Zerwanie z nałogiem, każdego rodzaju, jest szalenie trudne i wymaga silnej woli. Oczywiście najlepiej nie zaczynać przygody z papierosami, ale jeśli się już zaczęło – trzeba rzucić. Nie oszukujmy się, w rzucaniu palenia najważniejsza jest silna wola i chęć do zerwania z nałogiem.
Papierosy nie zanieczyszczają tylko płuc, ale cały organizm. Przy rzucaniu palenia warto wspomóc swoje ciało w oczyszczaniu – zwłaszcza wątrobę, która jest odpowiedzialna za usuwanie z krwi szkodliwych substancji. Palaczom polecana jest dieta oczyszczająca, która ureguluje metabolizm organizmu. Co w niej powinno się znaleźć? Przede wszystkim zioła: rozmaryn (zwiększa cyrkulację powietrza w płucach i rozluźnia obkurczone kanaliki oskrzelowe, co poprawia kondycję dróg oddechowych), pieprz cayenne (neutralizuje toksyczne związki, poprawia ukrwienie płuc), tymianek (działa wykrztuśnie), pokrzywa, dziurawiec, koper włoski (działają odtruwająco na organizm). Dodatkowo polecane są: imbir (działa rozgrzewająco, pobudza wydalanie śluzu z płuc), chrzan (zwalcza infekcje dróg oddechowych), suszone morele (zawierają beta-karoten, który wspomaga pracę układu oddechowego), awokado, cytryna, grejpfrut (działanie antyoksydacyjne), ananas (wspomaga budowę nowych komórek) oraz picie dużej ilości wody, która pomaga usuwać nikotynę z organizmu.
Dieta palacza powinna być przede wszystkim urozmaicona i lekkostrawna. Zalecane jest spożywanie posiłków z kaszą jaglaną, picie wody z cytryną na czczo, wprowadzenie do menu dużej ilości warzyw i owoców. Warto także zacząć się ruszać! Spacery, gimnastyka, pływanie i jazda na rowerze poprawią nie tylko samopoczucie, ale poprawią ukrwienie organizmu i wydolność płuc.
Papierosy sprawiają, że zmniejsza się zdolność do odczuwania smaku i zapachu, ale już około dwóch tygodni po rzuceniu palenia powinno się zauważyć różnicę.