Polub nas na Facebooku
Czytasz: Maść na stawy - jaką wybrać, by złagodzić ból i stan zapalny
menu
Polub nas na Facebooku

Maść na stawy - jaką wybrać, by złagodzić ból i stan zapalny

NAN

Fot.: Picture-Factory / stock.adobe.com

Maść na stawy często zawiera substancje roślinne, np. kamforę i olejek eukaliptusowy. Zwykle ma też składniki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jakie są rodzaje maści na stawy? Jak stosować maść, by skuteczniej zadziałała.

Ból stawów może pojawić się na skutek nadwyrężenia, urazu lub innego rodzaju uszkodzenia mechanicznego. Często towarzyszy też chorobie zwyrodnieniowej. Inną przyczyną dolegliwości jest stan zapalny wewnątrz stawu.

Czytaj też:

Maść na stawy a stan zapalny – jakie składniki uśmierzą ból?

Wiele maści na stawy zawiera substancje przeciwzapalne i uśmierzające ból.

Jeśli ból stawów wynika z procesów zapalnych, można stosować maści rozgrzewające oraz oczywiście przeciwzapalne. Do substancji, które działają w ten sposób należą kamfora, kwas salicylowy, terpentyna balsamiczna oraz olejek eukaliptusowy. Po zaaplikowaniu preparatu zawierające powyższe składniki może pojawić się uczucie ciepła. Powstaje ono na skutek rozszerzenia naczyń krwionośnych i lepszego ukrwienia uszkodzonego stawu. Poprawa krążenia skutkuje szybszym usunięciem stanu zapalnego, ewentualnego obrzęku oraz bólu.

Jak stosować maść na ból stawów?

By maść skutecznie zadziałała, należy ją wmasować w skórę 4-5 razy dziennie. Spora ilość tkanki tłuszczowej otaczającej staw wymaga większej ilości preparatu. Najlepiej, jeśli maść wcieramy w bolące miejsce przez kilka minut - wtedy ułatwimy wnikanie substancji aktywnych w skórę.

Maść na stawy przy chorobie zwyrodnieniowej.

Jeśli ból stawów nie wynika z procesu zapalnego ani uszkodzenia mechanicznego, często powoduje go choroba zwyrodnieniowa. W tym przypadku również można sięgnąć po preparaty rozgrzewające, takie jak maść końska rozgrzewająca. Zawiera ona szereg wyciągów roślinnych i olejków eterycznych. Pomaga w silnych bólach kręgosłupa, karku oraz nerwu kulszowego. Maść rozszerza naczynia krwionośne, co ułatwia roślinnym składnikom wniknięcie do głębokich warstw skóry. Powoduje to jej lepsze ukrwienie i zmniejsza ból w stawach oraz mięśniach. Maść końska może być też stosowana po intensywnym wysiłku fizycznym. Na wzmocnienie stawów i przyspieszenie ich regeneracji warto wypróbować także preparaty z zawartością diabelskiego pazura, kwiatu wiązówki i ziela jeżówki. Zmniejsza on także ból, a dodatkowo wspomaga odporność organizmu. W chorobie zwyrodnieniowej warto sięgnąć także po preparaty z mentolem, który łagodzi dolegliwości. Z kolei maść na stawy z kolagenem zwiększy ich elastyczność i mobilność. Na stawy kolanowe warto stosować preparaty zawierające naturalne składniki rozgrzewające, takie jak olejki eteryczne.

Maść na stawy po urazach i stłuczeniach

Natomiast, jeśli przyczyną bólu w stawach jest stłuczenie bądź uraz, najlepiej zastosować preparat zawierający substancje zmniejszające dolegliwości, usuwające obrzęk i przyspieszające regenerację stawów. Takim składnikiem jest np. krzem organiczny. Może on być stosowany w: zwichnięciach, skręceniach oraz naciągnięciach stawów i mięśni. Jest pomocny także w stanach zapalnych stawów i ścięgien, złamaniach oraz schorzeniach reumatycznych.

Maść na stawy dla sportowców

Maści na stawy dla sportowców jest wiele i zawierają one składniki działające przeciwbólowo, przeciwobrzękowo oraz przeciwzapalnie. Jakie?

  • ketoprofen - pomaga w bólach powstałych na skutek urazów, np. kontuzji. Można go stosować także po zwichnięciach, urazach stawów z naderwaniem więzadeł, a także uszkodzeniach mięśni i ścięgien spowodowanych dużym wysiłkiem. Warto wiedzieć, że przez około 30 minut po zastosowaniu preparatu nie wolno wystawiać chorego miejsca na działanie promieni słonecznych. Podobnie jest w przypadku maści zawierających naproksen. Dotyczy to okresu leczenia oraz 2 tygodni po jego zakończeniu.
  • naproksen -  to substancja działająca przeciwobrzękowo, przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie. Może być stosowana po urazach np. zwichnięciach, naderwaniach i stłuczeniach. Jest też skuteczna w przypadku stanów zapalnych ścięgien więzadeł oraz stawów.
  • benzydamina - likwiduje stan zapalny, obrzęki i ma miejscowe działanie znieczulające. Można ją stosować po stłuczeniach i skręceniach, a także przy bólach mięśniowych. Pomoże też osobom skarżącym się na uczucie ciężkich nóg.
  • etofenamat - jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), skuteczny w przypadku naciągnięć mięśni, stawów i ścięgien, a także przy skręceniach, stłuczeniach i stanach zapalnych tkanek okołostawowych.
  • indometacyna - może pomóc w przypadku miejscowego bólu i stanu zapalnego.
  • diklofenak – pomaga przy zapaleniu stawów, bólu pleców, po urazach stawów, mięśni i więzadeł. Jest przeznaczony do stosowania po stłuczeniach, skręceniach i nadwyrężeniu stawów.

W przypadku bólów stawowych pomogą także pochodne kwasu salicylowego.

Rosyjska maść na stawy

Wśród preparatów na dolegliwości w obrębie stawów warto polecić rosyjską maść z żeń-szeniem o nazwie siedmiopalecznik błotny. Ma on działanie przeciwbólowe, antybakteryjne i przeciwzapalne. Dodatkowo regeneruje stawy i pomaga przywrócić ich naturalne, podstawowe funkcje. Warto go stosować w szczególności na niewielkie stawy: kolanowe, nadgarstków, łokci i ramion. Z rosyjskich specyfików można też wypróbować szungit – środek zawierający związki węgla w naturalnej formie. Pomaga w przypadku chorób układu ruchu, nawet tych z ostrym przebiegiem powstających np. na skutek stanu zapalnego.

Co oznaczają strzelające stawy? Jak o nie dbać? Zobacz wideo:

Źródło: X-news

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
77
19
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?