Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jakie witaminy dla sportowców są najlepsze? Źródła witamin dla aktywnych fizycznie
menu
Polub nas na Facebooku

Jakie witaminy dla sportowców są najlepsze? Źródła witamin dla aktywnych fizycznie

Sportowcy.

Fot. Hinterhaus Productions / Getty Images

Witaminy i minerały dla sportowców powinny być dostarczane razem z odpowiednio zbilansowaną dietą oraz w razie potrzeby w formie suplementów diety. Rynek farmaceutyczny oferuje szeroki wybór preparatów witaminowych dla aktywnych fizycznie.

Osoby aktywne fizycznie to grupa o wzmożonym zapotrzebowaniu na składniki pokarmowe. Witaminy dla sportowców są niezbędne do wspomagania organizmu podczas podejmowania wzmożonej aktywności oraz do regeneracji po wysiłku. Odpowiednia podaż witamin wpływa korzystnie na siłę i masę mięśniową. Szczególnie ważne są w tym przypadku witaminy z grupy B.

Witaminy dla sportowców – rosnące zapotrzebowanie

W populacji osób aktywnych fizycznie zauważa się wzmożone zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Szacuje się, że jest ono nawet 2–3 razy wyższe niż u przeciętnych osób. Związane jest to ze zwiększoną aktywnością metaboliczną organizmu – intensywniej zachodzącymi przemianami biochemicznymi. Dość często samo pożywienie okazuje się niewystarczającym źródłem witamin i minerałów. Pomocne okazują się wówczas specjalnie opracowane zestawy dla sportowców. Apteki stacjonarne i internetowe proponują szeroką ofertę suplementów diety dla podejmujących zwiększony wysiłek fizyczny. W ich wyborze warto skorzystać z pomocy specjalisty, który na podstawie badań z krwi określi, których składników organizmowi potrzeba.

Najlepsze witaminy dla sportowców

Na stronach internetowych niektórych aptek czy siłowni co jakiś czas pojawia się ranking witamin dla sportowców. Podczas ustalania listy pod uwagę bierze się popularność produktów, co jest bezpośrednim odzwierciedleniem bieżących trendów, oraz opinie konsumentów. Takie zestawienie warto zweryfikować, zanim zdecyduje się na kupno preparatu. Dodatkowo uwzględnia ono wyłącznie zestawy witamin przeznaczone dla sportowców, których organizm podołać musi większym wyzwaniom w porównaniu z ciałem osoby o siedzącym trybie życia.

Z filmu dowiecie się, czy warto sięgać po batony przeznaczone dla sportowców:

Zobacz film: Czy warto sięgać po odzywki i batony przeznaczone dla sportowców? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jakie witaminy dla sportowca?

Suplementy witaminowe dla sportowców opracowywane są z myślą o dostarczeniu dodatkowej energii oraz zapewnieniu wsparcia w regeneracji organizmu. W ich składzie szczególną rolę odgrywają witamin z grupy B. Tiamina (B1) odpowiedzialna jest za pobudzenie metabolizmu węglowodanów, dzięki czemu umożliwia prawidłowy przebieg utleniania glukozy. Wpływa na koncentrację i wspomaga funkcjonowanie umysłowe. Zapewnia skuteczniejszą neutralizację mleczanu podczas wysiłku oraz po zakończeniu go. Witamina B2 wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Z kolei B3 wspiera funkcjonowanie układu krwionośnego. Zapewnia utrzymanie prawidłowego metabolizmu energetycznego. Łagodzi uczucie zmęczenia i znużenia. Witamina B6 konieczna jest w procesie trawienia białek. Odpowiada za prawidłową pracę serca, łagodzi skurcze mięśni, podnosi ogólną odporność. B12 wpływa na wzrost masy mięśniowej. Jest niezbędna w procesie produkcji czerwonych krwinek. Witaminy z grupy B zawarte są w pełnoziarnistych produktach zbożowych (kasze, brązowy ryż, pieczywo razowe), nisko przetworzonych produktach mięsnych, roślinach strączkowych, orzechach, wątrobie, nerkach, mleku, jajach.

Witaminy dla sportowca – D, E, C, A

Na uwagę sportowców zasługuje witamina D, która wzmacnia mięśnie, stawy, kości. Pomaga uniknąć bolesnych w skutkach kontuzji. Uczestniczy w syntezie hormonów anabolicznych, które są kluczowe dla rozwoju sylwetki. Witamina E jako silny przeciwutleniacz pomaga usuwać wolne rodniki, które pojawiają się w wyniku stresu oksydacyjnego powstałego w odpowiedzi na wysiłek. Zapobiega skurczom mięśni, które dzięki niej także wolniej się męczą. Witamina C dla sportowców jest również ważna. Jej główne działanie antyoksydacyjne, podobnie jak w przypadku E, skupia się na niwelowaniu wolnych rodników. Uczestniczy w syntezie kolagenu, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania tkanki łącznej. Poprawia wchłanianie żelaza z pokarmu, dzięki czemu tlen jest efektywniej rozprowadzany po organizmie, co łagodzi zmęczenie. Witamina A bierze udział w procesie syntezy białek, podczas której aminokwasy łączą się, tworząc nową tkankę mięśniową.

Witaminy i minerały dla sportowców – jaką mają formę?

Rynek farmaceutyczny oferuje suplementy diety zawierające pojedyncze witaminy lub ich połączenia. Kompleks witamin dla sportowców często wzbogacają mikroskładniki, w tym m.in.: żelazo, magnez, potas, wapń, cynk, sód. Wiele pierwiastków stanowi składnik hormonów czy enzymów niezbędnych w procesach metabolizmu. Preparaty mogą mieć formę tabletek, kapsułek lub mieszanek w proszku do rozpuszczenia na wodzie.

Zestaw witamin i minerałów dla sportowców opiera się na sztucznie pozyskiwanych związkach, których wchłanialność jest mniejsza w porównaniu z tymi naturalnie występującymi. Należy mieć zatem na uwadze, że suplementy diety nie zastąpią występujących w pożywieniu witamin.

Bibliografia:

1. Hassa R., Mrzigod J., Nowakowski J., Podręczny słownik chemiczny, Videograf II, Katowice 2004.

2. Kincaid Murray R., Granner D.K., Rodwell V.W., Biochemia Harpera ilustrowana, PZWL, Warszawa 2008.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
81
5
Polecamy
Jakie są najlepsze witaminy dla sportowców?
Jakie są najlepsze witaminy dla sportowców? Dzień Dobry TVN
Co powinna zawierać dieta dla piłkarza, aby ułatwić utrzymanie formy?
Co powinna zawierać dieta dla piłkarza, aby ułatwić utrzymanie formy? Dzień Dobry TVN
Zdrowa żywność, atestowane suplementy diety i odżywki dla sportowców - sprawdź ofertę Sportano, nowego sklepu internetowego
Zdrowa żywność, atestowane suplementy diety i odżywki dla sportowców - sprawdź ofertę Sportano, nowego sklepu internetowego TVN zdrowie
Czym są suplementy diety?
Czym są suplementy diety? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?