Polub nas na Facebooku
Czytasz: Halitoza - przyczyny, objawy i możliwości leczenia
menu
Polub nas na Facebooku

Halitoza - przyczyny, objawy i możliwości leczenia

NAN

Fot: zea_lenanet / stock.adobe.com

Halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust, jest częstym problemem, który może dotyczyć każdego, bez względu na wiek. Nieświeży oddech może wynikać ze złych nawyków i być oznaką innych problemów zdrowotnych. Utrzymanie prawidłowego zdrowia jamy ustnej pomaga w redukcji lub wyeliminowaniu nieprzyjemnego zapachu z ust.

Halitoza dotyka regularnie około 25% osób na całym świecie. Istnieje wiele potencjalnych przyczyn nieświeżego oddechu, ale zdecydowana większość spowodowana jest niewłaściwą higieną jamy ustnej. Dolegliwość ta może powodować dyskomfort w codziennym życiu, ale na ogół łatwo się jej pozbyć.

Halitoza - przyczyny powstawania nieświeżego oddechu.

Najczęstszą przyczyną nieświeżego oddechu jest jedzenie (np. czosnek, cebula, niektóre rodzaje ryb czy serów, pikantne potrawy lub mięso), a właściwie jego pozostałości na zębach. 

Kiedy te produkty są trawione, bakterie rozkładają resztki pokarmu i powstają substancje lotne, np. związki siarki, które powodują nieprzyjemny zapach z ust oraz są wchłaniane przez krwiobieg i przenoszone do płuc, skąd wydychamy je podczas oddychania. 

Istnieje wiele przyczyn nieświeżego oddechu, w tym palenie papierosów, próchnica zębów, spożywanie alkoholu, choroby przyzębia lub dziąseł, infekcje jamy ustnej (np. pleśniawki), zakażenia dróg oddechowych, cukrzyca, choroby wątroby, stosowanie protez czy leków (np. niektórych leków przeciwdepresyjnych, przeciwpsychotycznych czy przeciwhistaminowych). 

Zobacz także: Choroby dziąseł i przyzębia– objawy i leczenie paradontozy

Rzadsze przyczyny halitozy obejmują niedrożność jelit, kwasicę ketonową i zapalenie płuc. Ponadto produkty rozkładu białek w organizmie wykorzystywane do energii są wydychane przez płuca, a zatem głód, głodówki i dieta o niskiej zawartości kalorii również mogą powodować "nieświeży oddech głodu".

Inne przyczyny halitozy to zahamowanie produkcji śliny podczas snu, pozwalające na rozwój bakterii powodujących nieprzyjemny zapach z ust, zwłaszcza rano, oraz ciąża - sama w sobie nie powoduje halitozy, ale mdłości, zmiany hormonalne, jedzenie różnych produktów spożywczych w tym czasie mogą powodować nieświeży oddech.

Utrzymanie higieny jamy ustnej może zmniejszyć wydzielanie nieprzyjemnego zapachu z ust. Najlepszym sposobem na nieświeży oddech jest regularne czyszczenie i nitkowanie zębów.

Poprawa higieny jamy ustnej i zmiana nawyków często mogą usunąć problem. Jeśli jednak halitoza utrzymuje się, zaleca się wizytę u lekarza w celu sprawdzenia przyczyn problemu.

Halitoza - objawy nieświeżego oddechu

Specyficzny zapach powietrza z ust może różnić się w zależności od przyczyny problemu. Najlepiej poprosić bliską osobę o ocenę zapachu ust, ponieważ bardzo trudno jest to zrobić samemu. Jeśli nikt nie może w tym pomóc, jednym ze sposobów sprawdzenia zapachu jest polizanie nadgarstka, pozostawienie go do wyschnięcia, a następnie sprawdzenie pozostawionego na nim zapachu. Jeśli pachnie nie tak jak powinien, istnieje duża szansa, że oddech również nie jest przyjemny.

Główne objawy nieprzyjemnego oddechu obejmują nieprzyjemny zapach lub smak w ustach, suche usta lub biały nalot na języku.

Halitoza - jakimi metodami leczyć i jak zapobiegać, by już nie powróciła?

Halitoza jest 3. (po próchnicy zębów i chorobie dziąseł) najczęstszym powodem, dla którego ludzie szukają pomocy dentystycznej. Leczenie nieświeżego oddechu zależy od jego przyczyny. Istnieje wiele możliwych przyczyn i dostępnych metod leczenia. 

Dotyczą one głównie prawidłowej higieny jamy ustnej poprzez właściwe szczotkowanie i nitkowane zębów oraz regularne wizyty u dentysty. Ponadto pomocne są: stosowanie płynu do płukania jamy ustnej (bezcukrowego i bezalkoholowego), bezcukrowych gum do żucia, rzucenie palenia i zmiana złych nawyków żywieniowych poprzez unikanie produktów powodujących nieprzyjemne zapachy z ust.

Czasami wydzieliny oddechowe (np. flegma, śluz) mogą być spowodowane chorobami takimi jak: choroby płuc, refluks żołądkowo-jelitowy, niewydolność wątroby lub nerek. W takim przypadku leczenie tych chorób może poprawić stan związany z halitozą.

Oto kilka wskazówek na pozbycie się nieświeżego oddechu:

  • szczotkuj zęby 3 razy dziennie (przez co najmniej 2 minuty) i raz dziennie język,
  • wybierz szczoteczkę do zębów z miękkim, wielowłóknistym włosiem i wymieniaj ją co 3-4 miesiące,
  • zapobiegaj "nieświeżemu oddechowi głodu", jedz regularnie i unikaj posiłków spożywanych na czczo lub pomijania posiłków,
  • poproś swojego dentystę, aby polecił konkretny model czyszczenia jamy ustnej, który pomoże wyczyścić jamę ustną dokładniej niż zwykłe szczotkowanie,
  • stymuluj produkcję śliny kwaśnymi produktami, takimi jak: pomarańcze i cytryny lub bezcukrowe gumy owocowe,
  • pij co najmniej 8 szklanek wody na dobę w celu utrzymania wilgotnych ust i wypłukiwania bakterii tworzących nieprzyjemny zapach,
  • zmniejsz spożycie alkoholu i kawy,
  • zapytaj swojego lekarza lub farmaceutę, czy leki, które przyjmujesz, mogą powodować suchość w ustach, prowadząc do nieświeżego oddechu.

Zobacz film: Napoje z kofeiną niszczą zęby - fakt czy mit? Źródło: Wiem co jem

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
37
12
Polecamy
Co jest przyczyną nieświeżego oddechu?
Co jest przyczyną nieświeżego oddechu? TVN zdrowie
Afta w jamie ustnej – przyczyny i leczenie
Afta w jamie ustnej – przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Czkawka pijacka – jak się jej pozbyć?
Czkawka pijacka – jak się jej pozbyć? Dzień Dobry TVN
Zapalenie dziąseł - przyczyny, objawy i leczenie
Zapalenie dziąseł - przyczyny, objawy i leczenie TVN zdrowie
Komentarze (2)
Redakcja serwisu
Prace poglądowe:
Halitoza przegląd piśmiennictwa, Halitosos Review od the Literature, Sroczyk Ł., Kawala B., dent. Med. Probl. 2011, s.: 48, 2, 255-260
Halitoza - przegląd piśmiennictwa, Paradowska A., Sławecki K. Czas. Stomatol., 2008, 61 (11), s. 815-822
Halitoza - przegląd piśmiennictwa, Lehmann-KalataA., Kuszczak T., Stopa J., Dental Forum 2012, 1: 107-11
Czytaj całość
Machaty7
Proszę powołać się na profesjonalny artykuł medyczny!? Słydzałem ze takiej choroby nie ma, jest to tylko wymysł firm farmaceutycznych!!
Czytaj całość
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Lista szkodliwych dodatków do żywności. Co oznaczają skróty E?
Lista szkodliwych dodatków do żywności. Co oznaczają skróty E?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?