Metaliczny zapach z ust wywołuje ogromny dyskomfort. Może mieć wiele przyczyn. Bardzo często jest skutkiem przyjmowanych leków. Metaliczny posmak w ustach wcale nie musi wskazywać na stan chorobowy. Może pojawić się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, np. poprzez zaniedbania higieniczne.
Metaliczny zapach z ust – dlaczego powstaje?
Metaliczny posmak w ustach czy też metaliczny zapach z ust jest bardzo nieswoistym objawem, ponieważ może towarzyszyć wielu stanom, zarówno tym patologicznym, jak i fizjologicznym. Najczęściej nie jest to powód do niepokoju, jednak u wielu osób powoduje dyskomfort, wobec czego konieczne jest określenie przyczyny, by móc mu skutecznie zaradzić. W zależności od tego, jakie objawy towarzyszą metalicznemu posmakowi w ustach, można wysunąć podejrzenie co do przyczyny tej dolegliwości. Zawsze w przypadku wystąpienia metalicznego posmaku w ustach warto skonsultować się z lekarzem.
Metaliczny zapach z ust – przyczyny
Metaliczny zapach z ust może świadczyć o niektórych stanach chorobowych. Zalicza się tu zapalenie zatok przynosowych. Wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła może ostatecznie dawać nieprzyjemny, mdły, czasem metaliczny zapach z ust. Za metaliczny zapach z ust może być odbierany także zapach amoniaku, który świadczy o niewydolności wątroby.
Bardzo częstą przyczyną metalicznego zapachu z ust są zaniedbania higieniczne. Szczególnie dotyczy to osób dorosłych z chorobami dziąseł, kiedy dochodzi do podkrwawiania z dziąseł. Są one obrzęknięte, podatne na uszkodzenia, a krew, która dostaje się do jamy ustnej, może dawać metaliczny zapach z ust czy posmak. Metaliczny zapach może również być wynikiem halitozy, czyli po prostu nieprzyjemnego zapachu z ust na różnym podłożu. U dzieci często higiena jamy ustnej jest niedokładna, a zalegające resztki pokarmu mogą powodować nieprzyjemny zapach z ust.
Bardzo często osoby przyjmujące różne leki skarżą się na metaliczny posmak w ustach, któremu towarzyszy również swego rodzaju metaliczny zapach. Tak działa wiele antybiotyków, ale także leków moczopędnych, przeciwalergicznych, obniżających ciśnienie, a także leków stosowanych w leczeniu nowotworów.
Niektóre choroby poza schorzeniami wątroby również mogą powodować nieprzyjemny, metaliczny zapach z ust, jak np. choroby nerek, cukrzyca, choroby krążenia. Ponadto na metaliczny zapach w ustach cierpią często osoby przewlekle chore, u których dochodzi do zaburzeń połykania, produkcji śliny czy istnieje pewna niemożność higieny ustnej.
Zobacz film i sprawdź jak jest zbudowana wątroba:
Metaliczny zapach z ust – leczenie i zapobieganie
Aby skutecznie usunąć metaliczny zapach z ust, konieczne jest rozpoznanie jego przyczyny i jej leczenie. Zaniedbania higieniczne czy choroby dziąseł warto skonsultować z dentystą. Nie należy zapominać także o higienie języka, płukaniu jamy ustnej specjalnie do tego przeznaczonymi płynami, jak również używaniu nitek dentystycznych. W przypadku gdy metaliczny zapach z ust bądź posmak w ustach wynikają z przyjmowanych leków, warto przedyskutować z lekarzem możliwość ich zmiany. Nie wolno odstawiać leków na własną rękę.
Jeśli metaliczny zapach z ust jest objawem choroby wątroby bądź innego narządu, konieczne jest leczenie przyczynowe. Istnieją na rynku środki mające neutralizować brzydki zapach z ust. Jak najbardziej można je stosować, jednak nie można zapominać o konieczności znalezienia pierwotnego problemu.