Polub nas na Facebooku
Czytasz: Maść niedźwiedzia - jak działa i kiedy warto ją stosować?
menu
Polub nas na Facebooku

Maść niedźwiedzia - jak działa i kiedy warto ją stosować?

Maść

Fot: Rawf8 / gettyimages.com

Maść niedźwiedzia jest naturalnym preparatem zawierających liczne ekstrakty z ziół. Choć polecana jest głównie sportowcom, sprawdzi się w każdej domowej apteczce jako preparat rozgrzewający, przeciwbólowy i przyspieszający regenerację przeciążonych mięśni.

Maść niedźwiedzia jest środkiem dostępnym w prawie każdej aptece i stosunkowo niedrogim. Jest bezpieczna, działa przeciwbólowo, przeciwobrzękowo, rozgrzewająco i przeciwzapalnie.

Zobacz także:

Naturalne antybiotyki. Które z nich są najsilniejsze?

Siemię lniane na ból gardła – właściwości i sposób przyrządzania

Imbir – właściwości i zastosowanie. Jakie są jego efekty działania?

Co to jest maść niedźwiedzia?

Maść niedźwiedzia jest dostępnym w aptece specyfikiem stworzonym w oparciu o tradycyjną recepturę. Jej nazwa nawiązuje do szeroko stosowanej w średniowieczu maści z sadła niedźwiedziego, lecz obecnie dostępne preparaty nie zawierają żadnych składników pochodzenia zwierzęcego. Dzisiaj tworzy się ją na bazie parafiny, gliceryny, kwasu stearynowego oraz glikolu propylenowego, które są bezpiecznymi w użyciu składnikami wielu kosmetyków. Natomiast działanie lecznicze i relaksujące maść niedźwiedzia zawdzięcza ekstraktom z ziół.

Maść niedźwiedzia lekko rozgrzewająca – skład, działanie i zastosowanie

Najbardziej znana wersja maści niedźwiedziej to “naturalna siła i grzanie”. Działa ona rozgrzewająco i przeciwbólowo. Polecana jest sportowcom, osobom starszym i wszystkim, którzy cierpią z powodu bóli mięśniowych i stawowych. Można ją także stosować do rozgrzewającego masażu po intensywnym treningu czy nadmiernym wysiłku. W swoim składzie zawiera ekstrakty z:

  • liści winorośli;
  • liści eukaliptusa;
  • korzenia żeń-szenia;
  • kwiatu rumianku;
  • krwawnika;
  • liści jemioły;
  • nasion kopru włoskiego;
  • chmielu;
  • korzenia waleriany.

Zioła te mają działanie rozgrzewające, regenerujące, relaksujące, przeciwwysiękowe i pobudzające krążenie. To pierwsze jest wzmocnione przez dodatek olejku kamforowego. Maść ma przyjemny, choć intensywny, zapach.

Maść niedźwiedzia silnie rozgrzewająca – skład, działanie i zastosowanie

Maść Niedźwiedzia Silne Grzanie jest preparatem bardzo silnie rozgrzewającym, który mocno pobudza ukrwienie, wywołując pieczenie skóry i jej miejscowe zaczerwienienie. Nie zaleca się stosowania jej u osób poniżej 16 roku życia. Również jej zapach jest o wiele silniejszy niż wersji łagodnie rozgrzewającej. Tak intensywne działanie zawdzięcza ona obecności dużej ilości olejków eterycznych – kamforowego, eukaliptusowego i sosnowego. Ponadto w jej składzie znajdują się:

  • olej z kiełków pszenicy;
  • ekstrakt z kwiatu arniki;
  • ekstrakt z liści eukaliptusa;
  • ekstrakt z lawendy;
  • ekstrakt z liści mięty pieprzowej;
  • ekstrakt z liści aloesu;
  • ekstrakt z owoców oliwki;
  • ekstrakt ze skórki gorzkiej pomarańczy;
  • ekstrakt z igieł sosnowych;

Tak skomponowany skład nie tylko działa o wiele silniej rozgrzewająco, ale wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Maść ta może być więc stosowana pomocniczo w leczeniu kontuzji.

Maść niedźwiedzia chłodząca – skład, działanie, zastosowanie

Maść Niedźwiedzia Polarny Chłód jest chłodzącym wariantem tego leku przeznaczonym do użycia bezpośrednio po kontuzjach czy przeciążeniu mięśni. Wywołuje ona uczucie lekkiego i przyjemnego ochłodzenia skóry. Polecana jest również, aby przyspieszyć wchłanianie siniaków, krwiaków i wysięków. Ze względu na skład może być pomocna przy delikatnych oparzeniach.

W chłodzącej maści niedźwiedziej znajdują się mentol, olejek rycynowy, ekstrakt z kwiatów arniki i ekstrakt z mięty. Choć skład ten może się wydawać uboższy niż pozostałych rodzajów tej maści, został on starannie dobrany i zapewnia odpowiedni efekt chłodzący. Arnika stosowana na skórę wywiera na nią dobroczynny wpływ i leczy skutki urazów mechanicznych (obrzęki, krwiaki i siniaki). Wykazuje także działanie przeciwbólowe.

Maść niedźwiedzia czy końska?

Na polskim rynku konkurentem maści niedźwiedziej jest maść końska, którą również można dostać w wariantach: rozgrzewającym, silnie rozgrzewającym i chłodzącym. Ona także jest wykonana z naturalnych składników – olejków eterycznych i ekstraktów z ziół. Obie maści wykazują podobne działanie i można je kupić w zbliżonej cenie. Zdania co do tego, który z preparatów jest lepszy, są podzielone – kluczową rolę odgrywają osobiste preferencje użytkownika. Szukając najlepszego rozwiązania dla siebie, zapewne warto eksperymentować z obydwoma rodzajami maści.

Maść niedźwiedzia – stosowanie i przeciwwskazania

Maść niedźwiedzią zaleca się stosować do 2–3 razy dziennie, wmasowując ją w bolesne miejsca. Przeciwwskazaniem do jej używania jest nadwrażliwość bądź alergia na którykolwiek ze składników preparatu. Ze względu na to, że maść niedźwiedzia zawiera bardzo dużo różnych ekstraktów i olejków, osoby z tendencjami do alergii powinny zachować ostrożność przy jej stosowaniu.

Dlaczego coraz częściej korzystamy z medycyny naturalnej? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Źródło: x-news

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
122
9
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?