Wybór mąki
Chleb w dużej mierze składa się z mąki i dobrze, żeby była to dobra mąka - zarówno jakościowo, jak i zdrowotnie. Wiadomo, że najlepsza dla nas będzie mąka żytnia (lub uogólniając te mąki, z których wytwarza się ciemne pieczywo), jednak producenci mają wiele sposobów, żeby nagiąć rzeczywistość do swoich potrzeb. Co to oznacza? Że ciemny chleb może tylko udawać zdrowy, razowy lub żytni bochen - zrobiony będzie ze zwykłej mąki pszennej, w dodatku kiepskiej jakości, ale dzięki barwnikom, konserwantom i ulepszaczom smaku będzie do złudzenia przypominał pieczywo ciemne. Skupmy się na mące, bowiem pieczywo pszenne także dzieli się na to zdrowsze i to bez wartości odżywczych. Dużo zależy właśnie od mąki.
Najgorsza mąka pszenna to mąka tortowa 450, bez błonnika i bez większości składników mineralnych. Im wyższy numer mąki, tym jest ona zdrowsza. Dla przykładu prawdziwy chleb graham robi się z mąki pszennej o numerze 1800 lub 2000. Najzdrowsze będzie pieczywo wytwarzane z mąki orkiszowej, czyli po prostu z innej odmiany pszenicy - bardziej wartościowej, bo bogatszej w cynk, selen, witaminę A, E i kwasy omega-3.
Niestety wielu producentów liczy na to, że konsumenci nie będą czytać etykiet. W ten sposób łatwo dać się nabrać i kupić produkt, który tylko udaje zdrowy.
Zboża - podstawa diety?
Zboża powinno się jeść, są podstawą naszej diety. Oczywiście najlepiej unikać pszenicy, zwłaszcza pod postacią mąki tortowej 450. Dużo zdrowiej jest ciemne pieczywo: razowe, żytnie. Jak nie dać się oszukać? Sprawdźcie na filmie:
Pieczywo - co jeszcze trzeba wiedzieć?
Podstawą zawsze powinno być dokładne czytanie etykiet. Są one prawdziwą skarbnicą wiedzy na temat tego, co producent dodaje do produktu. Co ciekawe jeśli mąka, z której wytworzony jest chleb jest dobra jakościowo i producent nie ma się czego wstydzić, to powinien dołączyć numer mąki (jak już wspomnieliśmy im większy tym lepiej).
Lista szkodliwych dodatków do żywności. Co oznaczają skróty E?
Skoro wiemy już, że każdy chleb różni się od siebie, to jak możemy sobie pomóc? Jak się odnaleźć w piekarni? Poniższy film wam w tym pomoże:
Bardzo często do pieczywa dodawane są ziarna, np. pestki słonecznika, dyni, siemię lniane, płatki owsiane, suszone owoce. Chleb z samych ziaren z łatwością możecie przygotować w domu. Polecamy wam sprawdzony przepis: Chleb z ziaren – przepis na bezglutenowy, domowy chleb. Dlaczego warto go jeść? A jak to jest z tymi ziarnami?
Dodatki do pieczywa
Bardzo fajnie, jeśli nasz chlebek wzbogacony jest ziarnami lub owocami. Wtedy rosną jego wartości odżywcze! Czego dostarcza nam takie pieczywo? Zobaczcie sami:
Chleb mrożony
Ze starym chlebem można wbrew pozorom wiele zrobić. Można wykorzystać go do zrobienia bułki tartej, zakwasu chlebowego, ale żeby uniknąć psucia się pieczywa to można je z powodzeniem mrozić! Zamrożony chleb po rozmrożeniu nie traci swoich wartości i smaku!
Niestety mamy tutaj złą wiadomość dla was: dobry chleb nie pleśnieje tylko wysycha. Jeśli pieczywo, które kupujecie pokrywa się zieloną naroślą to oznacza, że nie ma wiele wspólnego ze zdrowym pieczywem. Dlatego pamiętajcie, że z punktu widzenia dietetycznego, lepiej wybierać chleb świeży, na zakwasie, bez użycia drożdży i substancji konserwujących!
Chleb tostowy - osobna kategoria
Wszystkich fanów popularnych tostów musimy ostrzec - przeczytajcie etykietę zanim kupicie taki produkt. Cóż więcej możemy tu dodać? Chleb tostowy zawierać będzie najprawdopodobniej: mąkę pszenną, wodę, polepszacz do pieczywa (tłuszcz roślinny, glukoza, serwatka w proszku, gluten pszenny, mączka fasolowa, E471 emulgator, mąka pszenna, przyprawa, E300, E920) aromaty, cukier, masło, drożdże, tłuszcz roślinny, proszek mleczny piekarniczy oraz substancje konserwujące. Brzmi jak skład jakościowego produktu...
Dlaczego chleb jest w folii?
Wszystko przez Unię Europejską. To jej wymagania określają, że sprzedawany chleb musi być w folii. Ale zafoliowane bochenki też różnią się między sobą - dlatego ponownie przypominamy o konieczności przeczytania składu. Te piękne, pulchne i bardzo dobrze wyglądające prawdopodobnie naszpikowane będą chemią.
Sztuczki producentów żywności i chleb z marketu
Na sam koniec chcielibyśmy pokazać wam, jak łatwo można się nabrać na sztuczki producentów żywności. Czy wiedzieliście, że piekarnie w marketach powstały dlatego, że człowiek robi się głodny, kiedy czuje zapach teoretycznie pysznego i świeżego pieczywa. A głodny człowiek kupuje 20 proc. więcej! Niestety pieczywo w tego typu "przysklepowych" piekarniach wytwarzane jest z gotowej, często mrożonej, masy. Chciałoby się powiedzieć samo zdrowie.
Pieczywo chrupkie - czy warto wprowadzić je do diety?
Dużą popularności wśród osób na diecie cieszy się tzw. pieczywo chrupkie. Jego miłośnicy są zdania, że pieczywo w takiej postaci jest nie tylko smaczniejsze, ale przede wszystkim zdrowsze i mniej kaloryczne. Niestety to nie do końca prawda. Pieczywo chrupkie zawiera niewiele błonnika, tym samym trzeba go zjeść naprawdę dużo, aby pojawiło się uczucie sytość. Czy jest kaloryczne? Czym różni się od klasycznego pieczywa? Dowiesz się tego z filmu: