Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból biodra i stawu biodrowego - przyczyny, jak leczyć?
menu
Polub nas na Facebooku

Ból biodra i stawu biodrowego - przyczyny, jak leczyć?

Starszy pan trzyma się za bolące biodro

Fot: Photographee.eu / stock.adobe.com

Ból biodra często jest skutkiem przeciążenia stawu biodrowego. Czasami uczucie bólu jest przenoszone w okolice stawu biodrowego z pachwin, uda, podudzia lub pleców. Z pomocą specjalisty i leków dostępnych w aptekach można rozpoznać problem i rozpocząć jego leczenie.

Czasami biodro boli, bo niewłaściwie dostosowujemy obciążenie treningowe do naszej formy fizycznej. W takich przypadkach kilka dni odpoczynku wystarczy, by zażegnać ból. Jeżeli biodro boli ze względu na inne schorzenia, niezwłocznie należy skontaktować się ze specjalistą, by rozpoznać problem i rozpocząć leczenie. 

Ból biodra i stawu biodrowego - przyczyny

Ból biodra po niewłaściwie przeprowadzonym treningu powstaje w wyniku przeciążenia stawu biodrowego. Duże znaczenie ma też podłoże, na którym trenujemy - obciążenia stawu biodrowego mogą powstawać w wyniku zbyt twardego gruntu pod naszymi nogami (asfaltu, betonu). Przeciążenie może też wynikać ze źle dostosowanego do podłoża obuwia. Innymi przyczynami mogą być zbyt długie spacery lub przebieżki. Jeżeli nie będziemy nadwerężać stawu biodrowego przez kilka dni, ból ustąpi. Należy jednak na przyszłość pamiętać, że takie szczegóły, jak sprzęt i warunki treningu mają kluczowe znaczenie dla zdrowia.

Zobacz także: Zrotowana miednica i zaburzenia prawidłowej postawy ciała

Inną częstą przyczyną bólu biodra jest zwyrodnienie stawu biodrowego. Jest to uszkodzenie chrząstki stawowej panewki stawu biodrowego lub degeneracja głowy kości udowej. W rezultacie dochodzi do osuszenia stawu, co z kolei prowadzi do trudności w poruszaniu się, uczucia sztywności i ograniczenia ruchu. Nie zawsze czujemy ból od razu w stawie biodrowym, może też promieniować do pachwin i kolan. Poza tym odcinek lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa i tylno-boczna strona uda są miejscami, gdzie możemy poczuć dolegliwość zanim dojdzie do stawu biodrowego. Na zwyrodnienie jesteśmy narażeni praktycznie wszyscy - może być spowodowane przez: podeszły wiek, otyłość, wyczynowe uprawianie sportu, predyspozycje genetyczne, stłuczenia lub złamania w okolicach stawu biodrowego (np. złamanie kości miednicy, złamanie szyjki kości udowej) , siedzący tryb życia, wady postawy (np. skrzywienie kręgosłupa), choroby rozwojowe (np. dysplazja stawu biodrowego, wrodzone zwichnięcie bioder), choroby autoimmunologiczne (np. zapalenie stawów) oraz źle zbalansowana dieta. Płeć żeńska w wieku po menopauzie również ma statystycznie większe predyspozycje do zwyrodnienia stawu biodrowego.

Zobacz także: Jaka endoproteza stawu biodrowego jest najlepsza? Jak wygląda rehabilitacja?

Ból biodra może też być następstwem zespołu podrażnionego stawu biodrowego. Ta dolegliwość odznacza się utykaniem i bólem w okolicy pachwin, który pojawia się w trakcie ruchu. W tym przypadku do pokonania bólu wystarczy dłuższy odpoczynek i seria wizyt u fizjoterapeuty.

Ból biodra i stawu biodrowego - jak zapobiegać?

Bólowi biodra możemy sami zapobiegać - wystarczy utrzymywanie właściwej masy ciała, regularna aktywność fizyczna, poprawność treningów (odpowiednia rozgrzewka - rozciąganie mięśni i stawów, a także dbałość o wspomniane wyżej sprzęt i warunki) oraz dobrze zbalansowana dieta (białko, wapń, witamina D). Zapobieganie bólowi biodra jest jednym z wielu czynników, dla których należy być czujnym za kierownicą, gdyż duża liczba urazów stawu biodrowego jest spowodowana wypadkami komunikacyjnymi.

Osoby, które mają skłonność do problemów z biodrami powinny unikać sportów obciążających stawy biodrowe, np. biegania, skakania lub gier zespołowych. W przypadku długich okresów stania lub siedzenia w pracy należy często zmieniać pozycję i równoważyć obciążenie nóg.

Skuteczną metodą na ból bioder są też regularne ćwiczenia tej części ciała. Polegają one na rozciąganiu stawu biodrowego, pogłębianiu zakresu ruchów oraz wzmacnianiu mięśni biodrowych, tułowia i kończyn dolnych. Poza tym, korzystnie na nasze biodra wpływają: trening cardio, ćwiczenia na pośladki, brzuch i uda, jogging, nordic walking, kolarstwo, pływanie i aerobik.

Zobacz film: Rozciąganie zginaczy stawu biodrowego i mięśni pośladków. Źródło: 36,6

Ból biodra i stawu biodrowego - jak leczyć?

Jeżeli ból biodra po kilkudniowym odpoczynku nie ustąpi, należy skontaktować się z lekarzem ortopedą. W czasie wywiadu należy wspomnieć o wszystkich potencjalnych przyczynach bólu w stawie biodrowym. Ortopeda najczęściej dodatkowo zleca zdjęcie rentgenowskie (RTG) lub tomografię komputerową. W przypadku podejrzeń pozakostnych możemy otrzymać skierowanie na badanie rezonansem magnetycznym, natomiast podejrzenie wysięku (wylewu płynu powstającego w wyniku zapaleń) zaprowadzi nas do biopsji badającej skład płynu maziowego.

Najczęstszym sposobem na ból biodra są leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Często stosuje się też inne preparaty o podobnym działaniu, np. maści przeciwzapalne. Rzadziej mogą zostać zlecone zastrzyki podawane bezpośrednio do stawu biodrowego. Jeżeli osoba cierpi na zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe lub poważniejsze uszkodzenie stawu biodrowego, może się to zakończyć operacją polegającą na zastosowaniu endoprotez.

Zobacz film: Sztuczna kość - cudowny wynalazek. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
255
43
Polecamy
Ból kolana – przyczyny, jak leczyć?
Ból kolana – przyczyny, jak leczyć? TVN zdrowie
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić? TVN zdrowie
Ciężkie nogi – o czym świadczy ten objaw i jak sobie z nim radzić?
Ciężkie nogi – o czym świadczy ten objaw i jak sobie z nim radzić? Dzień Dobry TVN
Spuchnięte nogi.
Przyczyny, objawy, przeciwdziałanie, leczenie
Spuchnięte nogi. Przyczyny, objawy, przeciwdziałanie, leczenie Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby