Polub nas na Facebooku
Czytasz: Mrożenie – ciasta, niektórych warzyw i owoców. Jakich zasad trzeba przestrzegać?
menu
Polub nas na Facebooku

Mrożenie – ciasta, niektórych warzyw i owoców. Jakich zasad trzeba przestrzegać?

Mrożony szpinak

Fot: arfo / gettyimages.com

Mrożenie warzyw i owoców pozwala cieszyć się ich świeżym smakiem przez cały rok, co jest szczególnie istotne, gdy dostępne są sezonowo. Większość warzyw i niektóre owoce przed mrożeniem poddaje się blanszowaniu, czyli krótkiemu gotowaniu, a następnie hartowaniu zimną wodą.

Mrożenie produktów, a zwłaszcza warzyw i owoców na zimę, to doskonały pomysł. Jednak zanim umieści się je w zamrażarce, wskazane jest odpowiednie przygotowanie i porcjowanie. Jedzenie można zamrozić w woreczkach foliowych, plastikowych pojemnikach lub aluminiowych foremkach. Na każdej porcji pokarmu należy umieści notatkę z datą włożenia do zamrażarki. Mimo że mrożenie wymaga sporego nakładu pracy, to uzyskany efekt całkowicie to rekompensuje.

Mrożenie jedzenia – podstawowe zasady

Mrożenie jedzenia pozwala na znaczną oszczędność pieniędzy, bo zapobiega wyrzucaniu nadmiaru pokarmu i jest doskonałym sposobem na przechowywanie sezonowych produktów przy zachowaniu ich wartości odżywczych. Mrożenie to sposób na przedłużenie przydatności do spożycia, zapobieganie psuciu i rozwoju drobnoustrojów. Mrożone produkty najlepiej umieszczać w plastikowych pojemnikach, foremkach aluminiowych lub ewentualnie woreczkach, przy czym bardzo ważne jest dokładne usunięcie powietrza, które zmienia ich kolor i wysusza jedzenie. Ponadto na każdej porcji mrożonej żywności należy umieścić notatkę z datą włożenia do zamrażarki i zawartością.

Mrożenie – jakie produkty można mrozić?

Zamrozić można wiele produktów, w tym pieczone i surowe mięso, wędliny, ryby, większość owoców i warzyw oraz dania gotowe, takie jak pierogi, ciasta czy chleb. Z kolei do mrożenia nie nadają się produkty, w przypadku których dojść może do zaburzenia struktury komórkowej. Pod wpływem niskiej temperatury tracą smak i konsystencję, stają się wodniste, kruszą się i rozwarstwiają. Wymienia się wśród nich: jogurty, majonez, śmietanę, miękkie sery, ugotowane produkty skrobiowe i jajka w skorupkach. Nie powinno się zamrażać surowych produktów bogatych w wodę, takich jak ogórki, pomidory, pomarańcze i arbuzy.

Mrożenie fasolki szparagowej

Mrożenie fasolki szparagowej, zarówno zielonej, jak i żółtej, wymaga specjalnych przygotowań, aby warzywo nie straciło kruchości i koloru. Fasolkę w pierwszej kolejności należy umyć i odciąć jej końce. W przypadku dużych strąków można pokroić ją na części. Następnie podgotowuje się ją przez 5 minut, po czym gorącą wrzuca się na chwilę do zimnej wody. Fasolę można osuszyć ręcznikiem papierowym lub pozostawić na jakiś czas na durszlaku, żeby pozbyć się nadmiaru wody. Warzywo można przechowywać w woreczkach foliowych lub plastikowych pojemnikach.

Jak przygotować fasolkę? Dowiesz się tego z filmu

Zobacz film: Jak przygotować fasolę, aby uniknąć wzdęć? Źródło: 36,6.

Na czym polega mrożenie bobu?

Do mrożenia bób powinien być młody, o niezbyt dużych ziarnach, chrupiący, niemączysty i łuskany. Najlepiej kryteria te spełnia bób kupiony pod koniec czerwca. Nie ma konieczności obgotowywania bobu przed mrożeniem na zimę. Wystarczy go umyć, osuszyć, i poporcjować. Jeśli znajdzie się na to czas, bób można blanszować przez około 2 minuty, a następnie zahartować zimną wodą i obrać ze skórki. Warzywo to nie ciemnieje podczas mrożenia. Najwygodniej spakować bób do mrożenia w torebki foliowe lub plastikowe pojemniki.

Mrożenie dyni

Mrożenie dyni to doskonały sposób na przechowanie zarówno surowego, jak i upieczonego warzywa. Dynia mrożona na surowo wymaga wcześniejszego umycia, obrania ze skóry i pozbawienia pestek. Można ją pokroić na kawałki, jeśli przeznaczona będzie do zup czy gulaszu, lub zetrzeć na dużych oczkach tarki, gdy zamierza się ją wykorzystać do pieczenia ciast czy surówek. Poporcjowaną dynię można mrozić w foliowych torebkach lub plastikowych pojemnikach. Upieczoną można zmiksować na mus, który zamraża się w silikonowych pojemniczkach, a po stwardnieniu wyjmuje z foremki i wkłada do foliowej torebki. Taki mus doskonale sprawdzi się do zagęszczania zup, sosów czy przygotowania ciast.

Mrożenie szpinaku

Mrożenie szpinaku wymaga wcześniejszego dokładnego umycia i usunięcia z warzywa ogonków i odsączenia. Można go zamrozić w formie surowej lub zblanszować. Należy pamiętać, aby nie kroić liści szpinaku tylko mrozić w całości. Szpinak należy pakować w torebki foliowe lub w przypadku blanszowanego silikonowe foremki, które po stwardnieniu usuwa się, a liście umieszcza w woreczku.

Mrożenie kalafiora

Kalafior wymaga blanszowania przez mrożeniem. Myje się go, oddziela różyczki i wrzuca do garnka z wrzącą wodą ze szczyptą soli i sokiem z cytryny (ewentualnie kwaskiem cytrynowym). Dzięki temu warzywo zachowa swój kolor i nie czernieje. Kalafiora gotuje się przez około 4 minuty, po czym odcedza i pozostawia na jakiś czas do obeschnięcia. Kalafior mrozi się najczęściej w foliowych torebkach.

Mrożenie koperku i szczypiorku

Latem nie wolno zapomnieć o zamrożeniu koperku i szczypiorku, które są doskonałym dodatkiem do zup, sosów czy sałatek. Świeżo zerwane rośliny należy umyć pod bieżącą wodą i dokładnie osuszyć. Następnie sieka się je drobno i pakuje do osobnych pojemniczków.

Mrożenie ciasta

Mrożenie ciasta możliwe jest zarówno przed jego upieczeniem, jak i po nim, kiedy jest go w nadmiarze. Dotyczy to m.in. sernika, ciasta drożdżowego, ucieranego, biszkopta czy ciast z kremem. Przed upieczeniem można skorzystać z mrożenia ciasta drożdżowego, kruchego i francuskiego. Nie jest wskazane mrożenie ciast z galaretką, bezą i bitą śmietaną. Ciasto przeznaczone do zamrożenia pakuje się głównie w plastikowe pojemniki. Maksymalny czas przechowywania go w zamrażarce to 3 miesiące.

Mrożenie owoców

Mrożenie wskazane jest zwłaszcza dla owoców sezonowych, takich jak jagody, maliny, porzeczka, wiśnie czy truskawki. Owoce należy umyć i osuszyć, pozbawić pestek, pokroić na kawałki lub mrozić w całości. Do zamrażarki wkłada się je przeważnie w woreczkach foliowych.

Koktajl szpinakowy - jak go przygotować? Przepis znajdziesz w filmie

Zobacz film: Koktajl szpinakowy - na dobry cholesterol. Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
16
2
Polecamy
Blanszowanie warzyw – krok po kroku.
Trzy sposoby blanszowania warzyw
Blanszowanie warzyw – krok po kroku. Trzy sposoby blanszowania warzyw Dzień Dobry TVN
Poprawne rozmrażanie - jak przechowywać żywność w zamrażarce i jak ją rozmrozić?
Poprawne rozmrażanie - jak przechowywać żywność w zamrażarce i jak ją rozmrozić? TVN zdrowie
Kolorowe warzywa.
Co zawierają?
Jak je przyrządzić?
Przepisy
Kolorowe warzywa. Co zawierają? Jak je przyrządzić? Przepisy Dzień Dobry TVN
Nowalijki – co to jest?
Pomysły na dania z nowalijkami
Nowalijki – co to jest? Pomysły na dania z nowalijkami TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?