Polub nas na Facebooku
Czytasz: Metaliczny zapach z ust – przyczyny i leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Metaliczny zapach z ust – przyczyny i leczenie

młoda zdziwiona kobieta trzyma dłonie na ustach

Fot. Deagreez / Getty Images

Metaliczny zapach z ust wcale nie musi oznaczać choroby. Często wynika np. z niewłaściwej higieny jamy ustnej czy krwawienia z dziąseł. Często metaliczny zapach z usta lub posmak w jamie ustnej powodują przyjmowane leki.

Metaliczny zapach z ust wywołuje ogromny dyskomfort. Może mieć wiele przyczyn. Bardzo często jest skutkiem przyjmowanych leków. Metaliczny posmak w ustach wcale nie musi wskazywać na stan chorobowy. Może pojawić się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, np. poprzez zaniedbania higieniczne.

Metaliczny zapach z ust – dlaczego powstaje?

Metaliczny posmak w ustach czy też metaliczny zapach z ust jest bardzo nieswoistym objawem, ponieważ może towarzyszyć wielu stanom, zarówno tym patologicznym, jak i fizjologicznym. Najczęściej nie jest to powód do niepokoju, jednak u wielu osób powoduje dyskomfort, wobec czego konieczne jest określenie przyczyny, by móc mu skutecznie zaradzić. W zależności od tego, jakie objawy towarzyszą metalicznemu posmakowi w ustach, można wysunąć podejrzenie co do przyczyny tej dolegliwości. Zawsze w przypadku wystąpienia metalicznego posmaku w ustach warto skonsultować się z lekarzem.

Metaliczny zapach z ust – przyczyny

Metaliczny zapach z ust może świadczyć o niektórych stanach chorobowych. Zalicza się tu zapalenie zatok przynosowych. Wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła może ostatecznie dawać nieprzyjemny, mdły, czasem metaliczny zapach z ust. Za metaliczny zapach z ust może być odbierany także zapach amoniaku, który świadczy o niewydolności wątroby.

Bardzo częstą przyczyną metalicznego zapachu z ust są zaniedbania higieniczne. Szczególnie dotyczy to osób dorosłych z chorobami dziąseł, kiedy dochodzi do podkrwawiania z dziąseł. Są one obrzęknięte, podatne na uszkodzenia, a krew, która dostaje się do jamy ustnej, może dawać metaliczny zapach z ust czy posmak. Metaliczny zapach może również być wynikiem halitozy, czyli po prostu nieprzyjemnego zapachu z ust na różnym podłożu. U dzieci często higiena jamy ustnej jest niedokładna, a zalegające resztki pokarmu mogą powodować nieprzyjemny zapach z ust.

Bardzo często osoby przyjmujące różne leki skarżą się na metaliczny posmak w ustach, któremu towarzyszy również swego rodzaju metaliczny zapach. Tak działa wiele antybiotyków, ale także leków moczopędnych, przeciwalergicznych, obniżających ciśnienie, a także leków stosowanych w leczeniu nowotworów.

Niektóre choroby poza schorzeniami wątroby również mogą powodować nieprzyjemny, metaliczny zapach z ust, jak np. choroby nerek, cukrzyca, choroby krążenia. Ponadto na metaliczny zapach w ustach cierpią często osoby przewlekle chore, u których dochodzi do zaburzeń połykania, produkcji śliny czy istnieje pewna niemożność higieny ustnej.

Zobacz film i sprawdź jak jest zbudowana wątroba:  

Zobacz film: Budowa wątroby. Rodło: 36,6. 

Metaliczny zapach z ust – leczenie i zapobieganie

Aby skutecznie usunąć metaliczny zapach z ust, konieczne jest rozpoznanie jego przyczyny i jej leczenie. Zaniedbania higieniczne czy choroby dziąseł warto skonsultować z dentystą. Nie należy zapominać także o higienie języka, płukaniu jamy ustnej specjalnie do tego przeznaczonymi płynami, jak również używaniu nitek dentystycznych. W przypadku gdy metaliczny zapach z ust bądź posmak w ustach wynikają z przyjmowanych leków, warto przedyskutować z lekarzem możliwość ich zmiany. Nie wolno odstawiać leków na własną rękę.

Jeśli metaliczny zapach z ust jest objawem choroby wątroby bądź innego narządu, konieczne jest leczenie przyczynowe. Istnieją na rynku środki mające neutralizować brzydki zapach z ust. Jak najbardziej można je stosować, jednak nie można zapominać o konieczności znalezienia pierwotnego problemu.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
19
4
Polecamy
Metaliczny posmak w ustach – o czym może świadczyć i co go powoduje?
Metaliczny posmak w ustach – o czym może świadczyć i co go powoduje? TVN zdrowie
Afta w jamie ustnej – przyczyny i leczenie
Afta w jamie ustnej – przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia Dzień Dobry TVN
Metaliczny posmak w ustach – przyczyny, leczenie i niepokojące objawy
Metaliczny posmak w ustach – przyczyny, leczenie i niepokojące objawy TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Wrzody żołądka - dlaczego dokuczają jesienią? Czy domowe leczenie jest skuteczne?
Wrzody żołądka - dlaczego dokuczają jesienią? Czy domowe leczenie jest skuteczne?
Serce płucne a przerost prawej komory serca – jak rozpoznać? Objawy i leczenie
Serce płucne a przerost prawej komory serca – jak rozpoznać? Objawy i leczenie
Koper włoski – składniki odżywcze, właściwości lecznicze
Koper włoski – składniki odżywcze, właściwości lecznicze
Jakie witaminy działają na trądzik? Gdzie występują naturalnie?
Jakie witaminy działają na trądzik? Gdzie występują naturalnie?
Jakie są objawy egzemy? Kryteria rozpoznania atopowego zapalenia skóry
Jakie są objawy egzemy? Kryteria rozpoznania atopowego zapalenia skóry
Ostre zapalenie migdałków podniebiennych i gardła
Ostre zapalenie migdałków podniebiennych i gardła