Metaliczny smak w ustach jest stanem mającym wiele przyczyn. Może pojawić się po antybiotyku czy innych lekach, w ciąży, przed okresem i w przebiegu wielu schorzeń. Bardzo częstą przyczyną metalicznego posmaku w ustach są zaniedbania higieniczne w jamie ustnej. Czasami metaliczny posmak w ustach nie ma jednak uchwytnej przyczyny. Nie jest to też objaw swoisty dla żadnego niepokojącego stanu. Zdarza się u osób zdrowych. Główne wrażenia smakowe powstają w kubkach smakowych, które zlokalizowane są przede wszystkim na błonie śluzowej jamy ustnej języka. Po odebraniu wrażenia smaku trafia ono do ośrodkowego układu nerwowego. Istotne znaczenie mają również receptory węchu. Często w przebiegu nieżytu nosa dochodzi do zniekształcenia wrażeń smakowych i powstania metalicznego posmaku w ustach.
Metaliczny posmaku w ustach – przyczyny
Metaliczny posmak w ustach jest często wynikiem zaniedbań higienicznych jamy ustnej lub chorób dziąseł. Odczuwa się go również podczas ich krwawienia. Nawet niewielka ilość krwi wystarczy, by odczuć obecności metalu w ustach. Krew może też pojawić się w efekcie krwawienia z jamy nosowej czy uszkodzeń błony śluzowej jamy ustnej. Metaliczny posmak w ustach dają niektóre leki, przede wszystkim silne antybiotyki jak metronidazol czy tetracykliny, leki moczopędne, przeciwhistaminowe, przeciwnadciśnieniowe, a także preparaty stosowane w przebiegu chemioterapii. Metaliczny smak na języku czy w całej jamie ustnej może wynikać z infekcji górnych dróg oddechowych. Nieżyt nosa zaburza odczuwanie smaków, a spływająca po tylnej ścianie gardła wydzielina również częściowo może dawać nieprzyjemne wrażenia smakowe. Bardzo często choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca czy choroby wątroby, zaburzają odczuwanie smaków. Na tę dolegliwość mają także wpływ uszkodzenia w zakresie przewodzenia wrażeń smakowych. Patologiczne wrażenia smakowe mogą również wynikać z odchyleń ośrodkowego układu nerwowego.
Polecamy: Posmak krwi w ustach – czy jest się czym martwić?
Zobacz film i sprawdź jak jest zbudowana wątroba:
Metaliczny posmak w ustach może pojawić się w warunkach fizjologicznych. Otóż jest to częsta przypadłość kobiet w ciąży, które mają bardzo wrażliwy węch i zniekształcony smak.
Zawsze konieczne jest określenie przyczyny metalicznego posmaku w ustach, a właściwie wykluczenie poważnych patologii odpowiedzialnych za to. Jeśli metaliczny posmak w ustach pojawił się wraz z przyjmowaniem nowych leków, może mieć związek z terapią. Krwawienie również jest objawem, który można samemu zweryfikować. Jednak w wielu przypadkach warto skonsultować się z lekarzem.
Leczenie metalicznego posmaku w ustach
Pierwszym krokiem w eliminacji metalicznego posmaku w ustach jest usunięcie przyczyny tego stanu, o ile oczywiście jest ona uchwytna. W przypadku ciąży i infekcji górnych dróg oddechowych trudno jest go wyeliminować – trzeba przeczekać ten problem. W sytuacji, gdy metaliczny smak w ustach wystąpi na skutek krwawienia z dziąseł, konieczne jest zgłoszenie się do stomatologa. Bardzo ważne jest zresztą zachowanie dbałości o jamę ustną, by zalegające resztki pokarmowe w okolicy kubków smakowych nie zniekształcały wrażeń smakowych. Właściwa higiena obejmuje mycie zębów co najmniej 2 razy w ciągu dnia, a najlepiej po każdym posiłku. Warto również stosować nici dentystyczne i płukać jamę ustną specjalnie do tego przeznaczonymi płynami.
Jeśli metaliczny posmak w ustach powstaje po antybiotyku, należy jego zmianę. Jak leczenie nim daje efekty, to taki efekt uboczny należy przeczekać. Jednak jeśli pacjent nie chce przyjmować dawek leków, przez co terapia staje się nieefektywna, konieczne jest zmodyfikowanie leczenia w miarę możliwości.
Polecamy: Metaliczny zapach z ust – przyczyny i leczenie
Metaliczny posmak w ustach i ból brzucha
Czasami metaliczny posmak w ustach nie jest jedynym objawem. Jeśli pojawiają się symptomy dodatkowe, konieczne jest poszerzenie diagnostyki, by wykluczyć choroby przewlekłe. Istotną rolę w ukierunkowaniu diagnostyki różnicowej mają objawy towarzyszące. Może bowiem pojawić się ból brzucha czy inne objawy będące wskazówką dla lekarza. Przykładem schorzenia, w przebiegu którego dochodzi do metalicznego posmaku w ustach, jest cukrzyca. Innym przykładem są schorzenia wątroby.