Polub nas na Facebooku
Czytasz: Na czym polega leczenie kanałowe pod mikroskopem?
menu
Polub nas na Facebooku

Na czym polega leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Osoba podczas wizyty u dentysty

Fot: Cultura RFjackSTAR / gettyimages.com

Leczenie kanałowe pod mikroskopem zaliczane jest do nowoczesnych zabiegów stomatologicznych. Wskazaniem do niego może być nietypowa anatomia zęba. Zdaniem niektórych stomatologów jest to niemalże idealna forma leczenia kanałowego. Na jego koszt wpływa głównie stopień skomplikowania kanałów danego zęba.

Nowoczesna endodoncja mikroskopowa daje nowe możliwości terapeutyczne i stanowi źródło korzyści zarówno dla lekarza, jak i dla pacjenta. Dzięki wykorzystaniu mikroskopów leczenie kanałowe nie wymaga konieczności odbycia wielu wizyt. Specjalistyczny sprzęt umożliwia powiększenie leczonego zęba i dokładne oczyszczenie systemu kanałowego, co decyduje o powodzeniu terapii. Leczenie endodontyczne pod mikroskopem jest szczególnie polecane w przypadku zębów trzonowych.

Na czym polega leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem?

Nieustanny rozwój technologii medycznych sprawia, że lekarze dysponują urządzeniami, które ułatwiają przeprowadzanie zabiegu i pozwalają na uzyskiwanie coraz większych sukcesów klinicznych. Niezwykle dynamiczny postęp obserwuje się również w stomatologii, a jest nim zwłaszcza endodoncja mikroskopowa.

W leczeniu kanałowym mikroskopowym wykorzystuje się najwyższej klasy mikroskop operacyjny, umożliwiający pełny wgląd do wnętrza komory zęba, a przede wszystkim kanałów korzeniowych, których, ze względu na małe rozmiary, prawie nie widać gołym okiem. Mikroskop pozwala zajrzeć do wnętrza kanałów korzeniowych, ocenić ich długość i kształt oraz ewentualne uszkodzenia ściany korzenia (pęknięcie, przedziurawienie). Leczenie kanałowe pod mikroskopem ma mnóstwo zalet, wśród których, oprócz lepszej widoczności, wymienia się: krótszy czas leczenia, szczelność wypełnienia kanałów, precyzyjność i dokładność oraz brak reinfekcji (nie dochodzi do infekowania kanału w trakcie leczenia przez znajdujące się w ślinie drobnoustroje). Godne podkreślenia jest także, że mikroskop umożliwia lekarzowi wykonywanie pracy w pozycji ergonomicznej i pozwala na równomierne i jednolite oświetlenie pola operacyjnego. Mikroskop daje powiększenie zwykle 6–25x, wyposażony jest w silne źródło światła i umieszczony jest na wysięgniku tuż nad głową pacjenta. Leczenie kanałowe pod mikroskopem wybitnie podnosi jakość wykonywanej pracy i zdecydowanie ułatwia postępowanie reendo.

Zdaniem niektórych stomatologów jest to niemalże idealna forma leczenia kanałowego. Mikroskop stanowi również nieodzowną pomoc w stomatologii zachowawczej. Możliwe staje się bardzo dokładne przeprowadzenie przeglądu uzębienia, a dzięki temu wychwycenie wszelkich zmian próchnicowych już w początkowym stadium, zwłaszcza tych znajdujących się na powierzchniach stycznych zębów. Ponadto mikroskop pozwala opracować każdy ubytek próchnicowy, w tym dokładnie oczyścić ząb, nie naruszając jednocześnie zdrowych tkanek.

Kiedy wykonuje się leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem podejmowane jest w przypadku:

  • usuwania złamanych narzędzi,
  • leczenia zębów po urazach,
  • leczenia zębów z resorpcją korzeni,
  • usuwania wkładów koronowo korzeniowych prefabrykowanych i odlewanych,
  • udrażniania wąskich, trudnych do zlokalizowania, zobliterowanych i zakrzywionych kanałów,
  • leczenia kanałowego zębów z niezakończonym rozwojem korzeni,
  • udrażniania kanałów wypełnionych ćwiekiem srebrnym i cementem,
  • zamykania perforacji dna komory i kanałów korzeniowych (MTA),
  • diagnostyki złamań korzenia i pęknięć dna komory zębów wielokorzeniowych.

Korzyści leczenia mikroskopowego

Czy warto poddać się leczeniu kanałowemu pod mikroskopem? Dzięki stałym postępom w rozwoju endodoncji zęby, które wcześniej były przeznaczone do ekstrakcji, mogą być z powodzeniem leczone i spełniać swoją funkcję. Dotyczy to zarówno pierwotnego, jak i ponownego leczenia endodontycznego. Ponadto poddanie się leczeniu kanałowemu mikroskopem eliminuje w wielu przypadkach konieczność wykonania zdjęć RTG.

Ile kosztuje leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem nie należy do najtańszych. Cena takiego zabiegu waha się od 300 do nawet 950 zł. Koszt determinowany jest liczbą kanałów zębowych. Jest on większy w przypadku leczenia zęba trzonowego, który ma kilka kanałów, a mniejszy dla siekacza, który jest zwykle jednokanałowy. Za powtórne leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem płaci się jeszcze więcej. W tym przypadku ceny sięgają od 600 do aż 1400 zł.

Ile trwa leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Dzięki nowoczesnemu sprzętowi w większości przypadków możliwe jest przeprowadzenie leczenia kanałowego podczas jednej wizyty.

Czy leczenie kanałowe pod mikroskopem boli?

Znaczna część społeczeństwa obawia się wizyt u dentysty. Dlatego często zadawanym pytaniem związanym z tą nowoczesną formą terapii jest „czy leczenie kanałowe pod mikroskopem boli?”. Specjaliści zapewniają, że taka metoda jest bardziej precyzyjna i bezpieczna, a co najważniejsze – niemalże bezbolesna. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Chory znajduje się w pozycji leżącej, co nierzadko pozytywnie wpływa na jego samopoczucie. Z punktu widzenia fizjologii pracy takie ułożenie pacjenta jest najbardziej energooszczędne.

Zobacz film: Napoje z kofeiną niszczą zęby - fakt czy mit? Źródło: Wiem co jem

Bibliografia:

1. Rembiasz-Jedliński A., Endodoncja mikroskopowa w praktyce, Wrocław, Edra Urban & Partner, 2017.

2. Goczewski M., Bladowski M., Wysokińska-Miszczuk J., Tananis T., Mikroskop operacyjny w stomatologii. Metoda pracy na 6 rąk w endodoncja, „As Stomatologii”, 2008, 5, s. 48–62.

3. Dudzik K., Iwanicka-Grzegorek E., Ponowne leczenie endodontyczne drugiego przedtrzonowca szczęki z wykorzystaniem ultradźwięków i mikroskopu stomatologicznego, „Nowa Stomatologia”, 2009, 4, s. 112–116.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
55
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?