Menopauza u kobiet objawia się m. in. zawrotami głowy, uderzeniami gorąca, wahaniami nastroju, nerwowością, pogorszeniem samopoczucia oraz kondycji skóry. Inaczej nazywana jest klimakterium, ale czym właściwie jest? To po prostu ostatnia miesiączka, którą statystyczna Polka ma w 51. roku życia. Za menopauzą stoją hormony, których produkcja wraz z wiekiem spada.
W organizmie kobiety główny prym wiodą hormony, których produkcja spada wraz z wiekiem. Estrogeny, które odpowiadają za kobiecy wygląd i chronią kości przed wymywaniem wapnia, mogą w ogóle przestać być produkowane w podeszłym wieku. Wzrasta zatem ryzyko wystąpienia osteoporozy, ale nie tylko - zmniejsza się poziom dobrego cholesterolu, a wzrasta poziom tego złego. Zwiększa się także ryzyko zawału serca oraz wystąpienia nadciśnienia i miażdżycy.
Z kolei stężenie androgenów (produkowanych głównie w jajnikach) zaczyna się wahać, przez co spada libido i ochota na seks, pogarsza się kondycja skóry, pogłębiają się zmarszczki i pojawia się tendencja do tycia. To właśnie z powodu androgenów występują uderzenia gorąca.
W leczeniu menopauzy stosowana jest hormonalna terapia zastępcza. Jednak nie wszystkie panie mogą z niej skorzystać. U pacjentek, u których stwierdzono krwawienia z dróg rodnych o nieznanej przyczynie, zdiagnozowano zakrzepicę i niewydolność wątroby lub choroby nowotworowe nie ma możliwości korzystania z terapii hormonalnej. Na szczęście dieta znacząco może pomóc w łagodzeniu objawów menopauzy:
Wskazania do rozpoczęcia hormonalnej terapii zastępczej:
- uderzenia gorąca (nie są one tylko subiektywnym odczuciem, ale rzeczywistą zmianą temperatury ciała),
- nocne poty,
-
bóle głowy,
- zmiany nastroju, drażliwość, zmęczenie,
- depresja, zaburzenia snu,
- zanik libido, bolesność odczuwana podczas stosunku, suchość pochwy,
- nasilająca się osteoporoza,
- zmiany zanikowe w obrębie sromu i pochwy,
- nawracające zapalenia dróg moczowych i nietrzymanie moczu.