Polub nas na Facebooku
Czytasz: Metaliczny posmak w ustach – przyczyny, leczenie i niepokojące objawy
menu
Polub nas na Facebooku

Metaliczny posmak w ustach – przyczyny, leczenie i niepokojące objawy

młoda kobieta sprawdza zapach z ust oddychając na dłoń.

Fot. klebercordeiro / Getty Images

Metaliczny posmak w ustach może pojawić się w wielu sytuacjach klinicznych. Czasem objawy towarzyszące sugerują potencjalną przyczynę tego odczucia. Leczenie polega na eliminacji przyczyny tego stanu.

Metaliczny smak w ustach jest stanem mającym wiele przyczyn. Może pojawić się po antybiotyku czy innych lekach, w ciąży, przed okresem i w przebiegu wielu schorzeń. Bardzo częstą przyczyną metalicznego posmaku w ustach są zaniedbania higieniczne w jamie ustnej. Czasami metaliczny posmak w ustach nie ma jednak uchwytnej przyczyny. Nie jest to też objaw swoisty dla żadnego niepokojącego stanu. Zdarza się u osób zdrowych. Główne wrażenia smakowe powstają w kubkach smakowych, które zlokalizowane są przede wszystkim na błonie śluzowej jamy ustnej języka. Po odebraniu wrażenia smaku trafia ono do ośrodkowego układu nerwowego. Istotne znaczenie mają również receptory węchu. Często w przebiegu nieżytu nosa dochodzi do zniekształcenia wrażeń smakowych i powstania metalicznego posmaku w ustach.

Metaliczny posmaku w ustach – przyczyny

Metaliczny posmak w ustach jest często wynikiem zaniedbań higienicznych jamy ustnej lub chorób dziąseł. Odczuwa się go również podczas ich krwawienia. Nawet niewielka ilość krwi wystarczy, by odczuć obecności metalu w ustach. Krew może też pojawić się w efekcie krwawienia z jamy nosowej czy uszkodzeń błony śluzowej jamy ustnej. Metaliczny posmak w ustach dają niektóre leki, przede wszystkim silne antybiotyki jak metronidazol czy tetracykliny, leki moczopędne, przeciwhistaminowe, przeciwnadciśnieniowe, a także preparaty stosowane w przebiegu chemioterapii. Metaliczny smak na języku czy w całej jamie ustnej może wynikać z infekcji górnych dróg oddechowych. Nieżyt nosa zaburza odczuwanie smaków, a spływająca po tylnej ścianie gardła wydzielina również częściowo może dawać nieprzyjemne wrażenia smakowe. Bardzo często choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca czy choroby wątroby, zaburzają odczuwanie smaków. Na tę dolegliwość mają także wpływ uszkodzenia w zakresie przewodzenia wrażeń smakowych. Patologiczne wrażenia smakowe mogą również wynikać z odchyleń ośrodkowego układu nerwowego.

Polecamy: Posmak krwi w ustach – czy jest się czym martwić?

Zobacz film i sprawdź jak jest zbudowana wątroba:  

Zobacz film: Budowa wątroby. Rodło: 36,6. 

Metaliczny posmak w ustach może pojawić się w warunkach fizjologicznych. Otóż jest to częsta przypadłość kobiet w ciąży, które mają bardzo wrażliwy węch i zniekształcony smak.

Zawsze konieczne jest określenie przyczyny metalicznego posmaku w ustach, a właściwie wykluczenie poważnych patologii odpowiedzialnych za to. Jeśli metaliczny posmak w ustach pojawił się wraz z przyjmowaniem nowych leków, może mieć związek z terapią. Krwawienie również jest objawem, który można samemu zweryfikować. Jednak w wielu przypadkach warto skonsultować się z lekarzem.

Leczenie metalicznego posmaku w ustach

Pierwszym krokiem w eliminacji metalicznego posmaku w ustach jest usunięcie przyczyny tego stanu, o ile oczywiście jest ona uchwytna. W przypadku ciąży i infekcji górnych dróg oddechowych trudno jest go wyeliminować – trzeba przeczekać ten problem. W sytuacji, gdy metaliczny smak w ustach wystąpi na skutek krwawienia z dziąseł, konieczne jest zgłoszenie się do stomatologa. Bardzo ważne jest zresztą zachowanie dbałości o jamę ustną, by zalegające resztki pokarmowe w okolicy kubków smakowych nie zniekształcały wrażeń smakowych. Właściwa higiena obejmuje mycie zębów co najmniej 2 razy w ciągu dnia, a najlepiej po każdym posiłku. Warto również stosować nici dentystyczne i płukać jamę ustną specjalnie do tego przeznaczonymi płynami.

Jeśli metaliczny posmak w ustach powstaje po antybiotyku, należy jego zmianę. Jak leczenie nim daje efekty, to taki efekt uboczny należy przeczekać. Jednak jeśli pacjent nie chce przyjmować dawek leków, przez co terapia staje się nieefektywna, konieczne jest zmodyfikowanie leczenia w miarę możliwości.

Polecamy: Metaliczny zapach z ust – przyczyny i leczenie

Metaliczny posmak w ustach i ból brzucha

Czasami metaliczny posmak w ustach nie jest jedynym objawem. Jeśli pojawiają się symptomy dodatkowe, konieczne jest poszerzenie diagnostyki, by wykluczyć choroby przewlekłe. Istotną rolę w ukierunkowaniu diagnostyki różnicowej mają objawy towarzyszące. Może bowiem pojawić się ból brzucha czy inne objawy będące wskazówką dla lekarza. Przykładem schorzenia, w przebiegu którego dochodzi do metalicznego posmaku w ustach, jest cukrzyca. Innym przykładem są schorzenia wątroby.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
0
Polecamy
Metaliczny posmak w ustach – o czym może świadczyć i co go powoduje?
Metaliczny posmak w ustach – o czym może świadczyć i co go powoduje? TVN zdrowie
Alergiczne zapalenie spojówek – przyczyny, objawy, leczenie
Alergiczne zapalenie spojówek – przyczyny, objawy, leczenie Dzień Dobry TVN
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia Dzień Dobry TVN
Metaliczny zapach z ust – przyczyny i leczenie
Metaliczny zapach z ust – przyczyny i leczenie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Gluten - gdzie występuje? Co nie zawiera glutenu?
Gluten - gdzie występuje? Co nie zawiera glutenu?
Ból ramienia - ból kości i mięśni, przyczyny
Ból ramienia - ból kości i mięśni, przyczyny
Urobilinogen w moczu - przyczyny odchyleń
Urobilinogen w moczu - przyczyny odchyleń
Oleje do cery dojrzałej: opuncja figowa, dzika róża, rokitnik i orzechy brazylijskie
Oleje do cery dojrzałej: opuncja figowa, dzika róża, rokitnik i orzechy brazylijskie
Jak szybko zapuścić włosy: zapuszczanie włosów męskich i damskich, fryzury
Jak szybko zapuścić włosy: zapuszczanie włosów męskich i damskich, fryzury
Wirus RSV jest dla wcześniaków groźniejszy niż koronawirus. Jak chronić przed nim dziecko?
Wirus RSV jest dla wcześniaków groźniejszy niż koronawirus. Jak chronić przed nim dziecko?