włosy jako środek pielęgnujący

Właściwości rumianku już dawno zostały docenione w kosmetyce, zwłaszcza przy pielęgnacji włosów. Preparaty zawierające jego olejki są często dedykowane do włosów blond, przez ich działanie rozjaśniające. Zawarte w nim związki mineralne wzmacniają cebulki i włosy oraz powodują, że są one bardziej elastyczne (nie łamią się) i błyszczące (rumianek przywraca włosom naturalnie jasną barwę). Ekstrakty z rumianku są składnikiem preparatów przeznaczonych do przetłuszczającej się i skłonnej do łupieżu skóry głowy.

Zobacz także: Pielęgnacja włosów – domowe sposoby na wzmocnienie, regenerację i przywrócenie blasku włosom

Zobacz film i sprawdź dlaczego warto pić rumianek: 

Zobacz film: Rumianek - dlaczego warto go pić? Źródło: Getty Images / iStock

Rumianek na twarz i jego właściwości łagodzące przy stanach zapalnych

Właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne rumianku powodują, że napary można stosować w leczniczych kąpielach lub kompresach np. przy skórze trądzikowej, podrażnionej, stanach zapalnych oraz grzybiczych. Z tego samego powodu wyciąg z koszyczków kwiatu jest pożądanym składnikiem w kosmetyce, np. w kremach, maseczkach czy płynach do kąpieli, zwłaszcza dla skóry podatnej na podrażnienia.

Rumianek do picia

Napar z rumianku ma przede wszystkim działanie rozluźniające i ułatwiające zasypianie. Jest pomocny w sytuacjach stresowych. Ze względu na właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i rozkurczowe pomaga przy problemach trawiennych. Napar bądź rumianek w postaci herbaty ułatwia trawienie po obfitych posiłkach, ale także działa przeciwzapalnie na błony śluzowe żołądka, przepływ żółci, przewód pokarmowy i wątrobę. Rumianek do picia jest wskazany przy bólach żołądka, kolkach czy wzdęciach, a także przy problemach z nerkami i pęcherzem moczowym. Jest także stosowany do zwalczania infekcji gardła i jamy ustnej - zapalenia dziąseł, zmiany grzybicze, infekcje itp.

Na co szkodzi rumianek?

Należy pamiętać, że rumianek jest ziołem, które może u niektórych wywołać alergię, zwłaszcza kiedy stosuje się go do kompresów bądź jako płyn do przecierania skóry. Spożywany w nadmiarze może osłabiać działanie niektórych leków lub wchodzić z nimi w interakcje. Ponadto stosowanie ziół nigdy nie może zastąpić kuracji zalecanej przez lekarza.

Oprócz tego pewne badania wykazały, że wpływa na erozję szkliwa zębów w większym stopniu niż czarna herbata lub woda. Efekt erozyjny herbaty ziołowej był pięciokrotnie silniejszy niż tradycyjnej czarnej. Tak więc regularne spożywanie naparów ziołowych może mieć negatywny wpływ na uzębienie - dodaje dietetyczka Katarzyna Błażejewska-Stuhr

Badania: Brunton, P. A., & Hussain, A. (2001). The erosive effect of herbal tea on dental enamel. Journal of Dentistry29(8), 517-520.

Więcej ciekawych porad dietetyczki Katarzyny Błażejewskiej-Stuhr znajdziesz na jej autorskim blogu Mama w wielkim mieście.

Katarzyna Błażejewska - Stuhr - dietetyk kliniczna i psychodietetyk. Współzałożycielka fundacji "Kobiety bez diety", autorka bloga "Mama w wielkim mieście". Napisała kilkanaście książek o zdrowym żywieniu. Felietonistka Zwierciadła, autorka programu "Z gruszki i z pietruszki" w Radio Kolor. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1810
77
Komentarze (4)
Nick
Pije rumianek codziennie przez 3 miesiące, każdy dzień tuż przed snem, czasami w ciągu dnia. Mam problemy z trawieniem, wzdeciami, wypróżnieniem. Dzięki niemu mój problem się rozwiązał. Zauważyłam poprawę w jakości snu, wycisza mnie. I tak jak w artykule bardzo dobry jest na zapalenie spojówek, ta metodę stosuje od wielu lat. 

Jak dla mnie same plusy. 
Pozdrawiam.
Czytaj całość
Jadwiga
ja też jestem wielką fanką rumianku. pomaga na dolegliwości u dzieci - na kolkę, czy ból brzucha. namówiłam synową, żeby dawała wnukowi! W ogóle uważam, że zioła mogą tylko pomóc, nawet dzieciom z problemem kolek!
Czytaj całość
BasiaG62
Podawałam swoim dzieciom, a teraz wnukom rumianek. Bardzo pomaga na bóle brzucha czy na kolkę. Muszę przyznać, że nie wiedziałam, że można go stosować także na zapalenie spojówek. O tym, że pielęgnować włosy i skórę. Bardzo ciekawy artykuł.
Czytaj całość
Wojtek
Czy rumianek da się stosować na zmęczone oczy?
Czytaj całość
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?