Suplementy diety są ogólnodostępne - można je kupić nie tylko w aptekach, ale także w kioskach czy marketach. Każdego roku na rynku pojawia się około 7 tysięcy nowych produktów. Czy mają jakąkolwiek wartość dla naszego organizmu?
Czym są suplementy diety?
To najczęściej witaminy, składniki mineralne, mikro i makroelementy, tłuszcze i ekstrakty roślinne. W założeniu suplementy diety mają stanowić uzupełnienie normalnego odżywiania. Nie powinny zastępować zdrowej zbilansowanej diety, która dostarcza organizmowi niezbędnych substancji odżywczych. Suplementy, dostępne przeważnie w formie tabletek lub pastylek do ssania, stosuje się w celu poprawy stanu zdrowia i zapobiegania lub uzupełniania niedoborów określonych witamin i minerałów.
Jak wygląda wprowadzenie suplementów diety na rynek?
Należy wypełnić specjalny wniosek i gotowe - można sprzedawać produkt. Ale czy ma on jakieś właściwości? Może okazać się, że wcale nie. Wszystko przez to, że od suplementów diety, podobnie jak od żywności, nie wymaga się udokumentowanego działania. Suplement diety nie może wpływać na funkcje organizmu, gdyż wtedy byłby sklasyfikowany jako lek. Jak się okazuje 90 proc. kupowanych suplementów nie działa!
Suplementy diety - które wybrać?
Farmaceuci przyznają, że są wręcz zalewani nowymi produktami. Większość z nich nie działa, a przynajmniej nie pozytywnie na nasz organizm. W sprzedawanych produktach znajdują się różne związki, niektóre mogą nas negatywnie obciążać przy braniu dużych dawek suplementu. Dlatego warto sięgać tylko po sprawdzone suplementy diety - najlepiej po konsultacji z lekarzem.