Parafina kosmetyczna używana jest do wielu zabiegów dostępnych nie tylko ośrodkach SPA, ale także w salonach kosmetycznych czy domowej pielęgnacji. Najpopularniejszym zabiegiem jest tzw. parafina na dłonie. Jej stosowanie stanowi wówczas rodzaj pielęgnacji, który pomaga w utrzymaniu gładkiej i elastycznej skóry. Warto jednak wiedzieć, że parafina kosmetyczna służy nie tylko urodzie, ale i zdrowiu. Stosuje się ją m.in. jako element leczenia ciepłem w terapii uzdrowiskowej.
Co to jest parafina kosmetyczna?
Mianem parafiny nazywa się mieszankę alkanów, czyli węglowodorów nasyconych. Jest to destylat ropy naftowej, który nie rozpuszcza się w wodzie. Substancja wyróżnia się przede wszystkim zdolnością przechowywania ciepła i powolnego oddawania go, co stanowi jedną z zalet w przypadku wykorzystywania jej do zabiegów kosmetycznych i leczniczych.
Tzw. parafina kosmetyczna jest mieszanką czystą chemicznie i stanowi skład wielu środków pielęgnacyjnych. Do produkcji preparatów wykorzystuje się wówczas jej miękką lub ciekłą formę.
Czy skórę dłoni można odmłodzić? Zobaczcie, jakie są profesjonalne zabiegi polecane w celu poprawienia wyglądu rąk:
Jak działa parafina w kosmetykach?
Parafina kosmetyczna dodawana jest do wielu produktów, których celem jest dbałość o urodę. Można znaleźć ją w sztucznej wazelinie, różnego typu pomadkach i szminkach, niektórych podkładach, kremach do rąk, stóp i twarzy, olejkach do kąpieli, specjalnych maskach parafinowych na twarz i dekolt czy w balsamach i mleczkach do ciała.
Pozytywne właściwości parafiny w kosmetykach wynikają z jej działania zmiękczającego i wygładzającego. W kontakcie ze skórą substancja tworzy na jej powierzchni rodzaj ochronnego filmu, który pozwala na zatrzymanie wilgoci i skutecznie zabezpiecza przed wysychaniem. W związku z tym po produkty z parafiną kosmetyczną warto sięgnąć zwłaszcza w chłodne dni, kiedy to twarz i dłonie narażone są na podrażnienia, będące wynikiem niekorzystnego działania wiatru i mrozu.
Parafina na dłonie i stopy
Szczególnie popularna jest parafina do rąk – zabiegi tego typu oferowane są przez większość gabinetów kosmetycznych i mają wiele niezaprzeczalnych zalet. Dzięki nałożeniu ciekłej parafiny na dłonie ich skóra staje się bardziej elastyczna, miękka i gładka. Zabieg pomaga więc w regeneracji zniszczonego naskórka, a także dodatkowo natłuszcza go i nawilża. Ponadto korzystnie wpływa na stan paznokci, pobudza krążenie krwi, a także niweluje napięcie mięśni i przynosi uczucie ulgi i rozluźnienia. Co ważne, w przypadku stosowania parafiny na dłonie efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu.
W dokładnie ten sam sposób działa parafina na stopy. Zabiegi z jej wykorzystaniem pozwalają na przyjemny relaks i szybką regenerację skóry. Nakładanie parafiny na stopy zalecane jest zwłaszcza osobom z tendencją do pękających pięt.
Inne zabiegi parafinowe
Stosowanie parafiny kosmetycznej nie musi ograniczać się do stóp i dłoni. Substancja doskonale sprawdzi się także na innych częściach ciała. Popularne zabiegi parafinowe, które można wykonać we własnym domu, to:
- parafina na włosy – powoduje wygładzenie włosów i nadaje im blasku, jednak nie zaleca się jej stosowania w przypadku słabych, cienkich i przetłuszczających się włosów (parafina kosmetyczna może je zbytnio obciążyć);
- parafina do kąpieli – w przypadku suchej skóry łokci i kolan, a także przy napięciu mięśni, bólach stawów i ogólnym zmęczeniu wystarczy dolać odrobinę olejku parafinowego do wanny;
- maska parafinowa na twarz – zastosowanie specjalnej maseczki sprawdzi się zwłaszcza w przypadku skóry suchej, ponieważ ma właściwości wygładzające i natłuszczające.
Należy pamiętać, że zabiegi parafinowe nie zawsze związane są z pielęgnacją – czasami mają charakter leczniczy. W tzw. ciepłolecznictwie stosuje się parafinowe okłady, zawijania i skarpetki. Ich celem jest nie tylko odmłodzenie i uelastycznienie skóry, ale również pomoc w gojeniu ran, rozluźnieniu napiętych mięśni czy złagodzeniu dolegliwości bólowych ze strony stawów.
Czy każdy może stosować zabiegi parafinowe?
Choć zabiegi parafinowe mają wiele zalet, nie każdy powinien je stosować. Nie zaleca się ich wykonywania w przypadku:
- ostrych stanów zapalnych stawów,
- nowopowstałych blizn, które dopiero zaczynają się goić,
- wyraźnych owrzodzeń w miejscu, w którym ma być przeprowadzony zabieg,
- alergii na parafinę,
- chorób skóry, np. egzemy,
- grzybicy paznokci,
- osteoporozy,
- niewydolności ze strony układu krążenia.
Gdzie kupić parafinę kosmetyczną?
Parafinę kosmetyczną można dostać w aptece lub w sklepie internetowym. Jej cena jest niewysoka – koszt to zazwyczaj 10–15 zł za opakowanie o pojemności 500 ml. Kupiony produkt warto wykorzystać do zrobienia domowego SPA. Samodzielne nakładanie parafiny na dłonie lub stopy daje bowiem równie dobre efekty, co wizyta w salonie kosmetycznym.