Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czarci (diabelski) pazur – jakie ma właściwości? Jak należy go stosować?
menu
Polub nas na Facebooku

Czarci (diabelski) pazur – jakie ma właściwości? Jak należy go stosować?

NAN

Fot.: Bits and Splits / stock.adobe.com

Czarci (diabelski) pazur już przez afrykańskie plemiona doceniany był przez swoje właściwości przydatne w leczeniu chorób nerek, pęcherza moczowego, wątroby, a przede wszystkim w dolegliwościach żołądkowych. Obecnie bardzo dobrze sprawdza się jako środek przeciwzapalny i przeciwbólowy.

Czarci pazur, znany też jako diabelski, rośnie w południowej Afryce, stąd jego powszechne zastosowanie w tamtejszej medycynie ludowej. Poza działaniem leczniczym traktowany jest na tych terenach jako rezerwa paszowa i wodna dla zwierząt. W Polsce wiele preparatów i suplementów diety zawiera wyciąg z tej rośliny.

Czarci pazur i zawarte w nim składniki lecznicze

Diabelski pazur jest rośliną bardzo niepozorną, a w medycynie wykorzystywany jest jego korzeń, w którym zgromadzonych jest wiele leczniczych substancji. Zawarte w nim irydoidy wykazują m.in. działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, które porównywane jest do działania popularnych leków. Składniki irydoidowe mają również właściwości znieczulające.

Czarci pazur to także bogactwo flawonoidów, np. luteolina jest moczopędna i daje delikatny efekt przeciwskurczowy przez zawarty w korzeniu kemferol. Z kolei kwas cynamonowy i jego pochodne (kwas kawowy i chlorogenowy) mają właściwości bakteriostatyczne i żółciowe, a także przeciwdrgawkowe.

Obecne w korzeniu sterole i triterpeny obniżają stężenie cholesterolu we krwi, wspomagają organizm w walce z gorączką i rozwijającym się zapaleniem, a także hamują rozwój nowotworów.

Czarci pazur – działanie

Właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe rośliny porównywane są do działania takich leków jak kortyzon czy fenylobutazon. Preparaty zawierające wyciąg z jej korzenia, np. maści z czarciego pazura, mogą być stosowane w celu zmniejszenia bólu lub złagodzenia bądź zwalczania stanów zapalnych – bardzo dobrze sprawdzają się więc w reumatyzmie i artretyzmie, ponieważ niwelują objawy tych chorób. Czarci pazur zmniejsza bóle kości i stawów, a także doceniany jest w łagodzeniu dolegliwości ze strony kręgosłupa.

Medycyna naturalna mówi również o jego działaniu odtruwającym organizm – roślinie przypisuje się właściwości oczyszczające i usuwające toksyny z organizmu. Stymuluje ona apetyt poprzez pobudzenie wydzielania soków trawiennych i wspomaganie procesów trawienia. Działanie czarciego pazura, dzięki zawartych w nim substancjach antyoksydacyjnych, chroni przed skutkami tzw. stresu oksydacyjnego.

Do sporządzenia leków wykorzystuje się proszek przygotowany z korzenia zebranego po przekwitnięciu rośliny. Z niego tworzy się ekstrakt płynny lub suchy, który niezależnie od formy służy do produkcji tabletek, kapsułek, maści, a także nalewek.

Czarci pazur – kapsułki. Czy każdy może je stosować?

Jeżeli chodzi o kapsułki z czarciego pazura lub inne preparaty zawierające wyciąg z jego korzenia, to przed ich zastosowaniem należy zapoznać się ze wszystkimi przeciwwskazaniami. Niestety nie mogą przyjmować ich osoby z chorobą żołądka lub dwunastnicy. Potwierdzono też, że czarci pazur wzmacnia działanie niektórych leków, zwłaszcza tych obniżających ciśnienie krwi i antyarytmicznych. Można znaleźć opinie, że przyjmowany w podwyższonej ilości wywołuje reakcję alergiczną, więc należy przestrzegać określonych przez producenta dawek. Nie jest zalecany dla diabetyków, chociaż ostateczną decyzję powinien w takiej sytuacji podjąć lekarz.

Dawki uważane za toksyczne dla organizmu są bardzo wysokie, więc ciężko mówić o objawach przedawkowania w przypadku stosowania wyciągu z czarciego pazura. Przyjmuje się, że szkodliwą dawką jest 13,5 g substancji na 1 kg masy ciała, więc należy zażyć bardzo dużą ilość substancji, aby można było zaobserwować toksyczny efekt.

Diabelski korzeń nie jest zalecany dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią, ponieważ nie ma badań na temat jego oddziaływania na płód, jak również nie wiadomo, czy zawarte w nim substancje przenikają do mleka matki.

Zobacz film: Wprowadzenie suplementów na rynek. Źródło: Wiem, co jem.

Czarci pazur – dawkowanie

Preparaty zawierające wyciąg z korzenia rośliny mają różną formę, co wpływa na ich stosowanie i dawkowanie. Ponieważ korzeń może wywołać działanie niepożądane, bezwzględnie należy przestrzegać zalecanych przez producenta dawek preparatu, a także odstawić go, jeżeli pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy, np. reakcja alergiczna. Należy pamiętać, że każdy z preparatów ma inną ilość substancji czynnej wchodzącej w skład pojedynczej dawki, stąd konieczne jest zapoznanie się z zaleceniami zawartymi w ulotce.

Poza maściami, żelami czy tabletkami można stosować napary z dodatkiem czarciego pazura. Zaleca się picie takiej herbaty przez około 8 tygodni, np. w celu oczyszczenia organizmu (3 razy dziennie). Po dwóch miesiącach konieczne jest zrobienie 3-tygodniowej przerwy, po czym można wrócić do kuracji. Na efekty należy jednak poczekać – pojawiają się dopiero po około 2 miesiącach.

W przypadku stosowania miejscowo maści, działanie można zaobserwować znacznie szybciej.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
338
18
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?