Polub nas na Facebooku
Czytasz: Proste ćwiczenia rozciągające poprawią krążenie i zmniejszą ryzyko zawału serca
menu
Polub nas na Facebooku

Proste ćwiczenia rozciągające poprawią krążenie i zmniejszą ryzyko zawału serca

Rozciąganie

Oscar Wong/getty images

12 tygodni pasywnego rozciągania może zmniejszyć problemy w układzie naczyniowym i zminimalizować ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru. Wystarczą tylko dobre chęci i kawałek wolnej przestrzeni.


Nie tylko bieganie, spacery czy pływanie - słowem trening wytrzymałościowy (zwany też treningiem cardio czy areobowym ma doskonały wpływ na pracę układu krążenia. Okazuje się, że wystarczy  przez 12 tygodni, co najmniej 15 minut dziennie wykonywać proste ćwiczenia rozciągające, by poprawić stan naczyń krwionośnych i usprawnić przepływ krwi w organizmie.

Jak zapobiegać udarowi i zawałowi serca

Eksperci z Uniwersytetu w Mediolanie zapewniają, że trzy miesiące pasywnego rozciągania może pomóc w funkcjonowaniu układu naczyniowego i poprawić przepływ krwi. Badacze dowodzą, że u osób, które zastosowały się do wytycznych i wykonywały zalecane ćwiczenia,  zauważono obniżenie ciśnienia krwi, zmniejszyła się sztywność tętnic centralnych i obwodowych, zwiększył się przepływ krwi w tętnicach.

Czym grozi usztywnienie tętnic?

Zdrowe tętnice są gładkie i elastyczne. Tętnice przypominające rurki kurczą się i rozszerzają, dzięki czemu zapewniają swobodny przepływ krwi w organizmie. Niestety, z wiekiem tętnice mogą ulegać usztywnieniu. Na ich ścianach odkładają się między innymi cząsteczki tłuszczu. Pojawiają się takie problemy jak: zmęczenie, bolące nogi, kłopoty z koncentracją. Bagatelizowany problem może doprowadzić do zawału serca, udaru mózgu, miażdżycy. By temu zapobiec konieczna jest profilaktyka cholesterolu i ruch, również pod postacią prostego rozciągania.

Nowatorskim odkryciem włoskiego badania były dość niezwykłe zmiany w funkcjonowaniu naczyń krwionośnych przez pasywne rozciąganie. Udowodniono w nim znaczną poprawę w rozszerzaniu się tętnic za pośrednictwem przepływu, które można traktować jako zdolność tętnicy do rozszerzania się w odpowiedzi na wzrost przepływu krwi - powiedział dr Jonathan Myers, naukowiec zajmujący się badaniem zdrowia i dyrektor laboratorium badań ćwiczeń w Palo Alto Veterans Affairs Health Care System w Kalifornii.

Co to jest pasywne rozciąganie

Rozciąganie pasywne polega na utrzymaniu pozycji rozciągającej przy pomocy własnego ciała, z udziałem partnera lub w oparciu o przyrząd służący do rozciągania, np drążek, drabinkę lub roller. Aktywne rozciąganie nie wymaga siły zewnętrznej.

Badacze z Uniwersytetu w Mediolanie przeprowadzili testy, w których udział wzięło 39 zdrowych osób, kobiet i mężczyzn. Badanych podzielono na dwie grupy.

Jedna grupa została poinstruowana, aby wykonywać rozciąganie nóg pięć razy w tygodniu przez 12 tygodni, a druga nie wykonywała żadnego rozciągania.

Zaskakujące efekty ćwiczeń rozciągających

Osoby z grupy, która się rozciągała, zauważyli zdecydowaną poprawę swojego układu naczyniowego. Naukowcy twierdzą, że może to mieć wpływ na choroby, które obejmują zmiany w przepływie krwi, takie jak zawał serca i udar.

Ćwiczenia fizyczne są jednym z najskuteczniejszych sposobów zapewnienia zdrowych tętnic, ale wiele rodzajów ćwiczeń, które są najczęściej badane, koncentruje się na układzie sercowo-naczyniowym, takich jak bieganie, spacery, jazda na rowerze, pływanie. To włoskie badanie jest ekscytujące, ponieważ pokazuje podobne korzyści w przypadku treningu non-cardio

- przyznała Dr Nicole M. Weinberg, kardiolog z Providence Saint John’s Health Center w Santa Monica w Kalifornii.

Zdaniem naukowców lekarze powinni rutynowo zalecać rozciąganie oprócz regularnych ćwiczeń aerobowych u pacjentów z chorobami naczyń.

Zobacz film: Pilates - ćwiczenia na elastyczność. Co nam dają?

źródło: x-news

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
72
6
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?