Posmak krwi w ustach jest niespecyficznym objawem awitaminozy, chorób ogólnoustrojowych, urazów mechanicznych, zapaleń śluzówki, a nawet ciąży. Kobiety spodziewające się potomstwa czasami nawet na kilka tygodni przed wykonaniem testu czy wizytą u lekarza ginekologa doświadczają smaku krwi w ustach. Należy jednak zaznaczyć, że objaw ten należy raczej do rzadkości. Z czasem do tego symptomu dołącza zgaga. Oczywiście ciężarna nie odczuwa prawdziwej krwi. Wahania hormonów w początkowym okresie ciąży sprawiają, że kubki smakowe odbierają różne smaki za metaliczne. Posmak ten można próbować neutralizować domowymi sposobami. Doskonale nadają się do tego kwaśne soki – cytrynowe lub grejpfrutowe – ponieważ obniżają pH w jamie ustnej.
Zatrucie metalami ciężkimi a posmak krwi w ustach
Poza fizjologicznym stanem ciąży odczuwanie metalicznego smaku na języku jest alarmem dla organizmu. W przypadku smaku krwi w ustach inne przyczyny mogą tkwić w zatruciu metalami. Winowajcą jest na ogół chrom – pierwiastek chemiczny, który zyskał sławę jako dobry środek na odchudzanie, ponieważ przyśpiesza spalanie tłuszczów. Coraz więcej klientów aptek (głównie pań) sięga po suplementy diety w postaci tabletek mających za zadanie znacznie zredukować masę ciała. Mimo iż na opakowaniu każdego leku czy suplementu widnieją informacje o maksymalnej, dziennej, bezpiecznej dawce, to niewiele osób bierze sobie do serca takie ostrzeżenia. A zbyt wysoki podaż pigułek z dodatkiem chromu może mieć poważne następstwa, głównie dla układu pokarmowego. Chrom nie tylko powoduje posmak krwi w ustach rano, ale i grozi zapaleniem jelit oraz żołądka, poważnym uszkodzeniem nerek, a także plamami skórnymi.
Inne choroby a posmak krwi
Posmak krwi w ustach może wskazywać na problemy z układem trawiennym. Jedną z przyczyn jest hiperkalemia, czyli podwyższony poziom potasu. Im więcej potasu w organizmie, tym bardziej zaburzone procesy przewodzenia impulsacji w mięśniu sercowym oraz nerwowym. Chory może odczuwać kołatanie serca, skurcze mięśni i doznawać drętwienia kończyn dolnych i górnych. W takich sytuacjach konieczna jest wizyta u lekarza, który pokieruje na szczegółowe badania krwi. Pomogą one potwierdzić lub wykluczyć hiperkalemię. Nie wolno tego lekceważyć, gdyż nadmiar potasu stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. Także nadmiar witaminy D może dawać wrażenie smaku krwi w przełyku i na języku. Witamina D jest niezbędnym budulcem kości, wspomagających wchłanianie wapnia. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy słońca jest jak na lekarstwo, wiele osób masowo sięga po duże dawki tej witaminy. Wiosną i latem sama ekspozycja na światło słoneczne sprawia, że skóra magazynuje duże jej ilości. Jednakże zbyt wysokie stężenie witaminy D w diecie oraz w suplementach upośledza układ krążenia i nerwowy. Ludzie, którzy przedawkowali tę witaminę, skarżyli się również na ciągłe zmęczenie, nudności, nadmierną potliwość, migreny, suchość i swędzenie skóry oraz wymioty.
Przewlekłe choroby układu odpornościowego, takie jak sarkoidoza, mogą dawać delikatny posmak metalu w ustach. Osoby cierpiące na sarkoidozę na węzłach chłonnych mają niewielkie grudki zapalne – ziarniaki. Jest to schorzenie dość trudne do diagnozy i wymaga badań, takich jak rentgen płuc, biopsja węzłów chłonnych oraz morfologia krwi (poziom wapnia).
Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o układzie pokarmowym:
Metaliczny smak w ustach a grzybica
Cukrzyca, znana dziś jako choroba cywilizacyjna, atakuje wiele narządów i oddziałuje na kilka układów organizmu. Cukrzycy bardzo często doświadczają grzybicy w jamie ustnej. Narośl umiejscowiona w jamie ustnej oraz na błonie śluzowej zaburza prawidłowe funkcjonowanie kubków smakowych. Nie tylko cukrzyca daje takie objawy. Przedłużająca się antybiotykoterapia często doprowadza do wyjałowienia organizmu, co stanowi doskonałe podłoże do rozwoju różnego rodzaju grzybów. Podobne wrażenia obecności krwi w buzi dają owrzodzenia pojawiające się w gardle wraz z uczuciem pieczenia i bólem. Permanentne uczucie obecności krwi w jamie ustnej przebiega również w drożdżycy, na którą częściej chorują osoby nadużywające alkoholu oraz papierosów lub żyjące na bakier z higieną jamy ustnej.
Posmak krwi w buzi u dzieci
Jedną z najczęstszych chorób dziecięcych, w których typowym objawem jest metaliczny posmak krwi w ustach, jest zapalenie migdałków. Choroba ta przenoszona jest drogą kropelkową zarówno przez bakterie, jak i przez wirusy. Na szczęście choroba jest w 100% uleczalna i związana głównie z okresem dzieciństwa.