Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co oznacza zapach acetonu z ust u dziecka i dorosłego? Przyczyny nieprzyjemnego oddechu
menu
Polub nas na Facebooku

Co oznacza zapach acetonu z ust u dziecka i dorosłego? Przyczyny nieprzyjemnego oddechu

Fot: SIphotography / gettyimages.com

Zapach acetonu z ust u dziecka i osoby dorosłej jest spowodowany podwyższonym poziomem ciał ketonowych w organizmie. Taka sytuacja najczęściej zdarza się w przebiegu cukrzycy – choroby metabolicznej, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy we krwi. Kiedy pojawi się zapach acetonu z ust, należy udać się do lekarza.

Zapach acetonu z ust jest bardzo charakterystyczny. Określa się go jako nieprzyjemną, kwaśną woń, przypominającą sfermentowane jabłka lub owoce. Z tego powodu niekiedy bywa mylony z zapachem alkoholu. Przyczyny zapachu acetonu z ust u dzieci i dorosłych mogą być różne, dlatego zawsze należy skonsultować ten problem z lekarzem i wykonać badania laboratoryjne.

O czym świadczy zapach acetonu z ust?

Zapach acetonu z ust rozpoznaje się, kiedy podczas wydechu wydzielana jest nieprzyjemna woń sfermentowanych jabłek. Pojawia się on w sytuacji, kiedy w organizmie wzrasta poziom ciał ketonowych. Jest to grupa związków organicznych, które są metabolitami tłuszczów. W organizmie człowieka głównym miejscem ich wydzielania do krwi jest wątroba. Aceton stanowi mniej niż 2 proc. ciał ketonowych. W niektórych przypadkach może być go więcej. Wówczas pojawia się charakterystyczny objaw, jakim jest zapach acetonu z ust.

Przyczyny zapachu acetonu z ust to przede wszystkim zaburzenia metaboliczne w przebiegu cukrzycy. Brzydki oddech może pojawić się również u osób, które stosują rygorystyczną dietę odchudzającą lub głodzą się. Do zwiększonej produkcji ciał ketonowych dochodzi również u kobiet ciężarnych, które ograniczają spożycie węglowodanów lub u osób nadużywających alkoholu.

Zobacz także:

Metaliczny posmak w ustach – przyczyny, leczenie i niepokojące objawy

Słodki smak w ustach – przyczyny i objawy towarzyszące

Posmak krwi w ustach – czy jest się czym martwić?

Co robić, kiedy pojawi się zapach acetonu z ust?

Niezależnie od możliwej przyczyny zapachu acetonu z ust, zawsze należy skonsultować problem z lekarzem. Specjalista zbierze dokładny wywiad, zbada obecność innych objawów oraz wyda skierowanie na szczegółowe badania diagnostyczne.

Badania diagnostyczne u osób, u których występuje zapach acetonu z ust, obejmują analizę krwi i moczu. Bardzo ważne jest określenie poziomu glukozy we krwi. Oznacza się także stężenie acetooctanu (pochodnej acetonu) w moczu. W przypadku podejrzenia cukrzycy wykonuje się również krzywą cukrową.

W przypadku, kiedy pojawi się zapach acetonu z ust i lekarz zleca badanie ogólne moczu, pacjent pobiera materiał do badania samodzielnie. Aby wynik wyszedł wiarygodny, należy wcześniej podmyć okolice intymne wodą i zebrać mocz ze środkowego strumienia (pierwsze kilka mililitrów należy oddać do muszli) do specjalnej probówki (można ją kupić w aptece lub otrzymać w laboratorium).

Zapach acetonu z ust a cukrzyca

Zapach acetonu z ust jest charakterystyczny dla choroby metabolicznej, jaką jest cukrzyca typu 1 lub 2. Najczęściej nieprzyjemna woń jest pierwszym objawem schorzenia. Pojawia się ona także u osób, które nieprawidłowo leczą cukrzycę. Zapach mogą zaobserwować chorzy po intensywnym wysiłku fizycznym.

Przyczyną zapachu acetonu z ust w przebiegu cukrzycy jest hiperglikemia, czyli podwyższony poziom glukozy we krwi oraz zaburzenia wydzielania insuliny, które powodują, że powstaje jej niedobór. Wówczas organizm zaczyna pozyskiwać energię z tłuszczów, w wyniku czego powstają ciała ketonowe. Sytuacja ta jest niebezpieczna dla pacjenta, ponieważ ich duże stężenie prowadzi do ketonemii lub kwasicy ketonowej, a w skrajnych przypadkach do ketonowej śpiączki cukrzycowej.

Kwasica ketonowa poza zapachem acetonu z ust objawia się także:

  • osłabieniem, sennością, a nawet utratą przytomności;
  • zaburzeniami świadomości;
  • utratą łaknienia;
  • dolegliwościami ze strony układu pokarmowego (bólem brzucha, wzdęciami, wymiotami);
  • zaczerwienieniem policzków;
  • suchością skóry i błon śluzowych;
  • odwodnieniem;
  • oddechem Kussmaula (głębokie i zbyt częste oddechy).

Zapach acetonu z ust a dieta

Zapach acetonu z ust mogą zauważyć u siebie również te osoby, które stosują dietę o obniżonej zawartości węglowodanów (poniżej 130 g na dobę). Są one zastępowane produktami bogatymi w tłuszcz oraz białko. W takiej sytuacji tłuszcze stają się głównym źródłem energii w organizmie, co prowadzi do zwiększenia poziomu ciał ketonowych. Zapach acetonu z ust oraz inne objawy, np. zmęczenie, senność, zawroty głowy i spadek sprawności fizycznej mogą utrzymywać się przez kilka tygodni. Podobnie dzieje się u osób, które stosują głodówkę.

Zapach acetonu z ust u dziecka

Zapach acetonu z ust u dziecka może być pierwszym objawem cukrzycy typu I, czyli cukrzycy insulinozależnej. Jej przyczyną jest autoimmunologiczny proces niszczenia komórek trzustki (wysp Langerhansa), co skutkuje zaburzeniami wydzielania insuliny. Najczęściej rozpoznaje się ją w wieku dziecięcym lub nastoletnim. Na jej wystąpienie poza zapachem acetonu z ust u dziecka wskazuje: utrata masy ciała, przewlekłe zmęczenie, wzmożone pragnienie, zaburzenia widzenia.

Zapach acetonu z ust u dziecka może pojawić się także w sytuacji głodu lub kiedy spożywa ono niedostateczną ilość płynów. Nieprzyjemny oddech zawsze wymaga konsultacji lekarskiej i diagnostyki.

Jakie objawy mogą świadczyć o cukrzycy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Cukrzyca co ja wywołuje i jak się ją leczy? Źródło: x-news

Bibliografia:

1. M. Górska-Ciebiada i wsp., Stany nagłe w cukrzycy – cukrzycowa kwasica ketonowa i zespół hiperglikemiczno-hipermolalny, [w:] „Anestezjologia i Ratownictwo” 2011, 5, s. 327–334.

2. B. Lewandowski i wsp., Przykry zapach z ust (halitosis) – problem nie tylko stomatologiczny, [w:] „Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego i Narodowego Instytutu Leków w Warszawie”, 2, Rzeszów 2013, s. 219–225.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
78
9
Polecamy
Odwodnienie dzieci i dorosłych – przyczyny, objawy i sposoby leczenia
Odwodnienie dzieci i dorosłych – przyczyny, objawy i sposoby leczenia Dzień Dobry TVN
Celiakia u dzieci i dorosłych.
Przyczyny, objawy i leczenie celiakii
Celiakia u dzieci i dorosłych. Przyczyny, objawy i leczenie celiakii Dzień Dobry TVN
Objawy kwasicy ketonowej, obniżanie poziomu ciał ketonowych i glukozy – leczenie 
Objawy kwasicy ketonowej, obniżanie poziomu ciał ketonowych i glukozy – leczenie  TVN zdrowie
Aceton w moczu.
Jakie są przyczyny i objawy obecności acetonu w moczu u dzieci i kobiet w ciąży?
Aceton w moczu. Jakie są przyczyny i objawy obecności acetonu w moczu u dzieci i kobiet w ciąży? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?