Polub nas na Facebooku
Czytasz: Badanie RTG zębów - prześwietlenie w stomatologii
menu
Polub nas na Facebooku

Badanie RTG zębów - prześwietlenie w stomatologii

Badanie RTG zębów, zwane potocznie prześwietleniem, jest wykorzystywane w diagnostyce schorzeń stomatologicznych. Umożliwia ono dentyście zaplanowanie dalszych etapów terapii. Badanie rentgenowskie zęba najczęściej wykonuje się przed leczeniem kanałowym, ekstrakcją zęba i leczeniem protetycznym. Wyróżnia się trzy podstawowe typy RTG zęba: punktowe, pantomograficzne i celalometryczne.

Badanie radiologiczne w stomatologii wykorzystywane jest nie tylko do obrazowania poszczególnych zębów, ale również do obrazowania kości, tkanek kostnych, szczęki oraz stawów. Co istotne, badanie RTG jest jednym z najczęściej wykonywanych badań w stomatologii.

Wskazania do badania RTG zęba

Podstawową przesłanką do skierowania pacjenta na prześwietlenie zęba jest zaplanowanie etapów leczenia. Niejednokrotnie stomatolog nie jest w stanie samodzielnie ustalić stopnia zniszczenia zęba, dlatego przy podjęciu decyzji, ma pomóc mu zdjęcie z aparatu rentgenowskiego. 

Ponadto RTG zęba wykonuje się również przed zaplanowanym leczeniem kanałowym, a także przed ekstrakcją zęba (wyrwaniem). Wskazaniem do skierowania pacjenta na takie badanie są także różnego rodzaju urazy twarzoczaszki, powstałe na skutek pobicia lub chorób, w tym również nowotworowych. Prześwietlenie zęba wykonuje się także przy podejrzeniu torbieli oraz kamicy ślinianek. 

Rentgen zęba zalecany jest również przed implantacją oraz formowaniem protezy zębowej. Niekiedy stomatolog może skierować swojego pacjenta na prześwietlenie zęba w celu skontrolowania przebiegu i skuteczności wdrożonego sposobu leczenia.

Rodzaje RTG w stomatologii

W stomatologii wyróżnia się kilka różnych typów badania rentgenowskiego zębów, wśród których można wymienić:

  • RTG zęba punktowe, które jest najmniej szkodliwym badaniem radiologicznym stosowanym w stomatologii. Zdjęcie rentgenowskie wykonane tą techniką może obejmować maksymalnie cztery zęby, które są bardzo szczegółowo zobrazowane. Tego typu RTG zęba wykonywane jest przed leczeniem kanałowym, przy rozpoznaniu próchnicy, przy diagnozowaniu stanów zapalnych uzębienia oraz przy sprawdzeniu skuteczności zastosowanego leczenia, np. wypełnień zębowych czy implantów. 
  • RTG zęba pantomograficzne, które w przeciwieństwie do punktowego badania rentgenowskiego nie charakteryzuje się już tak dużym stopniem szczegółowości. Jego zaletą jest to, że zdjęcie z aparatu rentgenowskiego ukazuje wszystkie zęby, dzięki czemu można ocenić ogólny stan uzębienia. Ten rodzaj badania rentgenowskiego stosowanego w stomatologii zazwyczaj wykorzystywany jest przy formowaniu protezy zębowej.
  • RTG zęba cefalometryczne, które wykorzystywane jest w głównej mierze w ortodoncji, czyli przy leczeniu wad zgryzu. Na zdjęciu rentgenowskim widoczne są nie tylko zęby, ale również kości, tkanki oraz zatoki przynosowe.

Przebieg badania radiologicznego zębów

W celu zminimalizowania wpływu szkodliwego promieniowania, przed prześwietleniem zęba pacjentowi zakłada się specjalny fartuch, wykonany z gumy ołowianej. W zależności od tego, czy badanie ma charakter wewnątrz- czy zewnątrzustny uzależnione jest dalsze postępowanie. 

Zobacz także: Zęby – jak o nie dbać, aby zachować piękny uśmiech?

W przypadku, gdy wykonuje się RTG węwnątrzustne klisza aparatu rentgenowskiego umieszczana jest w ustach pacjenta. Podczas tego badania pacjent znajduje się w pozycji siedzącej i musi on podtrzymywać kliszę ręką. Wiele mówi się o szkodliwości promieniowania przy takim badaniu, jednakże wedle stomatologów RTG zęba (o ile nie jest wykonywane bardzo często) nie jest szkodliwe dla zdrowia, wobec tego pacjenci nie powinni obawiać się negatywnych skutków ubocznych, związanych z napromieniowaniem.

Czy stomatolog leczy tylko zęby? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Stomatologia - leczy nie tylko zęby. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Zdjęcie RTG zęba - jak odczytać?

Osobą uprawnioną i kompetentną do odczytania zdjęcia rentgenowskiego zęba jest stomatolog, ortodonta lub protetyk. Niekiedy pacjentom, wykonującym badanie w prywatnych gabinetach, dołącza się szczegółowy opis, który znacznie ułatwia odczytanie wyniku. 

Białe plamy znajdujące się na zdjęciu RTG zęba najczęściej wskazują na próchnicę (ubytek w zębie). W badaniu rentgenowskim, stosowanym w stomatologii można zobaczyć także stany zapalne zębów, jednakże tylko w ich zaawansowanym stadium.

Przeciwwskazania do wykonania RTG zęba - kiedy nie można wykonać tego badania?

Podstawowym przeciwwskazaniem do wykonania RTG zęba jest ciąża. Badania tego nie można przeprowadzać u kobiet w ciąży, ponieważ dawka promieniowania może negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka. Wykonywanie RTG zęba nie jest zalecane również u kobiet w trakcie miesiączki. 

Ponadto badania rentgenowskiego zęba nie powinno się również wykonywać u dzieci, które mają mniej niż 5 lat. O ile badanie rentgenowskie wykonywane bardzo rzadko nie jest szkodliwe, o tyle jego częste przeprowadzanie, może skutkować napromieniowaniem, które w dłuższej perspektywie czasowej objawia się: podatnością na nowotwory złośliwe, bezpłodnością, przyśpieszeniem procesów starzenia się oraz zaburzeniami hormonalnymi.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
31
6
Polecamy
Co to jest pantomogram?
Wskazania, przeciwwskazania i sposób wykonania panoramy
Co to jest pantomogram? Wskazania, przeciwwskazania i sposób wykonania panoramy TVN zdrowie
Zdjęcie pantomograficzne, czyli RTG panoramiczne zębów.
Na czym polega badanie?
Zdjęcie pantomograficzne, czyli RTG panoramiczne zębów. Na czym polega badanie? TVN zdrowie
Przełomowe odkrycie.
Statyny poprawiają przeżywalność pacjentek z agresywnym rakiem piersi
Przełomowe odkrycie. Statyny poprawiają przeżywalność pacjentek z agresywnym rakiem piersi Dzień Dobry TVN
Leczenie raka.
Jakie są sposoby leczenia nowotworu?
Leczenie raka. Jakie są sposoby leczenia nowotworu? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?