Herbata z imbirem, woda z imbirem czy imbir z miodem - tego typu napoje własnej produkcji cieszą się sporym zainteresowaniem wśród osób, które cenią domowe metody leczenia i zapobiegania chorobom. Wprawdzie imbir wciąż sporej liczbie osób kojarzy się tylko jako przyprawa dodawana do potraw czy grzanego piwa, ale możliwości jego wykorzystywania jest znacznie więcej.
Imbir: właściwości lecznicze i przeciwwskazania
W skład imbiru wchodzi wiele substancji, takich jak: olejek eteryczny, gingerol czy zinferon, dzięki czemu ma on szereg właściwości leczniczych. Imbir jest pomocy m.in. w przypadku:
-
przeziębień (dzięki właściwościom bakteriobójczym i przeciwzapalnym skutecznie wspomaga leczenie farmakologiczne),
- schorzeń stawów (imbir w formie olejku może być stosowany podczas masażu, zmniejsza bóle stawowe),
- mdłości, również tych spowodowanych chorobą lokomocyjną,
- bóli miesiączkowych (imbir dodawany do jedzenia pomaga zmniejszyć bóle spowodowane okresem),
- obrzęków (olejek eteryczny zawarty w imbirze działa moczopędnie, co pomaga zmniejszyć obrzęki m.in. nóg),
- migreny,
- problemów z koncentracją (regularnie stosowany imbir poprawia ukrwienie mózgu, wspomagając tym samym jego pracę),
- problemów z trawieniem (wspomaga wydzielanie śliny i soku żołądkowego, jest pomocny w przypadku bóli brzucha oraz wzdęć),
- nieświeżego oddechu (bakteriobójcze i przeciwgrzybicze działanie imbiru korzystnie wpływa na higienę jamy ustnej),
- problemów z krążeniem (poprawia krążenie krwi w organizmie).
- Regularne stosowanie imbiru może korzystnie wpłynąć na funkcjonowanie organizmu. Należy jednak pamiętać, że ma ono działanie wspomagające leczenie i nie należy leczyć schorzeń tylko poprzez stosowanie tej rośliny. W każdym przypadku chorobowym konieczna jest wizyta u lekarza, który dobierze odpowiedni sposób leczenia. Konsultacja lekarska przed stosowaniem imbiru jest również wskazana u kobiet w ciąży.
Jaki imbir: marynowany, korzeń czy w proszku?
W sklepach najczęściej można znaleźć imbir w trzech postaciach: marynowany, korzeń i mielony, czyli w postaci proszku. Warto wiedzieć, że każda z nich ma swoje zastosowanie. Jeżeli chodzi o imbir marynowany, to doskonale sprawdza się jako dodatek do dań kuchni orientalnej, m.in. sushi. Można stosować go również jako przyprawę do innych potraw, w zależności od upodobań smakowych. Również imbir mielony najlepiej sprawdza się w kuchni. Taka forma przyprawy pasuje do różnego rodzaju sosów, ciast i ciasteczek czy pieczonych owoców. Stosując imbir mielony, należy pamiętać, że jego aromat jest bardzo intensywny i dlatego nie powinno używać się go w dużych ilościach.
Dużą popularnością, szczególnie u osób z przeziębieniami oraz chcących się odchudzić, cieszy się korzeń imbiru. Świeża postać tej rośliny ma najlepsze działanie i dzięki regularnemu korzystaniu z jej dobroczynnych składników można szybko osiągnąć zadowalające efekty. Podobnie jak w przypadku imbiru w postaci mielonej i marynowanej, korzeń może stanowić dodatek do potraw. Częściej jest jednak wykorzystywany jako środek wspomagający leczenie. (Imbir na przeziębienie)
W przypadku przeziębień najlepiej jest dodawać świeży imbir do herbaty. Najwięcej właściwości daje korzeń obrany ze skórki, pokrojony i dodany do gorącej herbaty. Z uwagi na ostry i intensywny smak (świeży imbir jest ostrzejszy aniżeli ten w formie mielonej) należy stosować go z umiarem. Zwłaszcza w przypadku osób, które nie przepadają za jego smakiem. Dzięki właściwościom bakteriobójczym i przeciwzapalnym, świeży imbir dobrze sprawdza się jako środek na ból gardła. Obrany i pokrojony w niewielkie kawałki można stosować jako formę naturalnej tabletki do ssania.
Imbir: przepisy na zdrowe koktajle
Aromat imbiru stanowi świetny dodatek do wielu napojów. Prócz tradycyjnych herbat rozgrzewających na przeziębienie czy zwykłej wody z imbirem na odchudzenie można pokusić się o robienie zdrowych napojów i koktajli. Poleca się je szczególnie osobom będącym na diecie. Świeży imbir stanowi doskonały dodatek do takich owoców i warzyw, jak:
- ananas,
- cytryna,
- szpinak,
- ogórek,
- pietruszka,
- jarmuż,
- banan,
- kiwi.
Przygotowanie pożywnego i zdrowego koktajlu z imbirem zazwyczaj jest proste i szybkie. Smakowity koktajl na bazie ananasa przygotowuje się w kilka minut. Pokrojonego w kostki ananasa należy wrzucić do blendera, dolać sok wyciśnięty z 1 cytryny, około 2-3 łyżek miodu, kilka kostek lodu oraz szczyptę mielonego imbiru lub niewielki plasterek świeżego. Wszystko razem należy blendować do uzyskania jednolitej, płynnej konsystencji.