Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czerwona koniczyna. Łagodzi objawy menopauzy, astmy i zapalenia stawów
menu
Polub nas na Facebooku

Czerwona koniczyna. Łagodzi objawy menopauzy, astmy i zapalenia stawów

Feifei Cui-Paoluzzo/getty images

Czerwona koniczyna to roślina powszechnie występująca w Polsce. Choć wiele osób uważa ją za chwast, koniczyna ma szerokie zastosowanie w medycynie tradycyjnej. Używa się jej jako lekarstwo łagodzące objawy menopauzy, astmy, trądziku. Przeciwdziała osteoporozie. Sprawdź, jakie jeszcze ma właściwości.

Z czerwonej koniczyny możemy wyplatać nie tylko wianki na głowę, ale również przyrządzać lecznicze napary, które złagodzą wiele uciążliwych dolegliwości.

Koniczyna czerwona – co to jest?

Koniczyna czerwona, zwana również koniczyną łąkową, to roślina o ciemnoróżowej barwie powszechnie występująca w Europie, Azji i Afryce Północnej. W Polsce jest często traktowana jako chwast. Bywa również wykorzystywana jako roślina pastewna ze względu na wysoką zawartość białka.

Kwitnąca część czerwonej koniczyny jest używana jako jadalny oraz dekoracyjny dodatek, a także jako ekstrakt olejków eterycznych.

Czerwona koniczyna – właściwości i działanie

Kwiaty i ziele koniczyny czerwonej zawierają:

  • flawonoidy (dzięki czemu koniczyna działa antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie)
  • barwniki antocyjanowe,
  • kwasy fenolowe,
  • garbniki,
  • olejki eteryczne,
  • witaminy C i E,
  • karoten,
  • magnez,
  • żelazo,
  • potas.

Koniczyna czerwona to zioło stosowane w medycynie tradycyjnej w leczeniu szerokiego zakresu problemów zdrowotnych, takich jak:

  • uderzenia gorąca,
  • osteoporoza,
  • zapalenie stawów,
  • choroby skóry i włosów.

Wyciągi z kwiatów i ziela stosowane wewnętrznie działają pozytywnie również na układ pokarmowy – regulują apetyt, trawienie i wypróżnianie. Mają działanie przeciwświądowe, przeciwzapalne, moczopędne i leczą choroby dróg oddechowych.

Czerwona koniczyna – łagodzi objawy menopauzy

Czerwona koniczyna może złagodzić objawy menopauzy takie jak: niepokój, depresja, suchość pochwy. Niektóre badania wykazały, że codzienne przyjmowanie 40–80 mg czerwonej koniczyny może pomóc zmniejszyć silne uderzenia gorąca w okresie menopauzy.

Oprócz tego ekstrakt z czerwonej koniczyny wykazuje korzystny wpływ na poprawę kondycji włosów i skóry.

W badaniu z udziałem 109 kobiet, które przeszły menopauzę, uczestniczki zauważyły znaczną poprawę jakości skóry i kondycji włosów. Badane przez 90 dni zażywały 90 mg ekstraktu z koniczyny dziennie.

Zobacz film: Kiedy pojawia się menopauza?

źródło: Dzień dobry TVN

Czerwona koniczyna na zdrowe serce

Czerwona koniczyna wzmacnia naczynia krwionośne, tonizuje mięsień sercowy, obniża ciśnienie, zmniejsza ilość cholesterolu.

Niektóre wstępne badania wykazały, że czerwona koniczyna może poprawić zdrowie serca u kobiet po menopauzie.

Badanie z 2015 roku przeprowadzone na 147 kobietach po menopauzie wykazało spadek o 12 proc złego cholesterolu LDL po codziennym przyjmowaniu 50 mg czerwonej koniczyny przez rok. Inne badanie z udziałem kobiet po menopauzie, które przyjmowały czerwoną koniczynę przez okres 4-12 miesięcy wykazało znaczny wzrost dobrego cholesterolu HDL, a także całkowite zmniejszenie złego LDL.

Czerwona koniczyna – remedium na trądzik

Czerwona koniczyna dobrze sprawdza się jako preparat na trądzik, ponieważ działa odkażająco. Koniczyna przyjmowana w formie suplementu działa estrogennie i stabilizująco na poziom hormonów, dzięki czemu leczy doskwierającą dolegliwość. Dodatkowo napary z tej rośliny użyte do przemywania skóry działają przeciwzapalnie i łagodząco na zmiany. Stosowana wewnętrznie zmniejsza też objawy łojotoku.

Czerwona koniczyna - na bóle stawowe

Czerwoną koniczynę stosuje się również przeciw osteoporozie – roślina podnosi ilość estrogenów, ale równocześnie nie zwiększa ryzyka wystąpienia nowotworów. Czerwoną koniczynę stosuje się w celu regeneracji kości szczególnie u kobiet po menopauzie, ponieważ  to w tym okresie występuje największe ryzyko złamań i utraty masy i gęstości kostnej, czego następstwem może być osteoporoza.

Koniczyna czerwona zawiera izoflawony, które są rodzajem fitoestrogenu - związku roślinnego, który może słabo naśladować estrogen w organizmie. Niektóre badania wykazały związek między spożyciem izoflawonów, a zmniejszeniem ryzyka osteoporozy.

Badanie z 2015 roku przeprowadzone na 60 kobietach przed menopauzą wykazało, że przyjmowanie 150 ml ekstraktu z czerwonej koniczyny zawierającego 37 mg izoflawonów dziennie przez 12 tygodni prowadziło do mniejszej utraty BMD, czyli gęstości mineralnej kości w odcinku lędźwiowym kręgosłupa i szyi w porównaniu z grupą placebo.

Oprócz tego czerwona koniczyna działa wspierająco na układ nerwowy – uspokajająco, przeciwdepresyjnie, przeciwbólowo.

Czerwona koniczyna - zastosowania i dawkowanie

Koniczyna czerwona jest zwykle stosowana jako suplement diety lub napar z suszonych kwiatostanów. Susz można przygotować samodzielnie lub kupić w sklepach zielarskich lub przez Internet.

Większość suplementów z czerwonej koniczyny znajduje się w dawkach 40–80 mg. Zawsze należy przestrzegać zalecanej dawki opisanej na opakowaniu.

Do przygotowania naparu z czerwonej koniczyny potrzebujemy 4 g suszu koniczyny, którą zalewamy szklanką (250 ml) wrzącej wody. Parzymy przez 5-10 minut.

Czerwona koniczyna – skutki uboczne

Koniczyna czerwona została uznana przez organizację Food and Drug Administration (FDA) za bezpieczną. Większość badań wykazała również, że jest dobrze tolerowana. Niemniej jednak, tak jak w przypadku wielu innych ziół, możliwe jest wystąpienie skutków ubocznych.

Potencjalne skutki uboczne obejmują plamienie z pochwy, przedłużone miesiączki, podrażnienie skóry, nudności i ból głowy.

Ze względu na działanie estrogenne czerwonej koniczyny, przyjmowanie rośliny powinny skonsultować ze swoim lekarzem osoby zmagające się z chorobami hormonowrażliwymi lub zaburzeniami krzepnięcia. Czerwonej koniczyny powinny również unikać kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.

źródło:www.healthline.com

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
69
5
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?