Polub nas na Facebooku
Czytasz: Słodki smak w ustach – przyczyny i objawy towarzyszące
menu
Polub nas na Facebooku

Słodki smak w ustach – przyczyny i objawy towarzyszące

Kobieta, której nie smakuje jedzenie

Fot: skynesher / gettyimages.com

Słodki posmak w ustach bez związku ze słodką przekąską pojawia się u kobiet w ciąży w stanie fizjologii. Może również świadczyć o pewnych nieprawidłowościach układowych w organizmie. Daje wówczas dodatkowe objawy.

Słodki smak w ustach to przede wszystkim efekt spożycia słodkich przekąsek, a więc jest odczuciem bardzo przyjemnym. Jednak zdarza się, że pojawia się w ustach słodki posmak bez żadnego związku z przyjmowanym wcześniej pokarmem czy napojem. Wtedy należy mieć się na baczności, gdyż może być to objaw związany z toczącym się w organizmie procesem chorobowym.

Co oznacza słodki posmak w ustach?

Słodki smak w ustach jest odczuwany dzięki zlokalizowanym w jamie ustnej kubkom smakowym. Słodki posmak w ustach pozostaje jeszcze przez pewien czas po spożyciu czekolady, cukierka, owoców czy innych słodkich produktów. Nie da się ukryć, że wpływa pozytywnie na nastrój. Ślina wydzielana w jamie ustnej stopniowo obmywa powierzchnię języka, brodawki językowe, na których odkładają się resztki jedzenia, powodując ich wypłukiwanie. Czasami jednak słodki smak w ustach może pojawić się samoistnie, bez związku ze spożytymi pokarmami. Może to świadczyć o pewnych procesach chorobowych.

Przyczyny słodkiego smaku w ustach obejmują przede wszystkim:

  • refluks żołądkowo-przełykowy,
  • grzybicę jamy ustnej,
  • choroby języka,
  • palenie papierosów i picie alkoholu,
  • aurę poprzedzającą atak migreny czy padaczki,
  • zmiany w ośrodkowym układzie nerwowy.

Przyczyny słodkiego posmaku w ustach – jak je odróżnić?

Bardzo częstym problem związanym z nieprawidłowymi doznaniami smakowymi w jamie ustnej jest refluks żołądkowo-przełykowy. Dolegliwości nasilają się przede wszystkim po posiłku. Należą tu zgaga, czyli pieczenie za mostkiem, zarzucanie treści pokarmowej do przełyku, odbijanie. Aby zredukować nasilenie zgagi, należy powstrzymać się od aktywności fizycznej i leżenia przez co najmniej 20 min po posiłku. Zgaga i refluks żołądkowo-przełykowy towarzyszą często kobietom w ciąży, u których fizjologicznie pod wpływem zwiększenia ciśnienia w jamie brzusznej i rozluźnienia dolnego zwieracza przełyku pod wpływem hormonów dochodzi do nasilenia refluksu. Słodki smak towarzyszący refluksowi często jest łamany przez gorzki posmak.

Słodki smak w ustach jest częstym objawem grzybicy. Grzybica jamy ustnej dotyka chorych leczonych chemioterapią, immunosupresją czy z zakażeniami układowymi typu HIV. Grzybica wiąże się z pojawieniem się białych nalotów na błonach śluzowych jamy ustnej. Słodki smak w ustach może towarzyszyć także innym infekcjom toczącym się w jamie ustnej. Może być wynikiem próchnicy, chorób dziąseł czy chorób migdałków podniebiennych. Ponadto w przebiegu wielu chorób może dojść do uszkodzenia powierzchni języka, co nie tylko upośledza smak, ale również go zniekształca. Należą tu np. poparzenia języka. Niewłaściwe pobudzenie receptorów smakowych na języku może również wynikać z palenia papierosów czy picia alkoholu.

Zobacz film i dowiedz się jak działa układ pokarmowy:

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6.

Słodki smak w ustach a zaburzenia odczuwania smaku

Aby smak mógł być odczuwany, konieczne jest właściwe funkcjonowanie receptorów smakowych na języku, jak również ich przewodzenie i odbiór w ośrodkowym układzie nerwowym. Jak wcześniej wspomniano, uszkodzenie pierwszego elementu tej drogi może skutkować słodkim posmakiem. Zdarza się jednak, że smak zostaje nieprawidłowo przewiedziony do ośrodkowego układu nerwowego i dlatego jest odczuwany jako słodki. Takie zniekształcenia powstają w przypadku chorób neurologicznych czy ośrodkowego układu nerwowego. Choroby organiczne mózgu mogą dawać różnego rodzaju omamy smakowe. Ponadto słodki smak może być wynikiem cukrzycy. Jest to choroba działająca destrukcyjnie na drobne zakończenia nerwowe i naczynia krwionośne, wpływająca na zaburzenia czucia w obrębie skóry i tendencję do stanów zapalnych czy ran. Bywa także przyczyną zaburzeń smaku.

Zdarza się, że słodki smak to patologiczne odczucie u niektórych osób cierpiących z powodu padaczki czy np. nawracających migren. Niekiedy osoba wie, że zbliża się atak, gdyż towarzyszą mu objawy niepojawiające się normalnie.

Czasami zdarza się, że zaburzenie odczuwania smaku wynika z problemów z węchem. Niejednokrotnie patologiczne uczucie słodkiego smaku w ustach towarzyszy zapaleniu zatok przynosowych, nieżytowi nosa na tle infekcyjnym czy alergicznym.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
57
15
Polecamy
Uczucie goryczy w ustach – jakie są najczęstsze przyczyny?
Uczucie goryczy w ustach – jakie są najczęstsze przyczyny? TVN zdrowie
Bezobjawowa chrypka u niemowlaka - poznaj jej przyczyny i sposoby leczenia
Bezobjawowa chrypka u niemowlaka - poznaj jej przyczyny i sposoby leczenia Dzień Dobry TVN
Słony smak w ustach a tarczyca i inne schorzenia układowe
Słony smak w ustach a tarczyca i inne schorzenia układowe TVN zdrowie
Chroniczne zmęczenie.
Przyczyny, objawy i metody na ciągłe zmęczenie
Chroniczne zmęczenie. Przyczyny, objawy i metody na ciągłe zmęczenie Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie